Depresja ciążowa – kiedy nowe życie pod sercem nie cieszy

Depresja ciążowa to mniej popularna „koleżanka” znanej dobrze depresji poporodowej. Cierpi na nią aż co 10 kobieta w ciąży! Jak ją wykryć? Jak pokonać?

kobieta w ciąży chora na depresję ciążową


Podziel się na


Ciąża powinna być dla kobiety jednym z najszczęśliwszych okresów w życiu, pełnym radości, spokoju i oczekiwania. Niestety, nie zawsze wygląda to tak pięknie. Depresja ciążowa to mniej popularna „koleżanka” znanej dobrze depresji poporodowej. Dotyka tymczasem całkiem sporej grupy przyszłych mam. Cierpi na nią aż co 10 kobieta w ciąży! Jak ją wykryć? Jak pokonać?

Smutek w ciąży

Mity dotyczące ciąży i macierzyństwa jako „spaceru po tęczy” i niekończącego się szczęścia powoli odchodzą do lamusa. Coraz więcej kobiet deklaruje, że zarówno te 9 miesięcy, jak i okres po nich są po prostu trudne. Uświadamianie sobie trudów ciąży, czy huśtawki nastrojów to jednak nie to samo, co depresja ciążowa i o tym należy pamiętać. Depresja to ciężka choroba – coś znacznie głębszego i poważniejszego niż humory ciężarnych. Niestety, dotyka ona coraz większej części przyszłych mam.

Skąd się bierze depresja ciążowa?

Ciąża, tak jak każde ważne i przełomowe zdarzenie w życiu, generuje ogromne emocje i stres. Wiadomość o tym, że za 9 miesięcy przyjdzie na świat nasze dziecko to szok – nawet, gdy poczęcie zostało zaplanowane. Zmusza to rodziców do przyjęcia nowych priorytetów i uświadomienia sobie, że kiedy ta mała istotka przyjdzie na świat, nic już nie będzie takie samo. Do tego dochodzą ogromne obawy i niepokój – czy dam sobie radę, czy będę dobrą mamą, a co, jeśli popełnię błąd… Ciąża zawsze wiąże się z negatywnymi emocjami, ale to nic dziwnego. Problem polega na tym, aby umieć sobie z nimi poradzić.

Kobiety elastyczne, otwarte, lubiące zmiany i o wysokiej samoocenie mają większe szanse na przepracowanie negatywnych emocji związanych z ciąża. Z kolei Panie, dla których jest to niespodziewana wiadomość, które z natury są lękliwe i pesymistyczne, wycofane i mają niską samoocenę mogą napotkać spore trudności. I to właśnie im bardziej zagraża depresja ciążowa.

kobieta w ciąży chora na depresję ciążową

Czynniki ryzyka

Można wymienić także dodatkowe, oprócz osobowościowych, czynniki podwyższające ryzyko wystąpienia depresji ciążowej. Należą do nich:

 • złe relacje z partnerem, brak poczucia stabilizacji w związku;
 • brak wsparcia ze strony partnera;
 • złe relacje z matką;
 • predyspozycje genetyczne: przypadki depresji lub chorób psychicznych w bliskiej rodzinie;
 • brak stabilizacji finansowej;
 • utrata poprzedniej ciąży.

Objawy depresji ciążowej

Wykrywanie depresji ciążowej nie jest łatwym zadaniem. Można ją bowiem pomylić z wahaniami nastrojów typowymi dla kobiet przy nadziei lub zbagatelizować składając pewne zachowania na karb ciążowego stresu i zmęczenia. Tym bardziej, że pierwsze kilka miesięcy to szczególnie trudny okres, podczas którego takie emocje jak lęk, złość i smutek nie są niczym dziwnym. Takie zachowanie jest spowodowane przez hormony.

Gdzie jednak przebiega granica między złym nastrojem a depresją? Przede wszystkim zaalarmować powinna sytuacja, kiedy smutek nie mija. Nie ma poprawy, a nawet jest coraz gorzej. Przeciągające się obniżenie nastroju i zniechęcenie to pierwszy i bardzo ważny objaw.

kobieta w ciąży chora na depresję ciążową

Co jeszcze musi zaniepokoić?

 • zaburzenia łaknienia – brak apetytu lub nadmierny apetyt, objadanie się;
 • trudności z zasypianiem, bezsenność;
 • utrata zainteresowania rzeczami, które kiedyś dawały radość;
 • problemy z pamięcią, trudności w koncentracji;
 • znacznie obniżona samoocena, poczucie swojej bezwartościowości;
 • ocenianie rzeczywistości negatywnie;
 • w skrajnych przypadkach utrata chęci życia, myśli samobójcze.

Pomoc dla kobiety w depresji ciążowej

Jeśli w grę wchodzi depresja ciążowa, spora odpowiedzialność spoczywa na bliskich kobiety w ciąży. Na jej partnerze, rodzicach, rodzeństwie, przyjaciołach. To oni powinni wykryć pierwsze symptomy, zauważyć, że coś jest nie tak i zainterweniować. Niestety, często sytuacja nie jest tak prosta – bliscy uważają, że to normalne zachowania, z którymi kobieta w ciąży poradzi sobie sama i bagatelizują sprawę albo, co gorsza – irytuje ich ciągły zły humor przyszłej mamy.

Osoba zmagająca się z depresją ciążową musi uzyskać pomoc. Okazuje się bowiem, że ta choroba wpływa negatywnie także na dziecko. Powoduje m.in. wcześniejszy poród, wpływa na małą masę noworodka. Maluchy, których mama zmagała się z nieleczoną depresją rozwijają się gorzej od rówieśników, mogą cierpieć na zaburzenia lękowe czy zaburzenia snu lub przewlekłe choroby.

Osobą, która często wykrywa depresję ciążową jest lekarz ginekolog. Może zauważyć niepokojące symptomy i skierować pacjentkę na odpowiednie leczenie u specjalisty psychologa lub psychiatry. Depresję ciążową trzeba bowiem leczyć – to groźna choroba zagrażająca zarówno matce, jak i jej dziecku.