Czy catering dietetyczny, czyli popularna dieta pudełkowa, to dobre rozwiązanie także w przypadku dzieci?
Gotowe do spożycia posiłki na cały dzień z dostawą wprost na twoją wycieraczkę – wybawienie! Zwłaszcza dla zapracowanych rodziców.
„Pudełka” kojarzą nam się w pierwszej kolejności z pracownikami korporacji, którzy spędzają w swoich biurach praktycznie całe dnie. Nic dziwnego, że po pracy brakuje już czasu na gotowanie. Zwłaszcza, jeśli chce się jeszcze zadbać o kontakty towarzyskie. Jak się jednak okazuje, na posiłki dostarczane do domu decyduje się coraz więcej osób, a nawet całych rodzin.
Pytanie, co w przypadku, gdy w rodzinie znajduje się dziecko ?
Na co zwrócić uwagę, wybierając dietę pudełkową?
Jeśli zastanawiasz się nad zakupem abonamentu w firmie cateringowej, musisz przemyśleć kilka kwestii. Decydującym się na „pudełka” w pierwszej kolejności chodzi o oszczędność czasu – zapewne w twoim przypadku jest podobnie. Skoro nie chcesz tracić czasu na gotowanie, zakładasz, że z pudełek będzie korzystało także twoje dziecko. A to oznacza, że na wybór firmy dowozowej musisz przeznaczyć znacznie więcej czasu, niż myślałaś.
Podpowiadamy, jakie kryteria warto wziąć pod uwagę, decydując się na zakup abonamentu w firmie cateringowej:
- czy firma ma rekomendację Instytutu Żywności i Żywienia – w przypadku dziecka to naprawdę ważne!
- czy firma dowozi posiłki 7 razy w tygodniu, czy np. 5 (niektóre firmy dostarczają jedzenie na cały weekend już w piątek, a wówczas produkty w nich zawarte tracą świeżość przed zjedzeniem);
- czy istnieje możliwość ingerencji w menu – niektóre firmy podają na stronie internetowej menu jedynie na dwa przykładowe dni, więc nie masz możliwości sprawdzić jadłospisu zanim jedzenie do ciebie nie dotrze; ideałem jest firma, która podaje na stronie rzeczywisty jadłospis z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem (niektóre podają nawet rozpiskę na kilka tygodni), co pozwala na ewentualne dokonanie zmian w menu, jeśli wiemy, że dziecko czegoś nie lubi;
- czy istnieje możliwość częściowej rezygnacji z posiłków mimo wykupionego abonamentu – w przypadku dziecka istnieje wiele okoliczności, które mogą spowodować spadek apetytu lub konieczność modyfikacji menu (np. choroba) – warto wiedzieć, czy w takiej sytuacji posiłki można chwilowo „zawiesić” bez utraty pieniędzy;
- w jakich opakowaniach dostarczane są posiłki – tacki, na których są podawane, powinny mieć atest do kontaktu z żywnością, tymczasem niektóre firmy dostarczają posiłki w zwykłych opakowaniach cukierniczych;
- kto stoi za tworzeniem planu dietetycznego – jeśli szukamy jedzenia dla dzieci, powinno nam zależeć na tym, by był to doświadczony dietetyk, osoba wymieniona z imienia i nazwiska, a nie uśmiechnięta pani z banku zdjęć.
Podsumowując: zanim zdecydujesz się na wybór diety pudełkowej, zwyczajnie ją przetestuj. Nie wykupuj abonamentu na cały miesiąc, ale na pierwszy tydzień. Zwróć uwagę na jakość jedzenia (rodzaj produktów, ich świeżość), ilość i różnorodność składników (posiłki powinny być przemyślane i pełnowartościowe).
Ostrożnie z pudełkami
Dieta pudełkowa jest dość ryzykownym rozwiązaniem w przypadku dziecka z alergią czy nietolerancją pokarmową. W takiej sytuacji ważne jest, by do posiłku nie dostała się nawet minimalna ilość uczulającego składnika. Jeśli firma nie zaznacza na stronie, że ma doświadczenie z klientami z problemami zdrowotnymi, warto dobrze przemyśleć jej wybór.
Pudełka nie są też dobrym pomysłem w przypadku przeciwników mikrofalówki, a wielu rodziców przekonuje, że stara się jej unikać, przygotowując jedzenie dla dziecka. Posiłki trzeba odgrzewać, a w przypadku niektórych potraw przekładanie ich do osobnych garnków może się okazać dość kłopotliwe i czasochłonne. Wybierając tego rodzaju sposób odżywiania trzeba też pamiętać, że ma on sens, jeśli jedzenie, które otrzymujemy jest jedynym, jakie spożywa odbiorca. Jeśli lubisz podsuwać maluchowi smakołyki między posiłkami, mocno się zastanów nad sensem pudełek.
Oszczędność kosztuje
Catering dietetyczny to spora oszczędność, ale i spory wydatek. Najpierw przyjemności – nie tracisz czasu na planowanie posiłków, spisywanie listy produktów, wyprawę do supermarketu, porównywanie cen, stanie w kolejkach do kas, rozpakowywanie i wreszcie: krojenie, gotowanie, pieczenie, mycie naczyń. To musi kosztować. I kosztuje. Catering dietetyczny to rozwiązanie dla osób, które – mówiąc szczerze – mogą sobie na nie pozwolić. Bo nie każdy przeznacza na miesięczne posiłki kwoty rzędu 1500 zł, a na taką na pewno trzeba się będzie przygotować.
Rodzice! Macie doświadczenia z tego rodzaju dietami? Podzielcie się z nami swoim doświadczeniem!