„Madki” ujawniają się zwykle w internecie. Jakie są ich cechy charakterystyczne? Jak rozpoznać je w sieci?
Nieładnie śmiać się z innych, ale nie oszukujmy się… taka jest ciemniejsza strona naszej natury, a kto nigdy tego nie robił – niech pierwszy rzuci kamień. Śmiejemy się z ludzi, których motywów nie rozumiemy, których wybory czy opinie wydają nam się nieracjonalne i, po prostu, zabawne. Niektóre fenomeny dostają nawet własne nazwy. Tak jest też z tzw. madkami.
Kim jest „madka”?
Słowo „madka” pochodzi, oczywiście, od „matka” – jednak ta jedna zmieniona litera wiele mówi o tym fenomenie. Bo „madka” to swego rodzaju „karykatura” matki. Zwykle tym terminem określa się osoby, których całe, ale to absolutnie całe życie kręci się tylko wokół dzieci. Jasne, że zwykle maluchy są dla rodziców najważniejsze, ale w przypadku madek zostaje to przesunięte poza granice normalności.
Madki ujawniają się zwykle w internecie. Jakie są ich cechy charakterystyczne? Jak rozpoznać je w sieci? W dużym skrócie:
- nastawienie pełne agresji;
- wplatanie w wypowiedzi wulgaryzmów;
- postawa roszczeniowa względem otoczenia;
- wypowiedzi emocjonalne, pełne błędów, nieskładne, chaotyczne.
„Madki” portret własny
Pora nieco bardziej szczegółowo przyjrzeć się temu zjawisku. Madka, przede wszystkim, żyje dla swoich dzieci. Nie widzi poza nimi świata, są jedynym celem i sensem. Zwykle są to młode matki, które tak zachwyciły się swoim potomstwem i macierzyństwem, że ich zachowanie staje się absurdalne i uciążliwe dla otoczenia.
Takie matki są bardzo często nadopiekuńcze dla swoich dzieci, ich maluchy żyją pod kloszem, pod ścisłą kontrolą. Wyręczane we wszystkim, nie są w stanie nauczyć się samodzielności i zaradności. Ponieważ madki wychowują pociechy wybitnie bezstresowo (czytaj: pozwalają na wszystko, nie zważając na otoczenie), wzrastają one w przekonaniu, że są najważniejsze, a wszyscy dookoła mają się dostosować. To właśnie takie dzieci uważają, że mogą wszystko, nie są np. upominane za nieodpowiednie zachowanie w miejscu publicznym. Inną, ciekawą cechą madek jest ich zawziętość i przekonanie o własnej nieomylności. Ujawnia się to bardzo często na różnych grupach i forach. Tam, w internecie, kiedy są anonimowe (a przynajmniej tak im się wydaje) potrafią obrazić i zwyzywać kogoś, kto ma inne zdanie niż one. Uwielbiają pouczać i nie przyjmują do wiadomości, że ktoś może inny pomysł na rodzicielstwo lub inny styl wychowania.
Zła matka!
Madki potrafią też wytknąć, że inna kobieta jest złą matką. Kto może się im narazić? Według madek „złą matką” jest każda mama, która za wcześnie wraca do pracy, która karmi piersią tylko pół roku (albo – o zgrozo – nie karmi w ogóle, bo to na pewno z lenistwa), która karci dziecko, albo, co najgorsze, nie poświęca swojemu maluchowi absolutnie całego wolnego czasu, nie wypruwa sobie dla niego żył, a nawet ma czelność się wysypiać!
Specjalne miejsce w sercu „madek” mają kobiety, które wydały dziecko na świat przez cesarskie cięcie. Według wypowiedzi jednej z nich znalezionej w Internecie, kobiety, które przeszły CC nie mogą mówić, że był to poród, bo poród to ból, to skurcze, to trud wydania dziecka na świat.
Jesteś czasem „madką”?
Czy matki mają czasem coś z „madek”? Z pewnością tak! Każdej mamie zdarzają się błędy, nie ma rodziców idealnych. Ale w jaki sposób poznać, że w danej sytuacji budzi się w tobie „madka”?
- zaczynasz uważać, że masz zawsze rację w kwestii wychowania dzieci;
- od razu przekreślasz inne punkty widzenia;
- chcesz nawracać innych na swój sposób myślenia;
- czujesz, że przy tym ponoszą cię emocje i potrafisz być niemiła dla tych, którzy nie podzielają twojego zdania.