Co robić z dzieckiem w marcu?

Podrzucamy kilka propozycji na ciekawe spędzenie czasu z dzieckiem w marcu.

marzec w krakowie


Podziel się na


Spis treści
1. 
Posadźcie kwiatek lub drzewko
2. 
Załóżcie pamiętnik drzewa
3. 
Spędźcie popołudnie w kinie
4. 
Zanurzcie się w wiosennej lekturze!
5. 
Ugotujcie obiad w błotnej kuchni

Coraz dłuższe popołudnia i coraz jaśniejsze poranki, ale pogoda nadal kapryśna i psotna. Co więc zaplanować na marzec? A może iść na żywioł i korzystać z tego, co wiosna przyniesie? Kilka planów nie zaszkodzi! Oto nasze propozycje na marzec!

Posadźcie kwiatek lub drzewko

To nasze zadanie numer jeden! Wybrać, posadzić, a potem pielęgnować i obserwować, jak rośnie! Jeśli chcecie potraktować to zadanie poważnie, zacznijcie od wspólnego wybrania roślinki – dobrym pomysłem będzie kwitnąca, bo pojawienie się kolorowego pąka zawsze jest momentem przełomowym i najbardziej dobitnym dowodem na to, że nam się udało.

Co możecie zasadzić? Z roślin domowych – cynię, niecierpka, a może aksamitkę? A jeśli macie ogród możecie zdecydować się na drzewa owocowe, np. morele. Zdecydować się niełatwo, więc zacznijcie konsultacje już teraz! Pamiętajmy tylko, że, żeby zasadzić drzewo, ziemia nie może być zamarznięta.

Załóżcie pamiętnik drzewa

Tak proste, a tak magiczne! Pójdzie do pobliskiego parku, lasku albo przejdźcie się osiedlową uliczką. Wybierzcie drzewo, a następnie zróbcie mu kilka zdjęć: w całej okazałości, ale też w przybliżeniu –  kory, listków, znaków szczególnych. Kupcie ładny zeszyt i wydrukujcie zdjęcia, a następnie wklejcie je do zeszytu. Wpiszcie datę i wszystko, co związane jest z dniem, w którym dokonaliście pierwszych oględzin.

Piszcie wszystko, co przyjdzie wam do głowy – jaka była pogoda, kogo mijaliście po drodze, co jedliście na śniadanie. Odwiedzajcie swoje drzewo każdego miesiąca – możecie częściej, ale raz w miesiącu róbcie kolejne oględziny i dokumentujcie je zdjęciami. W porze jesiennej zbierzcie spadające z drzewa liście i koniecznie wklejcie obok zdjęć. Zobaczycie, że od tej pory TO drzewo stanie się dla was czymś więcej, niż tylko zwyczajną rośliną!

Spędźcie popołudnie w kinie

Marzec to również kilka nowości w kinie. Już 8 marca do kin wchodzi nowa część przygód sympatycznej pandy PO, czyli Kung Fu Panda 4. Po ostatnich niebezpiecznych przygodach, PO, Smoczy Wojownik zostaje wezwany przez przeznaczenie, aby… w końcu odpocząć. A dokładniej ma zostać duchowym przywódcą Doliny Spokoju i wyszkolić nowego Smoczego Wojownika, zanim będzie mógł objąć swoje nowe stanowisko. PO przeżyje nowe, wspaniałe przygody i odkryje, że przyjaciół można znaleźć w najbardziej nieoczekiwanych miejscach.

Pod koniec marca do kin wchodzi również film Moja Gwiazdka. Bohaterką jest mała Laura, która po przeprowadzce do nowego miasta, czuje się samotna. Pewnego dnia widzi spadającą na ziemię gwiazdkę, znajduje ją i opatruje jej skaleczone ramię. Tak zaczyna się magiczna przyjaźń dziewczynki i gwiazdki. Film Moja Gwiazdka w kinach już od 22 marca.

co ciekawego w marcu w krakowie

Zanurzcie się w wiosennej lekturze!

I jak co miesiąc – świeża porcja książkowych nowości. Jest tutaj coś dla małych, ale i coś dla starszaków.

Pierwsze nuty wiosny, Jessica Kulekjian, Wydawnictwo Dwukropek

Każdego roku leśna orkiestra roztapia swoimi melodiami zimowe śniegi i budzi wiosnę. Mała Jagoda nie może się doczekać, by dołączyć do leśnego muzykowania, ale zwierzęta twierdzą, że z muzyką jej nie po drodze. Odkrywa, że lesie jest wielu stukaczy, bębniarzy czy hałasów. Czy Jagodzie uda się zagrać razem z innymi leśnymi zwierzakami? Przeczytajcie koniecznie!

Mieszko Detektyw. Zagadka skradzionych kluczy, Katarzyna Wasilkowska, Wydawnictwo Wilga

Mieszko ma 8 lat, słucha Szopena, lubi też jeździć na rowerze i słuchać ostrej muzyki taty. Jego mama jest przekonana, że syn w przyszłości zostanie detektywem. Dlaczego? Bo chłopiec w mig rozwiązuje wszystkie domowe zagadki i odnajduje zaginione przedmioty.

Czego nie wiecie o alfabecie, Aleksandra Cieślak, Wydawnictwo Dwie Siostry

Zwariowane abecadło dla maluchów. Dowcipne wierszyki, wyrazy dźwiękonaśladowcze i pomysłowe ilustracje akcentujące kształt każdej z liter sprawią, że dzieci nie tylko je zapamiętają, ale i będą się przy tym świetnie bawić.

10 sekretów szczęścia. Książka dla dzieci, które chcą być radosne, Alberto Pellai, Wydawnictwo Jupi Jo!

Wskazówki, które pomogą dzieciom w odczuwaniu radości życia i dostrzeganiu tego, co dobre. Książka buduje poczucie wartości i wiary we własne we własne siły, pokazując jednocześnie, jak ważna jest cierpliwość i konsekwencja w dążeniu do celu. Zawiera piękne całostronicowe ilustracje i uwielbiane przez dzieci okienka. Jej autor jest lekarzem, ekspertem w zakresie psychoterapii wieku rozwojowego i docentem na uniwersytecie w Mediolanie.

Pyszne przypadki, Łukasz Modelski, Wydawnictwo Dwie Siostry

Czy wiecie, że wiele znanych na całym świecie potraw powstało… niechcący? Ten zbiór dowcipnie ilustrowanych historii popularnych przysmaków dowodzi, że w kuchni wszystko może się zdarzyć! I zachęca do własnych kulinarnych prób. Wchodzicie w to? My tak!

marzec w krakowie dla dzieci

Ugotujcie obiad w błotnej kuchni

Coraz częściej można ją spotkać na miejskich placach zabaw – zwłaszcza tych, pretendujących do miana „naturalnych”. To najbardziej ekologiczna, a jednocześnie najtańsza zabawka sensoryczna, która stymuluje kreatywność i motorykę malucha. Z pewnością zauważyliście, że wciąga znacznie bardziej, niż zwyczajna piaskownica. Trudno się dziwić – pozwala nie tylko świetnie się bawić, ale też solidnie ubrudzić, a to przecież największa frajda! Jeśli w pobliżu waszego miejsca zamieszkania nie ma podobnego kącika do zabawy, zaaranżujcie go sami!

Weźcie z kuchni kilka przedmiotów (sprawdzą się garnki, sztućce, ale mogą być też zwyczajne zabawki do piasku – łopatka, foremki) i wyjdźcie na spacer, najlepiej na drugi dzień po deszczu. Znajdzie miejsce, gdzie kałuża zamieniła się już w błoto i – hulaj dusza! Dużo brudu, ale i ogrom szczęścia! My uwielbiamy konstrukcje do zabawy piaskiem i wodą na placu zabaw w Parku Krakowskim. Jeśli wybieracie się do Krakowa, koniecznie odwiedźcie to miejsce!

Pięknego marca Wam życzymy!