Czym jest coaching prenatalny?

Wsparcia w czasie ciąży wymaga nie tylko ciało, ale także psychika przyszłej mamy. Jednym ze sposobów na to, jak ją wspomóc, jest coaching prenatalny.

Kobiety w ciąży a coaching płodności


Podziel się na


Coraz więcej przyszłych mam decyduje się skorzystać ze szkoły rodzenia żeby jak najlepiej przygotować się na ten ważny, ale trudny moment porodu. Zajęcia pozwalają zdobyć solidną dawkę wiedzy i jak najlepiej przygotować ciało do tego, co ma się wydarzyć. Tymczasem często przygotowania i wsparcia w czasie ciąży wymaga również psychika przyszłej mamy. Jednym ze sposobów na to, jak ją wspomóc, jest właśnie coaching prenatalny.

Nie zdążę

Ciąża to okres wyjątkowy – pod każdym względem. Zarówno dla ciała, jak i dla psychiki. W ciągu krótkich (tak, krótkich!) dziewięciu miesięcy doświadczamy tak wielu znanych i nieznanych emocji, jak prawdopodobnie nigdy wcześniej. Nic dziwnego, że czasami trudno sobie poradzić z tym natłokiem uczuć, odczuć, wątpliwości czy obaw. – Zawsze myślałam, że jestem silną psychicznie osobą. Do czasu, kiedy zaszłam w ciążę. Mimo, że wszystko przebiegało jak należy, nie mogłam sobie poradzić z samą sobą. Swoimi obawami, że tak mało wiem o tym, co mnie spotka, że jestem taka nieprzygotowana do tego, co ma się wydarzyć – wspomina Iwona, mama prawie rocznej dziś Milenki.

Iwona, mimo że jak sama o sobie mówi, zawsze była duszą towarzystwa, nie ma zbyt wielu znajomych, które mają dziecko. – A ja wtedy tak mocno czułam potrzebę kontaktu z osobami, które są na tym samym etapie życia, co ja – mówi. – Fora internetowe? Nie, to nie dla mnie. Ja nie cierpię anonimowości. Iwona wspomina, że wieczorami siedziała na stronach internetowych księgarni i zamawiała wszystko, co „wpadło jej w ręce”, byleby tylko dobrze przygotować się do tego, co ma się wydarzyć. – Potem kurier przynosił mi ten stos lektur, a ja wpadałam w panikę, że nie zdążę tego wszystkiego przeczytać. To właśnie po jednej z takich „akcji” przyjaciółka zapytała mnie, czy słyszałam o coachingu prenatalnym.

Potrzeba przynależności

Jak zauważają specjaliści, jedną z podstawowych potrzeb, jakie zaspokajają zajęcia coachingowe przed porodem, jest właśnie znalezienie się wśród osób będących na tym samym etapie życia. Wiele przyszłych mam, choć otoczonych bliskimi, czuje się w tej nowej sytuacji samotnych. Czuje się niezrozumiana. Same nie poznają swojego ciała i emocji – nic więc dziwnego, że trudno nadążyć za nimi innym osobom. Tymczasem, jak się okazuje, już sam kontakt z kobietami w podobnej sytuacji może działać terapeutycznie. – Kiedy zrozumiałam, że większość przyszłych mam ma podobne obawy i lęki, stresuje się podobnymi rzeczami, o to samo się martwi, poczułam się silniejsza. Tak, silniejsza! – zauważa Iwona. – Bo zrozumiałam, że to co czuję, to nie efekt nieprzygotowania czy niedojrzałości, ale naturalne emocje towarzyszące ciąży.

Para w bramie

Czy wszystkie osoby znajdują się na tym samym etapie ciąży? Niekoniecznie, prowadzący zajęcia coachingowe zauważają, że zgłaszają się na nie kobiety na różnych etapach. Zazwyczaj są to jednak panie po 20. tygodniu, które są już bardziej pewne tego, że ciąża się rozwija.

Co dzieje się w czasie zajęć coachingowych przed porodem? Przyszłe mamy przede wszystkim przebywają w swoim towarzystwie – rozmawiają, dzielą się przemyśleniami, rysują, wykonują różne prace. W ten sposób uczą się samych siebie, a dzięki temu mogą przeżyć ciążę bardziej świadomie. Oczywiście możliwe są także indywidualne sesje i zajęcia, ale nie wszystkie kobiety są gotowe do tego rodzaju pracy. – Ja nie byłam. Ja nie umiem opowiadać wprost o swoich emocjach, problemach. Wolę szukać rozwiązania właśnie w czasie rozmów czy słuchania cudzych doświadczeń. Czy Iwona poleca tego rodzaju zajęcia? – Jak najbardziej. Myślę, że skorzystałaby na nich każda przyszła mama, ale szczególnie sprawdzą się w czasie pierwszej ciąży i w przypadku osób, które nie chcą ciąży „przeczekać”, ale przeżyć jak najlepiej i wynieść z niej jak najwięcej.

Na koniec warto jeszcze podkreślić, że coachingowe spotkania i warsztaty nie są alternatywą dla psychoterapii.

Tokofobia, podejrzenie depresji ciążowej czy silne lęki to sygnał, że potrzebna może być wizyta u terapeuty. Coaching to świetne rozwiązanie dla kobiet, które chcą przeżyć ciążę bardziej świadomie i sensownie, czują potrzebę przynależności, chcą lepiej zrozumieć siebie i swoje nowe, nieznane wcześniej potrzeby, a dzięki temu podejmować świadome, zgodne z samą sobą decyzje.