Czy i jak można zmienić dziecku imię?

Jeśli już po porodzie i sporządzeniu aktu urodzenia dojdziecie do wniosku, że imię malucha jednak przestało wam się podobać i zdecydowanie wolelibyście inne – możecie je zmienić.

dziecko w przebraniu


Podziel się na


Imię dla dziecka bywa problematyczne – często staje się powodem długich debat, a znalezienie tego najlepszego zajmuje sporo czasu. W ruch idą strony internetowe ze spisem imion, książkowe Księgi Imion, szukamy też inspiracji wśród znanych osób, rodziny… Mimo to efekt wciąż nie jest zadowalający. Albo jest – ale tylko na początku. Po pewnym czasie imię przestaje się podobać. Co wtedy? Czy można je zmienić?

Do pół roku po porodzie

Dobra wiadomość jest taka, że jeśli już po porodzie i sporządzeniu aktu urodzenia dojdziecie do wniosku, że imię malucha jednak przestało wam się podobać i zdecydowanie wolelibyście inne – możecie je zmienić. I to w dość prosty sposób. Imię dziecka można bez większego problemu zmienić do pół roku po sporządzeniu aktu urodzenia.

Jak można zmienić dziecku imię?

  • W Urzędzie Stanu Cywilnego należy złożyć oświadczenie o zmianie imienia przed jego kierownikiem.
  • Nie musi to być ten sam USC, w którym powstał akt urodzenia.
  • Decyzja musi zostać podjęta przez rodziców zgodnie, nie może być zaakceptowana gdy tylko jedno z nich tego chce.
  • Zarówno mama, jak i tata malucha muszą stawić się w urzędzie.
  • Decyzję o zmianie zawiera się w protokole, który musi zostać podpisany przez rodziców dziecka.
  • Opłata za zmianę imienia wynosi 11 zł.
  • W taki sam sposób można zmienić pisownię (np. kiedy córeczka miała nazywać się Adriana, ale do dokumentów wkradła się literówka i została Adrianną, a nam bardzo zależy jednak na tym pierwszym) lub kolejność imion.
  • Co ważne – taka, dość prosta, zmiana jest możliwa tylko raz w ciągu sześciu miesięcy! Kolejne niestety nie przebiegają już tak bezproblemowo.
dziecko

A co potem?

Jeśli chcemy zmienić imię kolejny raz, lub po upływie sześciu miesięcy od sporządzenia aktu urodzenia malucha, jest to już bardziej skomplikowana procedura. Wiążę się bowiem z przeprowadzeniem postępowania administracyjnego i kończy wydaniem decyzji administracyjnej.

Zmiana imienia jest możliwa, ale wyłącznie z ważnych powodów. Te „ważne powody” to:

  • Obecne imię jest ośmieszające lub nielicujące z godnością.
  • Obecne imię zostało bezprawnie zmienione.
  • Obecne imię nie jest używane, a dziecko jest nazywane swoim drugim imieniem lub zupełnie innym.
  • Obecne imię jest niezgodne z przepisami państwa, którego obywatelstwo posiada dziecko.

Wniosek ze wskazanym powodem zmiany (musi być to pisemne uzasadnienie) składa się u kierownika wybranego Urzędu Stanu Cywilnego. W przypadku dziecka zgodę musi wyrazić zarówno matka, jak i ojciec. Można ją wyrazić osobiście przed kierownikiem USC, lub pisemnie (podpis musi być potwierdzony notarialnie). Co ważne, kiedy dziecko skończyło 13 lat, potrzebna jest także jego zgoda – osobista lub pisemna (potwierdzona notarialnie).

Jak wybrać imię dla dziecka?

Nadanie dziecku imienia to często jedna z trudniejszych decyzji, jakie musimy podjąć przed jego narodzinami. Może być nawet powodem kłótni, wyrzutów i małej, cichej „wojny” w domu. Jeśli kobiecie podoba się zupełnie co innego niż mężczyźnie, cóż… można albo ustąpić albo szukać kompromisu. A ta druga droga, jak wiadomo, bywa mocno skomplikowana.

Warto do nadawania imienia podejść od innej strony. To coś naprawdę fajnego! Mamy przecież wpływ na to, jak ludzie będą zwracać się do naszej pociechy przez całe jej życie. Trzeba to potraktować nawet jako ciekawą zabawę, łamigłówkę, a nie przykry obowiązek i przepychankę z partnerem o to, czyja propozycja wygra. Na pewno nie warto polegać na modzie, chwilowym zachwycie danym imieniem albo celebrytą je noszącym. Potem można tego gorzko żałować. Zbyt oryginalnie imiona też mogą być w przyszłości dla dziecka bardzo uciążliwe. Nie wybieramy imienia dla lalki ani postaci w grze, ale dla osoby z krwi i kości, która będzie z nim musiała żyć. Nie warto na siłę starać się być oryginalnym, jeśli nie ma w tym sensu.

Co zatem zrobić? Na pewno nie podejmować decyzji na ostatnią chwilę, na szybko. Myśleć nad imieniem można od samego początku ciąży. W jej trakcie wiele może się przecież zmienić. Dobrze jest zachować otwarty umysł i nie skreślać od razu np. tradycyjnych imion albo tych, które nie zrobiły a nas dobrego „pierwszego wrażenia”. Po prostu – dać sobie czas i spojrzeć na sprawę nieco szerzej.