Czy alergia jest dziedziczna?

Czy alergia jest dziedziczna? Tak, ale o jej decydują o niej nie tylko geny! Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się czy alergia może być dziedziczna?



Podziel się na


Spis treści
1. 
Dziedziczenie alergii – czy alergia jest dziedziczna?
2. 
Ekspozycja na alergeny
3. 
Zanieczyszczenie środowiska
4. 
Infekcje wirusowe

Czy alergia jest dziedziczna? To pytanie zadają sobie często rodzice małych alergików. Tak, dziecko może mieć alergię, jeśli jedno lub oboje rodziców na nią cierpi. Czy alergia może być dziedziczna w każdym przypadku? Nie, o jej ujawnieniu się decydują nie tylko geny.

Dziedziczenie alergii – czy alergia jest dziedziczna?

Za choroby alergiczne w dużej mierze odpowiadają geny. Czy alergia może być dziedziczna? Tak, ale mówiąc dokładnie – nie dziedziczymy samej alergii, a jedynie skłonność do niej. Oznacza to, że w przypadku dziecka, którego:

  • rodzice,
  • jedno z rodziców,
  • dziadkowie,
  • wcześniejsi przodkowie,

są alergikami, prawdopodobieństwo wystąpienia alergii znacząco wzrasta!

I uwaga – to tylko prawdopodobieństwo, a nie pewność! Nie w każdym przypadku alergia jest dziedziczna. Ryzyko alergii rośnie, jeśli alergiczką jest matka dziecka – i wynosi wtedy 40 proc. Gdy alergikiem jest ojciec dziecka, prawdopodobieństwo dziedziczenia alergii jest nieco mniejsze i wynosi ok. 30 proc. Największe prawdopodobieństwo ujawnienia się alergii u dziecka występuje w przypadku, gdy oboje rodziców jest alergikami – wynosi około 80 proc. Dodatkowo dzieci alergików nie muszą reagować na ten sam czynnik alergiczny. A to z uwagi na fakt, że dziedziczona jest jedynie skłonność do alergii, a nie jej konkretny rodzaj.

Czy alergia może być dziedziczna? Już wiemy, że tak. Warto jednak pamiętać, że ogromną rolę odgrywają czynniki środowiskowe:

  • ekspozycja na alergeny,
  • zanieczyszczenie środowiska,
  • infekcje wirusowe.
czy alergia jest dziedziczna

Ekspozycja na alergeny

Przyczyna alergii u dziecka to często regularne wystawienie go na alergeny we wczesnym dzieciństwie. Takie substancje jak m.in.:

  • sierść zwierząt,
  • kurz,
  • dym papierosowy,
  • pierze,
  • pyłki roślin,
  • trawa i chwasty

mogą podrażniać delikatne błony śluzowe układu oddechowego malucha. Gdy dziecko, które ma podwyższone ryzyko alergii, stale przebywa w środowisku, gdzie się pali papierosy, rzadko sprząta lub gdzie są zwierzęta, ryzyko zachorowania jest większe.

Zanieczyszczenie środowiska

Zanieczyszczenie środowiska jest jednym z istotnych czynników, które mogą być przyczyną rozwoju alergii u dziecka. Jak pokazują badania dzieci, które mieszkają w pobliżu ruchliwych dróg lub autostrad, są bardziej narażone na wystąpienie alergii.

Infekcje wirusowe

Na alergię są bardziej narażone także te dzieci, które w pierwszych latach życia często chorowały na infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych np. wirus RSV. Jeśli więc dziecko doświadczało częstych infekcji w pierwszych 3. latach życia, , prawdopodobieństwo ujawnienia się u niego alergii rośnie.

Czy alergia może być dziedziczna? Tak! I to nie tylko u dziecka rodziców – alergików. Badania wskazują, że nawet, jeśli w rodzinie nikt nie cierpi na alergię, ryzyko wystąpienia uczulenia u dziecka wynosi zawsze ok. 12-15 proc. Podsumowując: dziecko alergików nie musi być alergikiem, a dziecko zdrowych rodziców może cierpieć na alergię!