Co warto mieć pod ręką, żeby przewinąć malucha poza domem

Chyba każda mama to zna – jesteście poza domem, na spacerze, obiedzie, zakupach i okazuje się, że musisz przewinąć malucha. Do domu daleko, dziecko wierci się i zaczyna popłakiwać.

mama przebiera malucha


Podziel się na


Nie ma za bardzo wyboru, trzeba przewinąć teraz i tutaj. Na takie sytuacje trzeba być przygotowanym. Nie można ich przewidzieć i zaplanować wyjścia tak, aby zmieścić się w konkretnym „okienku czasowym”. To rzadko się sprawdza. Dlatego podczas każdego wyjścia warto mieć ze sobą rzeczy, które pozwolą szybko i, na tyle, na ile to możliwe, bezproblemowo przewinąć malucha.

W co warto się zaopatrzyć ?

Poniżej przedstawiamy spis produktów i akcesoriów, które okażą się przydatne jeśli planujemy wyjście z dzieckiem. Oczywiście nigdzie nie będzie tak komfortowo jak w domu, gdzie wszystko, co potrzebne mamy pod ręką, ale dobrze spakowana torba powinna maksymalnie ułatwić proces przewijania. Poniższe akcesoria nie są raczej ciężkie i nie powinno być problemu ze zmieszczeniem ich.

Pieluszki

To dość oczywisty produkt, który jako pierwszy powinien powędrować do torby, gdy wybieramy się na przykład na spacer. Mając zapasowe pieluszki unikniemy gorączkowych poszukiwań sklepu czy… innych rodziców, którzy mogliby pomóc w potrzebie.

Coś do schowania brudnych pieluszek

Nie wszędzie znajdziemy kosz, do którego można będzie od razu po zmianie wyrzucić zużyte pieluszki. Dlatego warto zaopatrzyć się w coś, do czego będzie można je schować – np. torebki foliowe lub papierowe. Ważne, aby można było je szczelnie zawiązać.

Podkład niemowlęcy

Podkład do przewijania bardzo usprawnia cały proces. Można na nim położyć malucha chroniąc przed kontaktem z podłożem. Warto mieć go ze sobą zawsze, nawet w toaletach, w których istnieją specjalne miejsca do przewijania. Dzięki niemu dziecko można przewinąć w wielu miejscach – w samochodzie, w parku. Dodatkowo wcale nie zajmuje wiele miejsca w torbie.  Ciekawym rozwiązaniem to gadżet, który jest jednocześnie torbą na akcesoria i podkładem do przewijania. Podkład jest wpięty w torbę np. za pomocą suwaka. Dodatkowo niektóre modele mają m.in. pojemnik na mokre chusteczki.

mama przebiera malucha

Chusteczki nawilżane

Posłużą do oczyszczenia pupy malucha i odświeżenia jej. Nie można o nich zapomnieć – dokładne usunięcie wszelkich zabrudzeń jest bardzo istotne jeśli chodzi o higienę. Jest to produkt tak uniwersalny, że dobrze zawsze mieć go w torebce, przyda się z pewnością nie raz.

Krem pielęgnacyjny

Mała tubka kremu nie zajmie wiele miejsca w torbie, a może się bardzo przydać. Jeśli mamy krem
w większej pojemności, wystarczy przełożyć niewielką jego ilość do mniejszego opakowania podróżnego (znajdziemy je bez trudu np. w drogeriach). Pupa malca to bardzo wrażliwe miejsce, podatne na wszelkiego rodzaju podrażnienia. Dlatego dobrze po podmyciu chusteczkami nałożyć warstwę kosmetyku.

Zapasowe ubranko

Może się zdarzyć, że będzie potrzebne. Oczywiście szansa, że pieluszka przemoknie nie jest duża (bardziej prawdopodobne jest, że zostanie źle założona), ale jeśli mamy jeszcze miejsce w torbie dobrze wziąć coś na zmianę na wszelki wypadek. Szczególnie, jeśli pobyt poza domem będzie dłuższy.

Żel dezynfekujący

Z pewnością przyda się nie tylko do przewijania aby odświeżyć własne ręce czy zdezynfekować miejsce, w którym mamy zamiar przewinąć dziecko. Może być pomocny w wielu sytuacjach, kiedy nie ma możliwości umycia rąk. Dlatego warto mieć go ze sobą właściwie zawsze. W torebce nie zajmuje wiele miejsca, a potrafi być bardzo przydatny.

mama przebiera malucha

Gdzie przewijać?

Rzadko kiedy będąc poza domem mamy możliwość wyboru idealnie komfortowego miejsca do przewijania. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć kiedy zajdzie konieczność zmiany pieluszki. Miejsce, w którym będziemy to robić powinno być jednak maksymalnie komfortowe, przede wszystkim dla dziecka. W lokalach, na stacjach benzynowych, centrach handlowych problem jest mniejszy – są tam zazwyczaj toalety ze specjalnym miejscem do przewijania. Jednak nie zawsze trafimy tak dobrze. Czasem trzeba malucha przewinąć nawet w samochodzie czy na ławce w parku.

Niezależnie od tego, gdzie przyjdzie nam to robić pamiętajmy, że przewijanie to jednak coś intymnego i nie powinno robić się tego publicznie. Miejsce powinno być jak najbardziej ustronne, ciche i spokojne. Przewijanie w otoczeniu ludzi, kiedy dookoła panuje zamieszanie i hałas jest też stresujące dla dziecka.

Aby zminimalizować ryzyko konieczności przewijania malucha poza domem trzeba pamiętać o prostych zasadach. Po pierwsze – nie wychodzimy na spacer zaraz po karmieniu. Najlepiej jest odczekać aż dziecko się załatwi. Po drugie – przewijamy malca przed samym wyjściem z domu.