Daty, które każda kobieta powinna mieć zapisane w kalendarzu – badania profilaktyczne

Co i jak często badać? Podpowiadamy!

badania dla kobiet


Podziel się na


Badania profilaktyczne to najlepsza rzecz, jaką możemy zrobić dla swojego zdrowia. W obecnych czasach monitorowanie organizmu jest bardzo proste, a może nas uchronić przed wieloma, także groźnymi, chorobami i dolegliwościami, zapewnić ich wcześniejsze wykrycie i możliwość wyleczenia.

Morfologia, mocz, OB, glukoza

To podstawowe badania, które w najprostszy i najszybszy sposób pokazują co dzieje się w naszym organizmie. Przy okazji morfologii warto zrobić także zawsze badanie moczu. Z kolei badanie glukozy pozwoli wykluczyć cukrzycę. Jak często robić badania krwi? Raz do roku (chyba że lekarz zaleci inaczej).

Pomiar ciśnienia tętniczego

Choroby układu krążenia są bardzo częste wśród kobiet. Są także częstą przyczyną zgonu u Pań w starszym wieku. Badania ciśnienia jest podstawowym badaniem, jakie możemy wykonać u lekarza internisty, dlatego zawsze warto korzystać z takiej możliwości. Jak często badać ciśnienie? Raz do roku, a w innym przypadku tak często, jak zaleci lekarz.

Lipidogram

Lipidogram określa gospodarkę tłuszczową w organizmie. Prościej mówiąc, chodzi o cholesterol – ważny w przypadku chorób krążenia, miażdżycy. Jak często robić lipidogram? Kobiety po 45. roku życia obowiązkowo powinny badać te parametry nawet raz w roku. Wcześniej wystarczy raz na dwa do pięciu lat.

USG piersi

Rak piersi występuje nadal często, a oprócz badań samodzielnych, wykonywanych co miesiąc, warto raz na pewien czas udać się na bardziej pogłębione badanie u specjalisty. USG piersi pozwala wykryć niepokojące guzki i zmiany w obrębie piersi. USG jest lepszą metodą dla kobiet młodszych, w których piersiach znajduje się więcej tkanki gruczołowej. Jak często robić USG piersi? Pierwsze USG piersi warto wykonać między 20. a 30. rokiem życia, a kolejne co roku. Po 50. roku życia najlepiej już co pół roku lub tak często jak zasugeruje lekarz.

Mammografia

Badanie piersi znacznie lepsze dla kobiet nieco starszych, u których tkankę gruczołową zastępuje tłuszczowa. Od pewnego okresu należy wykonywać zarówno USG, jak i mammografię. Jak często robić mammografię? Należy poddawać się mu nawet po 40. roku życia, raz na dwa lata. Po 50. roku życia już co rok lub tak często jak zaleci lekarz.

Badanie ginekologiczne

To podstawowe badanie, jakie podczas każdej wizyty wykonuje lekarz ginekolog. Często łączy się także z USG wykonywanym przez powłoki brzuszne. Dzięki takim badaniom lekarz jest w stanie wykryć wiele nieprawidłowości, np. nadżerkę szyjki macicy. Jak często należy chodzić do ginekologa? Przyjanmniej raz do roku.

badania które powinna wykonywać kobieta

Cytologia

Cytologia to niesamowicie ważne badanie, które powinna regularnie wykonywać absolutnie każda kobieta. Jest tak istotne, ponieważ pozwala wykryć odpowiednio wcześnie raka szyjki macicy, który na początku rozwija się bezobjawowo. Jak często robić cytologię? Raz do roku.

USG macicy i jajników (przezpochwowe)

USG transwaginalne to badanie pozwalające ocenić endometrium i stwierdzić, czy jest prawidłowe, czy może widać jakiekolwiek zaburzenia. Nieprawidłowości endometrium mogą oznaczać np. zmiany przedrakowe, które, wykryte odpowiednio wcześnie, są do wyleczenia. USG dopochwowe pokazuje także wszelkie zmiany w obrębie jajników. Rak jajnika nie daje bowiem objawów na samym początku, kiedy zmiany nie są zaawansowane i można sobie z nimi poradzić. Jak często robić USG dopochwowe? Raz na kilka lat – w zależności od zaleceń lekarza.

RTG Klatki piersiowej

Nowotwór płuc jest jednym z częstszych, jakie występują u kobiet. Kontrolę płuc za pomocą rentgenu warto wykonywać przede wszystkim, jeśli palimy papierosy, choć zalecana jest nawet, jeśli nie mamy problemu z tym nałogiem. Jak często robić rtg klatki piersiowej? Palaczki muszą kontrolować się raz do roku, a kobiety niepalące – wystarczy raz na około 5 lat.

Już dziś zapisz się na badania!