Czy można otwierać okno przy niemowlaku?

Niektórzy rodzice są przekonani, że jeśli w ich pokoju śpi niemowlę, otwieranie okna na noc jest zabronione, a w każdym razie niewskazane. Sprawdźmy, czy to prawda!

okno w pokoju dziecka


Podziel się na


Noce stają się coraz cieplejsze, a upały podobno mają dopiero nadejść! Wielu rodziców, szczególnie tych świeżo upieczonych, wieczorami, staje przed dylematem – czy otwierać okno na noc, gdy w sypialni z wami śpi dziecko? Czy dziecka nie zawieje? Czy dziecko w nocy nie zmarznie? Przy jakiej temperaturze dziecko może spać przy otwartym oknie. Odpowiadamy na te pytania w artykule! 

Jaka temperatura w pokoju dla dziecka?

Zacznijmy może od podstaw, czyli od tego, w jakiej temperaturze maluszek czuje się najlepiej. Wydaje się, że znamy ją wszyscy – a przynajmniej jej „okolice”, bo wartości podawane przez różne źródła nie są identyczne.

Jaka temperatura w pokoju dla dziecka w zimie?

Zwykło się przyjmować, że temperatura w pokoju niemowlaka powinna wynosić około 20-22 stopnie. Zauważmy jednak, że chodzi o dzień – w porze nocnej zaleca się obniżenie temperatury o około 2 stopnie (przy czym warto zadbać, by nie spadła ona poniżej 18 stopni). W porze jesiennej i zimowej zapewnienie dziecku optymalnej temperatury jest więc dość łatwe – ustawiamy odpowiednią wartość na kaloryferze, pamiętamy o regularnym wietrzeniu pokoju, a w nocy lekko przykręcamy grzejnik i pamiętamy o nawilżaniu powietrza.

jaka temperatura w pokoju dziecka latem

Jaka temperatura w pokoju dziecka latem?

Nieco trudniej jest w porze letniej. Wietrzenie jak najbardziej (a nawet utrzymywanie uchylonego okna przez większą część dnia) – wymiana powietrza jest konieczna. Zauważmy jednak, że kiedy na dworze jest żar, otwarcie okna nie sprawia wcale, że pomieszczenie się ochładza – wręcz przeciwnie – często ogrzewa się jeszcze bardziej! Niektórym rodzicom wydaje się jednak, że z dwojga złego lepiej, żeby maluszkowi było za ciepło niż za zimno. Nic bardziej mylnego! Gdy jest zbyt ciepło, powietrze robi się suche, a to prowadzi do wysuszania śluzówek dróg oddechowych dziecka. Nie dość, że maleństwu jest trudniej oddychać i gorzej zasnąć, to jeszcze rośnie ryzyko rozwoju różnego rodzaju infekcji.

Co więc możemy zrobić, by zapewnić dziecku jak najlepsze warunki do snu? Przygotowania do nocnego spoczynku warto zacząć już w ciągu dnia. Jeśli temperatura jest wysoka i słońce mocno grzeje, najlepiej zasłonić zasłony bądź zaciągnąć rolety w sypialni – dzięki temu unikniemy zbytniego nagrzania pomieszczenia.

Przed położeniem dziecka do łóżka pokój najlepiej przewietrzyć – nieważne, czy okno przez cały dzień było uchylone czy też nie, ponieważ chodzi o całkowitą wymianę powietrza w pomieszczeniu. Na czas snu malec powinien być ubrany lekko – jeśli noc jest ciepła, cienkie bawełniane body i śpioszki w zupełności wystarczą (pajacyk nie jest potrzebny, a może być wręcz zbyt ciepły).

Niektórzy rodzice są przekonani, że jeśli w ich pokoju śpi niemowlę, otwieranie okna na noc jest zabronione, a w każdym razie niewskazane. Sprawdźmy, czy to prawda!

czy otwierać okno przy niemowlaku

Czy można otwierać okno przy niemowlaku?

No i na koniec bohater całego zamieszania – okno. Otwarte okno przy niemowlaku? Jak najbardziej! Chociaż warto zaznaczyć, że nie mówimy tutaj o jego zupełnym otwarciu, a raczej uchyleniu.

Jedyne, o czym należy pamiętać to to, by dziecko nie było narażone na bezpośredni powiew powietrza – warto też ułożyć je główką w drugą stronę. Nie ma też znaczenia, w jakim wieku jest dziecko – każde, nawet to maleńkie (zwłaszcza ono!) potrzebuje do spania odpowiednich warunków. Pamiętaj również, by zadbać o to, aby przez uchylone okno nie trafiali do nas nieproszeni goście – komary to naprawdę uciążliwy nocny towarzysz. Dobrym pomysłem jest zamontowanie w oknie moskitiery bądź zakupienie ultradźwiękowego odstraszacza owadów – działa po włożeniu do gniazdka kontaktowego.

Upewnij się, że okno jest bezpieczne, aby dziecko nie mogło go otworzyć samodzielnie lub się przez nie wychylić (dotyczy zwłaszcza starszych dzieci). Obserwuj również reakcje dziecka na otwarte okno, zwłaszcza jeśli jest bardzo małe lub ma skłonności do alergii.

Dobrej nocy!

Dowiedz się także: