Coaching to ostatnio bardzo modne słowo. Czym jest coaching płodności?
Coaching płodności oznacza najogólniej mówiąc pewien rodzaj interakcji, treningu nastawionego na osiąganie celów. Coach to z kolei towarzysz i doradca. Coaching najczęściej jest kojarzony z biznesem, poprawą efektywności pracy, kontaktami interpersonalnymi, sportem, motywacją do działania, a nawet dietą. Okazuje się jednak, że może dotyczyć także… płodności.
Czym jest coaching?
Aby zrozumieć na czym polega specyficzny coaching płodności trzeba najpierw uzmysłowić sobie o co tak naprawdę chodzi w „zwykłym” coachingu. Co daje i w czym różni się od psychoterapii (a na ile jest do niej zbliżony).
Coaching to przede wszystkim relacja. Opiera się na interakcji z coachem, którego można określić jako „partner”, „towarzysz”, „doradca”. Jego rolą jest raczej inspirowanie i prowadzenie klienta niż podawanie gotowych rozwiązań. Osoby decydujące się na coaching chcą zazwyczaj zwiększyć efektywności działań, osiągnąć swoje cele, podejmować lepsze decyzje itp. To proces rozwoju osobistego, w którym coach powinien prowadzić klienta w taki sposób, aby samodzielnie doszedł do pożądanych zmian w swoim życiu.
Coaching a psychoterapia
Coaching to nie to samo co psychoterapia. Psychoterapia jest bowiem metodą leczenia różnego rodzaju zaburzeń. Sięga bardzo często daleko wstecz, aż do dzieciństwa, poszukując źródeł obecnych problemów i zajmując się często bolesnymi wspomnieniami. Psychoterapeuta stosuje konkretną metodę, która ma doprowadzić do tego, że klient będzie mógł zmienić utrudniające funkcjonowanie nawyki.
Coaching nastawiony jest z kolei na teraźniejszość oraz planowaniu przyszłości. Kolejną ważną różnicą jest czas. Psychoterapia może trwać od roku do kilku lat. Proces coachingu zamyka się w o wiele krótszym przedziale.
Coaching płodności – czy jest?
Coaching płodności powstał w odpowiedzi na potrzebę poradzenia sobie z bezskutecznymi staraniami o dziecko. Kiedy mimo ogromnych chęci ciągle nie udaje się zajść w ciążę, taka sytuacja generuje duży stres. Gorsze samopoczucie, obwinianie się, kłótnie w związku, lęk, złość, poczucie niemocy, pytania „dlaczego to musiało zdarzyć się właśnie nam?”… to tylko niektóre problemy, jakie mogą wyniknąć z nieskutecznych prób spłodzenia dziecka.
W związku pojawia się mnóstwo, czasem nawet sprzecznych, uczuć. Coach ma być tą osobą, która pomoże znaleźć drogę, opanować niszczące emocje i nastawić się odpowiednio do dalszych starań. Wszystkie te zmiany mają zaś wyjść od klienta – nie od coacha. On tylko asystuje, zadaje odpowiednie pytania i kieruje na właściwe tory.
W efekcie pracy z coachem możesz między innymi:
- opanować i uporządkować swoje emocje;
- poukładać myśli i odczucia związane z macierzyństwem („dlaczego chcę być mamą?”, „jaką chcę być mamą?”);
- poznać co Cię ogranicza i poradzić sobie z tym;
- nauczyć się świadomego odpoczynku;
- poradzić sobie ze swoimi lękami (np. poronienie, bezpłodność);
- nauczyć się rozmawiać o płodności;
- zaplanować konkretne działania na przyszłość;
- radzić sobie z niezręcznymi lub przykrymi sytuacjami (poród koleżanki, pytania od rodziny i znajomych – „kiedy dziecko?” itp.).
Jak wyglądają spotkania z coachem płodności?
To, w jaki sposób przebiega cały proces jest oczywiście uzależnione od metody pracy danego coacha. Sesje coachingowe mogą więc odbywać się nawet dwa razy w tygodniu lub, w wypadku innego coacha, dużo rzadziej – raz na dwa, trzy tygodnie. Niekoniecznie muszą być przeprowadzane w gabinecie. Część osób wybiera neutralne miejsca , np. kawiarnię, restaurację. Czas jednej sesji także nie jest regułą – może ona trwać 45 minut, godzinę, a nawet dwie.
Proces zamyka się zazwyczaj w około 10 spotkaniach. Pierwsze z nich jest najczęściej spotkaniem rozpoznawczym, podczas którego klient mówi o swoich celach, przedstawia problemy i oczekiwania. Na tej podstawie coach nakreśla plan, który później będzie realizowany. To, czy sesje będą indywidualne czy też zgłosimy się na nie z partnerem, zależy od nas. Można także wybrać opcję grupową i pracować w gronie osób o podobnych problemach.
Wybierz dobrego coacha!
Aby coaching przyniósł spodziewane rezultaty należy przede wszystkim znaleźć odpowiedniego coacha. Oto kilka dobrych rad, które można wziąć pod uwagę wybierając taką osobę:
- nie decyduj się od razu na pierwszego coacha, z którym się spotkasz. Weź pod uwagę co najmniej trzech. Pierwsza sesja coachingowa jest często darmowa – skorzystaj z tego;
- sprawdź lub zapytaj o doświadczenie, kwalifikacje, certyfikaty itp. Bądź pewna, że Twoim coachem nie zostanie osoba przypadkowa. Zweryfikuj nazwy, które usłyszysz lub o których przeczytasz;
- odpowiedz sobie na pytanie, czy chcesz by właśnie ta osoba prowadziła Cię przez cały proces. Oprzyj się na intuicji. Jeśli nie czujesz się przekonana do danego coacha, nawet gdy jego kwalifikacje są bez zarzutu, daruj go sobie. Pamiętaj, że coach powinien być osobą, której możesz zaufać.