Dar powtórnego macierzyństwa

Decyzja o drugiej ciąży nie jest prosta. Rodzice wiedzą już, ile wysiłku wymaga opieka nad malcem – to często odstrasza i przeraża.

rodzina na spacerze


Podziel się na


Spis treści
1. 
Czy druga ciąża jest łatwiejsza?
2. 
Rodzeństwo
3. 
Fizyczna gotowość do zajścia w ciążę
4. 
Niepłodność laktacyjna
5. 
Siła i motywacja
6. 
Psychiczna gotowość do zajścia w ciążę

Gdy życie staje się coraz bardziej unormowane po pierwszej ciąży, ochota na drugą… znacznie maleje. Wiele małżeństw z góry jednak zakłada, że chce mieć co najmniej dwoje dzieci, jeśli już nie całą gromadkę. Jak wiadomo maluchy bardzo dobrze rozwijają się wśród rówieśników, dlatego posiadanie rodzeństwa jest bardzo ważne. Nie trzeba więc się bać powtórki z rozrywki – czyli nieprzespanych nocy, płaczu, niepokojów, braku czasu – tylko spokojnie i optymistycznie rozważyć temat.

Czy druga ciąża jest łatwiejsza?

Można by twierdzić, że druga ciąża jest o niebo łatwiejsza od pierwszej. Przecież wiadomo już, o co w tym wszystkim chodzi. Nie jesteś już nieświadomą kobietą, pełną obaw i wątpliwości. Wiesz, co to ciąża, poród, z czym wiąże się macierzyństwo. Ta wiedza stanowi duże ułatwienie. Jednak z drugiej strony – teraz jesteś mamą, nie możesz zachowywać się jak księżniczka i wylegiwać w fotelu za każdym razem, gdy poczujesz się gorzej. Masz dziecko, a wraz z nim obowiązki, dlatego kolejna ciąża wcale nie będzie taka łatwa.

Rodzeństwo

Macie już malucha, które się rozwija i rośnie. Aż miło patrzeć, gdy z takiej kruszynki wyrasta coraz większy szkrab. Myślicie już o kolejnej ciąży, bo dobrze, by wasz synek czy córeczka mieli rodzeństwo, a najlepiej – niewiele młodsze. Jak wiadomo, mała różnica wieku między dziećmi pozwala na stworzenie silnej więzi, zapewnienie wzajemnego wsparcia. Poza tym, chyba nikt nie ma wątpliwości, że we dwójkę zawsze raźniej niż w pojedynkę. Myślicie, że ten akurat moment jest odpowiedni? Jeżeli jesteście nastawieni na tak, to przedyskutujcie jeszcze kilka niezbędnych kwestii – a potem wszystko jest już w waszych rękach!

Fizyczna gotowość do zajścia w ciążę

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę swoją fizyczną gotowość do zajścia w kolejną ciążę. Bardzo ważna jest w tej kwestii technika, jaką na świat przyszło pierwsze dziecko. W zależności, czy był to poród naturalny czy cesarskie cięcie, okres gotowości na drugą ciążę zmienia się.

W przypadku ciąży, która zakończyła się cesarskim cięciem, niektórzy lekarze zalecają odczekanie około jednego roku ze względu na proces gojenia się rany pooperacyjnej. Natomiast – jeśli mieliście do czynienia z porodem siłami natury, czas ten zmniejsza się do około czterech miesięcy. Ważne jest, by odczekać ze współżyciem, aż cofną się w organizmie wszelkie zmiany związane z ciążą. Chodzi przede wszystkim o wyleczenie ran i ustabilizowanie pracy organizmu.

mama z dwójką dzieci na spacerze

Niepłodność laktacyjna

Przez pewien czas po porodzie, a także podczas karmienia piersią, w organizmie kobiety utrzymuje się bardzo wysoki poziom prolaktyny, która hamuje produkcję hormonów płciowych odpowiedzialnych za dojrzewanie komórki jajowej oraz jajeczkowanie. Częste karmienie może być przyczyną tzw. niepłodności laktacyjnej (choć nie musi tak być), dlatego należy trochę odczekać na pierwszą owulację. Jej wystąpienie zależy przede wszystkim od cech indywidualnych, dziedzicznych oraz od sposobu odżywiania się. Taki wysoki poziom prolaktyny zwykle utrzymuje się w organizmie kobiety przez około 6 miesięcy po porodzie. W tym czasie lepiej nie planować ciąży, a nawet się przed nią zabezpieczać, gdyż zapłodnienie może być utrudnione albo jego moment zupełnie nieokreślony. U kobiet, które nie karmią piersią lub wcześnie tego zaprzestały, okres niepłodności trwa znacznie krócej, około 3 tygodni po porodzie.

Siła i motywacja

Fizyczna gotowość do ciąży jest bardzo ważna. Powinna wiązać się również z osiągnięciem równowagi organizmu i odzyskaniem wewnętrznego spokoju. Zanim zdecydujecie się na kolejną ciążę, musicie być pewni, że macie wystarczająco dużo siły i motywacji, by podołać takiemu wyzwaniu. Będziecie mieć pod opieką nie jedno, ale dwoje dzieci, a jak wiadomo – wiąże się to ze zwiększonym wysiłkiem i zmęczeniem. Najlepiej, by od czasu pierwszego porodu minął chociaż rok. W tym czasie dojdziecie do perfekcji w opiece nad malcem, a wasze organizmy nie będą już tak obciążone i przemęczone. Będziecie mieć nowe siły, które spożytkujecie na nowe wyzwanie – jakim jest kolejna ciąża, poród i wychowanie nie jednej, ale dwóch sztuk potomstwa.

dziewczynka całuje brzuch kobiety w ciąży

Psychiczna gotowość do zajścia w ciążę

W parze z gotowością fizyczną musi iść także psychiczna. Jako odpowiedzialni rodzice musicie mieć pewność, że tego właśnie chcecie, że jesteście gotowi na kolejną ciążę. Jeżeli pragniecie drugiego dziecka, nie odstrasza was masa nowych obowiązków – to nie ma na co czekać! Drugie dziecko na pewno przyniesie wam kolejną porcję radości i szczęścia. Pamiętajcie o wszystkich dobrych radach, które mieliście okazję sprawdzić podczas ciąży i narodzin pierwszego dziecka. Większość z nich na pewno się przyda, choć w obecnej sytuacji to wy jesteście w tej kwestii ekspertami. Powodzenia!