Czym jest czwarty trymestr ciąży?

Tradycyjnie, ciąża jest podzielona na trzy trymestry, z których każdy trwa około trzech miesięcy. Czym jest czwarty trymestr ciąży?

czwarty trymestr ciąży co to


Podziel się na


Tradycyjnie, ciąża jest podzielona na trzy trymestry, z których każdy trwa około trzech miesięcy. Skoro tak, dlaczego tak często mówimy o czwartym trymestrze ciąży? 

Za krótka ciąża?

Dziewiąty miesiąc ciąży uważany jest powszechnie za najlepszy moment na jej rozwiązanie. Dziecko osiąga już etap rozwoju umożliwiający samodzielne funkcjonowanie poza ustrojem matki, a i organizm kobiety dopomina się już o powrót do „normalności”. Nawet gdy mamy do czynienia z ciążą przenoszoną, lekarze planują wywołanie porodu nie później niż dwa tygodnie po przewidzianym terminie.

Jednak jak się okazuje, dziewięciomiesięczny okres prenatalny to dla malucha… za mało. Według amerykańskiego pediatry, dr. Harveya Karpa, do pełnego rozwoju dziecko potrzebuje jeszcze dodatkowych, brakujących do pełnego roku, trzech miesięcy. Ponieważ z powodów czysto fizjologicznych (kobieta nie byłaby w stanie urodzić tak dużego dziecka) nie ma możliwości przedłużenia ciąży, ten „czwarty trymestr” przypada na pierwsze tygodnie życia dziecka i połóg jego matki.

Czwarty trymestr ciąży – proces adaptacji

„Wyrwane” ze swojego cichego, bezpiecznego, małego świata dziecko ma pełne prawo czuć się „po drugiej stronie” zagubione i zaniepokojone. To właśnie te emocje są widoczne w jego zachowaniu w pierwszych tygodniach życia. W pierwszym etapie niemowlęctwa organizm dziecka podlega jeszcze nieustannemu rozwojowi. Choć najważniejsze organy są wykształcone, funkcje większości układów wciąż jeszcze są niedoskonałe (intensywnie rozwijają się m.in. układy odpornościowy, nerwowy i mięśniowy).

Od pierwszego dnia życia „rozpędu” nabierają także dziecięce zmysły i emocje, które ewoluują miesiącami, a nawet latami. Zanim jednak to wszystko nastąpi, dziecko oddzielone od swojego naturalnego, bezpiecznego środowiska ma pełne prawo czuć się zaniepokojone i zagrożone. Niektóre niemowlęta pierwsze tygodnie życia znoszą dzielnie – szybko przyzwyczajają się do nowych warunków, a otoczone troskliwą opieką rodziców odwdzięczają się spokojem i dobrym samopoczuciem.

czwarty trymestr

 

 

Metoda 5S u noworodków

U innych dzieci taki proces adaptacji trwa dłużej. Maluchy są rozdrażnione, płaczliwe, trudno je uspokoić, a przede wszystkim – znaleźć powód ich niepokoju. W końcu co może dziać się najedzonemu, przewiniętemu, utulonemu i kochanemu maleństwu? Na szczęście tęsknota za bezpiecznym środowiskiem i życiem płodowym jest możliwa do ukojenia w szybki i nieinwazyjny sposób. Jej pomysłodawcą jest wspomniany już Amerykanin, dr Harvey Karp. Opracowany przez niego mini poradnik dla świeżo upieczonych rodziców zawiera wskazówki, jak uspokoić płaczące dziecko, któremu z pozoru niczego nie brakuje.

5S w nazwie metody odnosi się właśnie do kolejnych, pięciu kroków tego procesu:

  • otulania (swaddling),
  • stabilizowania pozycji (side/stomach position),
  • szumienia (shushing),
  • kołysania (swinging)
  • ssania (sucking).

Najpierw należy owinąć dziecko kocykiem, pieluszką lub otulaczem w taki sposób, by skrępować jego nieskoordynowane ruchy. Maluchowi będzie ciasno, czyli dokładnie tak, jak w brzuchu mamy – poczuje, że atmosfera jego naturalnego środowiska jest możliwa także tutaj. Następnie dziecko kładziemy na brzuchu lub na ramieniu i przytulamy do swojego ciała. Kontakt skóra do skóry to najlepszy sposób na zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa.

Kolejnym krokiem jest zaoferowanie maluchowi bodźców dźwiękowych charakterystycznych dla życia płodowego: szumienia. Taki efekt osiągniemy włączając odkurzacz, suszarkę lub po prostu płytę z relaksującą muzyką. Teraz wystarczy ukołysać niemowlę, leciutko podskakując (charakterystyczny ruch kołysania maluszka) i – ewentualnie, bo nie zawsze jest jeszcze potrzeba uspokajania dziecka – podać mu do ssania pierś, smoczek lub palec. Wielu rodziców chwali sobie tę metodę jako jedyny zawsze skuteczny sposób na płaczące dziecko. A ponieważ nie ma w niej nic nienaturalnego, dlaczego by nie spróbować?