Czy to już pora na drugie dziecko?

Ile czasu powinno upłynąć od urodzenia pierwszego dziecka, zanim zdecydujemy się na kolejną ciążę? Pytamy ginekologa, psychologa i samych rodziców.

mama z dzieckiem na plaży


Podziel się na


Dopiero co „otrząsnęliście się” z pieluszek i pobudek w środku nocy, a tu znajoma pyta, kiedy sprawicie dziecku siostrzyczkę lub braciszka. Czy to już pora na drugie dziecko? 

Co na to medycyna?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile czasu powinno upłynąć od urodzenia pierwszego dziecka, zanim zdecydujemy się na kolejną ciążę. A jednak, zdaniem lekarzy, „optymalny minimalny” czas pomiędzy porodem a kolejnym zapłodnieniem wynosi rok. W tym okresie organizm ma możliwość wystarczająco się zregenerować i powrócić do całkowitej równowagi po zmianach, jakim uległ w czasie poprzedniej ciąży, a także w wyniku porodu i połogu.

Nieco inaczej jest w przypadku cesarskiego cięcia. By kolejna ciąża nie była zbyt wielkim obciążeniem dla osłabionego organizmu, warto nieco wydłużyć odstęp pomiędzy kolejnymi ciążami (około 2 lata). Wcześniejsza ciąża może także powodować komplikacje, wywołane niekompletnym wygojeniem się miejsca po poprzednim porodzie (np. przodujące łożysko czy odklejenie się łożyska, rozejście się blizny czy pęknięcie macicy).

Jeszcze inna sytuacja ma miejsce w przypadku poronienia. Powrót płodności po utracie ciąży zależy od tego, jaki charakter miało zaistniałe poronienie. W przypadku całkowitego – powrót płodności wraz z potencjalną możliwością poczęcia kolejnego dziecka można zaobserwować bardzo szybko – już w pierwszym kolejnym cyklu. Jeżeli jednak poronienie miało charakter niecałkowity, kobieta odzyskuje płodność w przybliżonym czasie 2 – 4 tygodni. Co więcej, mimo tego, że nastąpił powrót płodności, para powinna poczekać ze staraniami o kolejną ciążę od 3 do 6 miesięcy. Czas taki jest potrzebny na prawidłowe zagojenie się ran narządu rodnego po zabiegu łyżeczkowania. Niektórzy specjaliści twierdzą, że minimalny czas pomiędzy utratą ciąży a staraniami o kolejną, powinien być równy co najmniej trzem cyklom. Nie bez znaczenia jest także, jak długo trwała utracona ciąża – im dłużej, tym więcej czasu należy odczekać.

mama z dzieckiem śpią na łóżku

Co na to twoje ciało?

Zazwyczaj kolejna ciąża przebiega łagodniej niż pierwsza – z trzech co najmniej powodów. Po pierwsze, wiele z dolegliwości, jakie nękały przyszłą mamę w trakcie jej ciążowego debiutu może już się nie pojawić (np. mdłości itp.), po drugie – na wiele z nich doświadczona mama ma już sprawdzone sposoby, a po trzecie – obawy towarzyszące pierwszej ciąży, związane z niewiedzą i oczywistym brakiem doświadczenia – ustępują. Mama po prostu ma świadomość tego, czego powinna się spodziewać. Ta z kolei – z pewnością jest lepsza od niewiedzy.

Obserwacje pokazują, że w kolejnych ciążach dolegliwości związane z rozciąganiem macicy, a więc bóle, kłucia, dotkliwe skurcze, są znacznie mniej kłopotliwe. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – ściany macicy są już przecież bardziej elastyczne i wyćwiczone. Warto jednak zauważyć, że ciału podczas drugiej ciąży będzie łatwiej tylko pod warunkiem, że w czasie pierwszej – mamusia go nie zaniedbała. Niezrzucone kilogramy i słabe, niećwiczone miesiącami mięśnie mogą powodować bóle pleców, rozstępy czy żylaki, a to z kolei – dokuczliwą bezsenność.

mama z dzieckiem śpią na łóżku

Co na to psychika?

Pocieszającym z pewnością jest fakt, że drugi poród zwykle jest krótszy i przebiega mniej boleśnie. Tu jednak duże znaczenie odgrywa psychika. Jeżeli poprzedni nadal wywołuje nieprzyjemne skojarzenia, przygotowania do kolejnego mogą się okazać równie trudne, a nawet trudniejsze (lęk nasila ból). W przypadku kolejnej ciąży odpadają też, przynajmniej częściowo – obawy o koszty, związane z przyjęciem na świat maluszka. Wiele rzeczy, ubranek, akcesoriów mamy już zakupione. Inne – jak w przypadku lekarstw czy kosmetyków – przynajmniej przetestowane.

Sporym argumentem za kolejnym potomkiem jest też z pewnością obawa o przyszłość poprzedniego… Jak wiadomo, dzieci w towarzystwie rodzeństwa rozwijają się znacznie lepiej, od małego uczą się życia w grupie, nawiązywania i utrzymywania kontaktów, szacunku dla drugiego i jego potrzeb, konieczności dzielenia się, rozwiązywania konfliktów itp. A jednak, decyzja o kolejnej ciąży nie powinna być podyktowana jedynie tym względem. Nie ma wątpliwości, że to, na jakiego człowieka wyrośnie nasze dziecko, w pierwszej kolejności zależy od tego, jak sami je wychowamy. Nie jest też prawdą, że najlepsza różnica wieku pomiędzy dziećmi, to ta najmniejsza. Relacje pomiędzy rodzeństwem zależą przede wszystkim od tego, jak dzieci są traktowane przez rodziców. Decydując się na odłożenie kolejnej ciąży na jakiś czas pozwalamy na to, by pod bokiem „dorosło” nam odpowiedzialne, pomocne wsparcie, na które będziemy mogli liczyć podczas opieki nad młodszym potomkiem.

Dlatego też najważniejsze jest, by rodzice, nim zdecydują się rozpocząć starania o kolejną ciążę zastanowili się, czy chęć wydania na świat kolejnego potomka na pewno jest podyktowana ich własnym pragnieniem i potrzebą, presją społeczną czy oczekiwaniami otoczenia. Decyzja o drugim potomku w niczym nie ustępuje rangą tej, o poczęciu pierwszego.

Decyzja o tym, czy jest już pora na drugie dziecko, jest bardzo osobista i zależy od wielu czynników, w tym od sytuacji życiowej, zdrowia fizycznego i psychicznego, relacji partnerskich, stabilności finansowej oraz od pożądania rodziny.