Co zrobić z dzieckiem w wakacje, jeśli musisz pracować?

Wyjazd z dzieckiem w czasie wakacji to obowiązek. Na szczęście przyjemny. Zarówno maluchowi, jak i wam przyda się odpoczynek i oderwanie choć na chwilę od codziennych problemów. A co jeśli nie masz wolnego?

mama w wakacje z dziećmi w pracy


Podziel się na


Niestety, mało kto z nas może sobie pozwolić na więcej niż dwa tygodnie urlopu. Co zrobić z maluchem przez pozostałą część wakacji?

Jeżeli macie taki dylemat, to znaczy, że nie mieszkacie z rodzicami, którzy mogliby się zająć pociechą i wasz maluch na co dzień uczęszcza do żłobka lub przedszkola. Niestety, większość tego rodzaju placówek ma w czasie wakacji miesięczną przerwę.

Niektórzy rodzice zastanawiają się, czy mogą w tym okresie sprawować osobistą opiekę nad dzieckiem z prawem do zasiłku opiekuńczego. Niestety, jeśli taka przerwa w pracy placówki jest zaplanowana i zapowiadana już przy zapisach dziecka na dany rok szkolny, rodzicom takie uprawnienie nie przysługuje. Jak więc w tym czasie zorganizować opiekę nad dzieckiem?

Przedszkole/żłobek

Na szczęście na czas, kiedy wasze przedszkole/żłobek będzie zamknięte, możecie zapisać dziecko do innej placówki, pełniącej dyżur w tym okresie. Najważniejsze jednak, by zrobić to w odpowiednim terminie (podane na stronach placówek), bo łatwo się domyślić, że podobną potrzebę do waszej będzie miało sporo rodziców. Mimo corocznej walki o wakacyjne miejsca w przedszkolach, rozwiązanie z pewnością nie jest optymalne, bo dziecko wchodzi do nowego środowiska, nie zna miejsca, opiekunek, dzieci. Niektóre maluchy potrzebują sporo czasu, by się zaklimatyzować.

Rozwiązanie nie w pełni satysfakcjonuje też samych rodziców – placówka często jest zlokalizowana w sporej odległości od miejsca zamieszkania i pracy, co wiąże się z wieloma niedogodnościami. Z tego też względu najlepiej zaplanować własny urlop w czasie, kiedy placówka, do której na co dzień uczęszcza nasze dziecko, będzie zamknięta. Dzięki temu ograniczamy do minimum czas pobytu dziecka w innym ośrodku.

mama w wakacje z dziećmi w pracy

Niania na wakacje

Jeśli miejsca w przedszkolach zabrakło lub nie jesteście przekonani do takiego rozwiązania, zawsze można pomyśleć o zatrudnieniu niani. Z dostępnością takich usług raczej nie powinno być problemu tym bardziej, że wiele osób właśnie w taki sposób stara się dorobić w czasie wakacji.

Jeśli obawiacie się, że nie będziecie w stanie zaufać obcej osobie, zawsze można rozważyć pomoc kogoś bliskiego – np. studiującej kuzynki, sąsiadki. Jeśli mieszkamy w dużym bloku czy na dużym osiedlu z pewnością znajdziemy tu niejedną osobę godną zaufania, która z chęcią dorobiłaby do domowego budżetu lub po prostu – urozmaiciła sobie codzienność. Warto rozmawiać!

Wyjazd do dziadków

Skoro codzienna pomoc dziadków nie wchodzi w grę to znaczy, że mieszkają w innym mieście/na wsi. W miejscu mniej znanym naszemu dziecku, a przez to – znacznie bardziej dla niego atrakcyjnym. Dzięki temu możemy zapewnić maluchowi podwójne wakacje – jedne spędzone z nami, a drugie z dziadkami. Warto zapytać rodziców, czy nie zajęliby się naszą pociechą, bo istnieje duża szansa, że będzie to dla nich naprawdę cenna odmiana – szczególnie jeśli już od dawna nie pracują.

W tym jednak przypadku nie powinniśmy decydować arbitralnie – dzwonić do rodziców na chwilę przed i wymuszającym tonem pytać, czy zajmą się dzieckiem. Rodzice też mają prawo mieć swoje plany, więc warto wraz z nimi ustalić termin swojego urlopu.

mama w wakacje z dziećmi w pracy

Półkolonie

Innym, wartym rozważenia rozwiązaniem na wakacje, są tzw. półkolonie – zorganizowane zajęcia grupowe dla dzieci, oferowane przez szkoły, domy kultury oraz prywatne placówki (choć te, dotowane przez samorządy z pewnością są znacznie tańsze). Organizacją i schematem często przypominają wyjazdy kolonijne, ale zasadniczą różnicą w ich przypadku jest to, że odbywają się w miejscu zamieszkania dziecka. Rodzic codziennie rano zawozi dziecko do placówki organizującej zajęcia i odbiera je po południu – zajęcia trwają właśnie w godzinach pracy (od 6 do 12 godzin).

Półkolonie zapewniają dzieciom różnorodne atrakcje – aktywność ruchową, zwiedzanie, zabawy edukacyjne oraz zajęcia artystyczne. Można wybrać zajęcia ogólne lub spotkania tematyczne (np. językowe, muzyczne, sportowe), dlatego wyboru należy dokonać razem z dzieckiem. Dzięki półkoloniom dzieci spędzające wakacje w mieście widują się codziennie z rówieśnikami i z pewnością nie mają czasu na nudę.

A Wy – jak sobie radzicie w czasie wakacji?