Czy można opalać się w ciąży?

Co w ciąży wolno, a czego nie? Zawsze lepiej być ciut bardziej ostrożnym. Wyjaśniamy, jak sprawy się mają w przypadku opalania i ekspozycji na słońce.

Kobieta w ciąży w stroju kąpielowym a opalanie


Podziel się na


Spis treści
1. 
Rodzaje promieniowania słonecznego
2. 
Czy opalnie się w ciąży jest bezpieczne?
3. 
Opalanie w ciąży - zasady bezpieczeństwa

Okres ciąży jest pełen zakazów, nakazów i znaków zapytania. W szczególności u kobiet, które po raz pierwszy zostaną mamami, wątpliwości rodzi się cała masa. Czy opalanie w ciąży jest bezpieczne? Sprawdzamy!

Rodzaje promieniowania słonecznego

Zanim przejdziemy do opalania w ciąży, warto wiedzieć co nieco o tym, jak działają na nas promienie słoneczne, które, mimo, iż potrzebne do życia (m.in. do syntezy witaminy D), są dla nas w równej mierze szkodliwe. Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę, że istnieją dwa główne rodzaje promieniowania UV, których działanie jest różne:

  • UVB – te promienie odpowiadają za zaczerwienienie się skóry, oparzenia, a także opaleniznę. Obecne przede wszystkim w dni słoneczne, bezchmurne – wtedy dociera ich do naszej skóry najwięcej. Przyspieszają starzenie się skóry, niszczą struktury naskórka.
  • UVA – promieniowanie obecne cały rok, znacznie bardziej niebezpieczne niż UVB, wnika głębiej (przenika przez naskórek aż do skóry właściwej), niszczy kolagen i elastynę. Jest też odpowiedzialne za fotostarzenie się skóry, bardzo przyspiesza starzenie się skóry, zmienia także DNA i przyczynia się do rozwoju raka skóry.

Ze względu na promienie UVA produktów z filtrami warto używać przez cały rok, jeśli przebywamy na zewnątrz.

Co istotne, warstwa ozonu pochłania ponad 90% promieniowania UVB, ale praktycznie w ogóle nie pochłania UVA. Opalenizna mimo, że piękna i pożądana, jest, „biologicznie” rzecz ujmując, reakcją obronną organizmu na nadmiar promieniowania UV. Filtry przeciwsłoneczne, niezależnie od tego, jak często będziemy je dokładać, jak będą wysokie i stabilne, nie uprawniają do bezkarnego wylegiwania się godzinami na pełnym słońcu. Nie blokują bowiem promieni UV w stu procentach.

Czy można opalać się w ciąży?

Czy opalnie się w ciąży jest bezpieczne?

Wszystkie zagrożenia opisane powyżej dotyczą także kobiet w ciąży. Można nawet powiedzieć, że w znacznie większym stopniu. Opalanie w ciąży może budzić pewne obawy ze względu na zmiany hormonalne i skórne, jakie zachodzą w organizmie kobiety w tym okresie. Oto kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę:

  • ryzyko oparzeń słonecznych – skóra ciężarnych kobiet może być bardziej wrażliwa na promieniowanie UV, co zwiększa ryzyko oparzeń słonecznych
  • przebarwienia w ciąży – hormony ciążowe mogą prowadzić do zmian pigmentacyjnych skóry, takich jak plamy barwnikowe
  • udar w ciąży – długotrwałe przebywanie na słońcu może prowadzić do przegrzania organizmu, co jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży
  • ryzyko odwodnienia – w czasie ciąży organizm kobiety potrzebuje większej ilości płynów, a wysoka temperatura może zwiększyć ryzyko odwodnienia.

Opalanie w ciąży – zasady bezpieczeństwa

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że promienie słoneczne nie oddziałują bezpośrednio na dziecko. Nie ma takiej możliwości, ponieważ nie są w stanie przeniknąć przez skórę matki aż tak głęboko, by wywrzeć na nie wpływ. Nie ma także możliwości, by „podgrzały” się wody płodowe, więc zakrywanie ręcznikiem samego brzucha nie ma sensu. Opalanie i przebywanie na silnym słońcu ma jednak negatywny wpływ na kobietę w ciąży.

Opalanie w ciąży może być ryzykowne i wymaga ostrożności. Jeśli kobieta w ciąży zdecyduje się na opalanie, ważne jest przestrzeganie kilku zasad bezpieczeństwa:

  • unikaj opalania w godzinach największego nasłonecznienia (ok. 10:00-16:00), gdy promieniowanie UV jest najintensywniejsze.
  • stosuj kremy z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim SPF i regularne ich aplikuj, zwłaszcza po kąpieli
  • zakrywaj skórę ubraniem i noś kapelusz oraz okulary przeciwsłonecznych.
  • unikaj długotrwałego przebywania na słońcu i regularnie odpoczywaj w cieniu
  • pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu, pij wodę

Pod wpływem promieniowania słonecznego w ciąży podwyższa się znacznie m.in. ryzyko powstania przebarwień lub pogłębienia już istniejących.

zasady opalania się w ciąży

Kobieta w ciąży jest bardziej podatna na wszelkie negatywne skutki ekspozycji na słońce – bardziej się męczy, poci, ciężej znosi wysokie temperatury. Temperatura ciała w ciąży już jest podniesiona, a gdy dodamy do tego przebywanie na zewnątrz w upalne dni, zwiększa się np. ryzyko zasłabnięcia. W najgorszym wypadku taka sytuacja może wywołać nawet poronienie.

Zawsze warto również skonsultować się z lekarzem przed podejmowaniem decyzji o opalaniu w ciąży, zwłaszcza jeśli istnieją dodatkowe czynniki ryzyka.