Co robić z dziećmi w grudniu? Atrakcje dla maluchów i starszaków

Teatr, scena muzyczna, bożonarodzeniowy jarmark – podpowiadamy jak ciekawie spędzić czas z dziećmi w grudniowe popołudnia.

dziewczynka na warsztatach malowania


Podziel się na


Jeśli przypadkiem brakłoby wam pomysłu na któreś grudniowe popołudnie, koniecznie zajrzyjcie do naszego zestawienia. Bo my w tym roku na pewno nie zamierzamy się nudzić!

Macie już plany na grudzień? Na pewno będziecie piec pierniczki, robić choinkowe ozdoby, chodzić na zimowe spacery i czytać świąteczne opowieści. Ale jeśli przypadkiem brakłoby wam pomysłu na któreś grudniowe popołudnie, koniecznie zajrzyjcie do naszego zestawienia. Bo my w tym roku na pewno nie zamierzamy się nudzić!

Jarmark Bożonarodzeniowy

To coroczna atrakcja, której żaden krakowianin nie przepuści – ani ten duży ani ten mały! Jarmark Bożonarodzeniowy na stałe wpisał się w kalendarz imprez krakowskiego rynku i – krakowskich rodzin! Nic dziwnego – jego nastrój doskonale wprowadza w klimat zbliżających się świąt. Ręcznie malowane bombki, niesamowicie kolorowe dekoracje choinkowe, pięknie zdobione stroiki, tradycyjne szopki i mieniące się światełka. Prawdziwa feeria barw i radosny gwar.

Nie brakuje także świątecznych łakoci, jak prażone orzechy w karmelu, pieczone kasztany, owoce w czekoladzie, świąteczne ciasteczka czy tradycyjne pierniki. Spacer pomiędzy świątecznymi kramami w blasku światełek, przy dźwiękach świątecznych melodii i unoszącym się w powietrzu zapachu choinek i świątecznych specjałów to świetna okazja do rozbudzenia świątecznej atmosfery i wspólnego spędzenia czasu.  Główna część Jarmarku potrwa – jak co roku – od 26 listopada do 26 grudnia, ale ci, którzy nie zdążą go odwiedzić przed świętami, będą to mogli zrobić później. Na Rynku Głównym od strony Kościoła Św. Wojciecha Jarmark będzie czynny również w dniach od 27 grudnia do 2 stycznia 2022.

jarmark świąteczny w grudniu

 

Ogród Świateł – Królewna Śnieżka

Kolejna odsłona wydarzenia, które wywołało prawdziwą furorę w ubiegłym roku. Tym razem na terenie Ogrodu Doświadczeń w Krakowie można będzie podziwiać świetlne instalacje nawiązujące do jednej  z najpiękniejszych baśni braci Grimm – Królewna Śnieżka. Na terenie parku o powierzchni 6 hektarów na odwiedzających czeka niemal 30 instalacji świetlnych, atrakcje multimedialne, jak np. choinka stworzona z 30 000 świateł LED oraz mnóstwo oświetlonych drzewek. Po przekroczeniu bramy wejściowej w formie ogromnej księgi rozpoczynamy spacer po najważniejszych momentach znanej większości dzieci baśni.

Tutaj nie ma rzeczy niemożliwych. Można odwiedzić domek krasnoludków w postaci 12-metrowego tunelu świetlnego, zajrzeć do kopalni diamentów i kryształów, być świadkiem przebudzenia Śnieżki czy podejrzeć romantyczne zaręczyny Śnieżki na zamku. Na odwiedzających czekają także niesamowite pokazy laserowe wraz z imponującą oprawą dźwiękową. Dodatkową tegoroczną niespodzianką jest rodzinna gra terenowa – warto wziąć udział, bo przewidziane są nagrody! Ogród Świateł jest czynny już od 5 listopada, ale będzie można go odwiedzić aż do 27 lutego 2022 roku. Wystawa jest otwarta codziennie od 16:00 do 21:00.

Więcej informacji tutaj: https://krolewnasniezka.ogrodswiatel.pl/ 

Spektakl w Teatrze Współczesnym

Grudniowe popołudnie to idealna pora na spektakl teatralny. Teatry dla dzieci znajdziemy w większości dużych miast, ale warto także śledzić repertuar tych „klasycznych” scen. Gościnnie wystawiane są tam sztuki skierowane właśnie do najmłodszych widzów. Warto też wziąć pod uwagę ofertę, jaką proponują lokalne domy czy ośrodki kultury. Wiele takich miejsc organizuje interaktywne przedstawienia, w których dzieci mają szansę aktywnie uczestniczyć! Nie są tylko biernymi widzami, ale stają się niejako współtwórcami toczącej się historii. To dla najmłodszych naprawdę niesamowite wydarzenie!

Na co warto wybrać się w grudniu? Teatr Współczesny w Krakowie przygotował dla najmłodszych widzów dwa klasyki: Królową Śniegu (od lat 3) oraz Opowieść Wigilijną (od lat 13).  Teatr Groteska proponuje najmłodszym: Kto pocieszy pechowego nosorożca, Kapelusz za sto tysięcy, O Kasi co gąski zgubiła i Bajka o szewczyku.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://www.groteska.pl/repertuar

teatr dla dzieci

 

Muzyczne atrakcje dla dzieci

Dzieciaki kochają muzykować! Zanim jednak wspólnie zasiądziecie dookoła choinki, warto zaproponować maluchom spotkanie z muzyką przez wielkie M! Nasza pierwsza propozycja to Smykowe Granie w Filharmonii Krakowskiej – cykl spotkań umuzykalniających przeznaczony dla dzieci w wieku od 0 do 3 lat oraz kobiet w ciąży. Dzieci wraz z rodzicami czynnie biorą udział w koncertach poprzez śpiew, taniec i zabawę. Co najważniejsze – pod koniec spotkania maluchy mogą zagrać na prawdziwych instrumentach pod czujnym okiem artystów.

Więcej szczegółów znajdziecie tutaj: (https://www.filharmonia.krakow.pl/Edukacja/Smykowe_granie/)

To tylko kilka propozycji, na jakie warto zwrócić uwagę w nadchodzącym miesiącu. Jedno jest pewne – w grudniu bez względu na pogodę nie będziemy się nudzić!