Co zrobić, gdy będąc w ciąży się przewrócisz?

Co w sytuacji, kiedy będąc w ciąży, przewrócisz się? Jak działać? Jakie badania zrobić?

kobieta w ciąży po upadku


Podziel się na


Kobiety w ciąży dbają o swoje bezpieczeństwo jak mało kto i starają się unikać sytuacji, które mogłyby w jakikolwiek sposób zagrozić ich nienarodzonemu dziecku. Jednak wypadki, niestety, nie omijają także ciężarnych. Co w sytuacji, kiedy będąc w ciąży, przewrócisz się?

Ochrona płodu w ciąży

Płód jest najbardziej bezpieczny w pierwszym trymestrze ciąży – ochronę zapewniają wtedy grube ściany macicy. Podczas trymestru drugiego, bezpieczeństwo zwiększa duża ilość płynu owodniowego, który amortyzuje uderzenia. Im bliżej rozwiązania, tym ochrona jest mniejsza – ściany macicy stają się cieńsze, a poziom płynu owodniowego spada. Z uwagi na powyższe, a także na fakt, że zaburzają się proporcje ciała, rośnie jego masa i następuje zmiana środka ciężkości, do większości urazów dochodzi właśnie w zaawansowanej ciąży. Nie potrzeba przecież wielkich akrobacji, by w tym czasie stracić równowagę…

Upadek w ciąży

Mimo, że na każdy uraz w tym okresie trzeba dmuchać podwójnie, nie należy panikować. O ile w czasie upadku nie doszło do bezpośredniego urazu brzucha, należy zachować spokój – drobne urazy bardzo rzadko prowadzą do groźnych konsekwencji, jak oddzielenie łożyska czy poród przedwczesny (w odróżnieniu od macicy jest ono pozbawione tkanek sprężystych). Jedyne, co powinnaś zrobić, to uważnie się obserwować.

Wszelkie następstwa upadku, takie jak ból brzucha, bolesność przy ucisku macicy, gorączka, silny ból głowy, jakikolwiek wyciek z pochwy, plamienia, krwawienia, obrzęki, bolesność w czasie oddawania moczu czy zmiana częstości ruchów dziecka wymagają poinformowania lekarza. Jeżeli więc cokolwiek budzi niepokój lub wątpliwości, nie zwlekaj.

kobieta w ciąży po upadku

Uraz brzucha w ciąży

W przypadku jednak, gdy w czasie upadku dojdzie do bezpośredniego uderzenia brzucha, diagnostyka będzie wskazana. Do położniczych powikłań urazu tępego brzucha należą bowiem, m.in.: wyzwolenie skurczów macicy, odwarstwienie łożyska, czy nawet poronienie.

Po urazach u kobiet w ciąży optymalnym badaniem diagnostycznym jest USG połączone z oceną przepływów krwi w naczyniach metodą Dopplera. Przeprowadzenie badań RTG zaleca się ograniczać do ścisłych wskazań medycznych. Małe dawki promieniowania, na jakie kobieta jest narażona podczas wykonywania badania kości czaszki, kręgosłupa, klatki piersiowej czy kończyn nie powinny być jednak zagrażające dla płodu. Głównym celem lekarza badającego ciężarną po urazie jamy brzusznej jest szybkie wykrycie rodzaju uszkodzenia i wdrożenie optymalnego leczenia.

W przypadku tępych urazów brzucha uszkodzeniu zazwyczaj ulega śledziona, jelita i macica. W późnym okresie ciąży podczas urazu może dojść nawet do rozerwania macicy. Objawami, które powinny zaniepokoić przyszłą mamę, która doznała urazu, są m.in. ból brzucha, wzdęcie brzucha oraz osłabione napięcie powłok jamy brzusznej.

Gdy konieczna jest rehabilitacja

W niektórych przypadkach uszkodzenie spowodowane upadkiem wymaga rehabilitacji, a czekanie z nią do porodu jest po prostu niemożliwe. Czy jednak w przypadku ciężarnych rehabilitacja pourazowa jest wskazana? Pierwsze, co warto sobie uświadomić to fakt, że brak natychmiastowego usprawniania może doprowadzić do przewlekłych zmian w narządzie ruchu. Odkładanie rehabilitacji na później nie jest dobrym wyjściem także dlatego, że po porodzie kobieta ma zdecydowanie mniej czasu, niż w okresie ciąży, a pielęgnacja malucha wymaga nie lada sprawności.

Co więcej, zaniedbany pourazowy ból po może się spotęgować właśnie po porodzie. Na szczęście, istnieje możliwość usprawniania po urazach bezpiecznego także dla kobiet w ciąży. Wszystko zależy od charakteru urazu oraz zastosowanego leczenia. Należy jednak skorzystać z terapii u fizjoterapeuty, który ma udokumentowane doświadczenie w prowadzeniu ciężarnych.

kobieta w ciąży po upadku

Ciążowa profilaktyka

Z uwagi na to, że skutki upadku w ciąży – jak wszystko w tym okresie – mogą być podwójne, kobietom ciężarnym zaleca się, by – szczególnie w ostatnich miesiącach przed porodem, unikały sytuacji grożących upadkiem czy urazem. Należy zrezygnować zarówno z jazdy na rowerze, łyżwach czy nartach, jak też samodzielnego chodzenia po śliskiej nawierzchni. Także szpilki warto zachować na inny moment.