Drewniane zabawki – czy pomagają w rozwoju dziecka?

Drewniane zabawki dla dzieci – tak czy nie? I dlaczego zdecydowanie tak!

drewniane zabawki dinozaury na książkach


Podziel się na


Spis treści
1. 
Drewniane zabawki rozwijają wyobraźnię i zdolności manualne
2. 
Zabawki z drewna nie rozpraszają uwagi
3. 
Drewno - bezpieczne dla dziecka
4. 
Drewniane zabawki są łatwe w utrzymaniu w czystości
5. 
Drewno - uniwersalne i ponadczasowe
6. 
Zabawki z drewna - one też się ruszają i wydają dźwięki!

W obliczu całej gamy kolorów, jakimi kuszą dziś sklepowe półki oraz mechanizmów, jakie w sobie kryją kolorowe sprzęty, sięganie po zabawki tak prozaiczne, jak te drewniane, może wydawać się dziwne. Sprawdźmy, dlaczego niektórzy rodzice proponują je dzieciom zamiast grających, świecących i poruszających się samodzielnie gadżetów!

Drewniane zabawki rozwijają wyobraźnię i zdolności manualne

Obcowanie z drewnianymi zabawkami wspiera rozwój dziecięcej wyobraźni i kreatywności. Pomaga w rozwijaniu zdolności manualnych oraz umysłowych, a także myślenia logicznego – dziecko może je formować na wszelkie możliwe sposoby, tworzyć z nich całkiem nowe przedmioty, konstrukcje i konfiguracje.

Zabawki te z reguły nie są bowiem statyczne ani stworzone z jednej części – posiadają w większości ruchome elementy. Nawet, jeśli nie wszystkie uda się odczepić, z pewnością można je wyginać, przekształcać – w zależności od pomysłowości dziecka. Taka zabawa nie tylko wypełnia czas, ale także – daje satysfakcję, bowiem dziecko może obserwować efekty swojej pracy. Bawiąc się drewnianymi klockami poznaje też kolory, kształty, może uczyć się liczenia.

Zabawki z drewna nie rozpraszają uwagi

Brak dekoncentrujących detali w zabawkach drewnianych pozwala dziecku w pełni skoncentrować się na samej zabawie. Drewniane zabawki pozwalają skupić się na samej zabawie: budowaniu, konstruowaniu, układaniu. W przeciwieństwie do innych, nie posiadają bowiem zbytecznych elementów, rozpraszających uwagę: światełek, lampek, dzwoneczków.

Brak tego typu dekoncentrujących detali pozwala dziecku w pełni skoncentrować się celu zabawy – np. skonstruowaniu budowli.

zabawki drewno

Drewno – bezpieczne dla dziecka

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że jakość materiału, z którego wykonuje się tradycyjne zabawki, a także zawartość szkodliwych, toksycznych substancji (ołów, ftalany) czy ilość niebezpiecznych elementów, które w każdej chwili mogą się dostać do maleńkiego żołądka, noska czy ucha pozostawiają wiele do życzenia. Te, wykonane z drewna stworzyła natura, a to znaczy, że są przyjazne zarówno małym użytkownikom, jak i środowisku.

Ilość elementów dodatkowych, które aż proszą małe rączki, by je oderwać i najlepiej skonsumować, została w nich ograniczona do minimum, a najczęściej – nie posiadają ich zupełnie. Kupując zabawkę warto jednak zwrócić uwagę, czy na opakowaniu znajduje się znak atestu CE – obietnica producenta, że produkt spełnia wymogi UE w zakresie bezpieczeństwa oraz ekologii.

zabawa drewnianymi zabawkami

Drewniane zabawki są łatwe w utrzymaniu w czystości

To oczywiste, że jakość zabawki najlepiej sprawdzić za pośrednictwem ust – każda, prędzej czy później przejdzie taki dziecięcy test, dlatego należy je jak najczęściej myć. Nie wszystkie jednak – szczególnie te elektroniczne, lubią być czyszczone, a w przypadku niektórych – już pierwsza taka próba kończy się zakończeniem krótkiego żywotu zabawki.

W przypadku zabawek drewnianych zadanie jest ułatwione – materiał jest podatny na zmywanie, a poza tym – nie posiadają one zbyt wielu trudnodostępnych zakamarków. No i co najważniejsze – w ten sposób naprawdę nie można ich zepsuć!

Drewno – uniwersalne i ponadczasowe

To argument nie tylko dla zwolenników podejścia gender, ale także tych rodziców, którzy cenią wygodę – czy to nie spore ułatwienie, kiedy tymi samymi zabawkami może się bawić zarówno córeczka, jak i synek? A tak właśnie jest w przypadku zabawek drewnianych (klocki, zwierzaki).

I jeszcze jedna zaleta, której nie sposób pominąć – są ponadczasowe. Drewno jest niezwykle wytrzymałe, twarde i oporne nawet na najbardziej zacięte dziecięce rączki. Takie zabawki mogą więc służyć pokoleniom i – co równie ważne – nigdy nie wyjdą z mody, podczas gdy czasy świetności zabawki, przypominającej bohatera ulubionej kreskówki mogą się skończyć – wraz z emisją bajki. Bo czy o drewnianych klockach czy koniu na biegunach, można kiedykolwiek powiedzieć, że są „nie na czasie”?

pokój dziecięcy drewno

Zabawki z drewna – one też się ruszają i wydają dźwięki!

Jedną z najważniejszych zalet drewnianych zabawek jest jednak to, że nie narzucają sposobu, w jaki muszą zostać wykorzystane. Oferują dziecku pełną dowolność, niezależność, decyzyjność. Warto też zauważyć, że takie zabawki nie ograniczają się wyłącznie do klocków. Znajdziemy wśród nich także samochody, samoloty i inne – mogące się poruszać przedmioty. I w tym tkwi właśnie cała różnica – one MOGĄ się poruszać, jeśli zdecyduje tak dziecko.

Nie będą jednak poruszały się samodzielnie, narzucając maluchowi schemat zabawy. Dzięki temu, że zabawka nie rusza się sama, stymuluje dziecko do większej aktywności fizycznej, do włączenia się w zabawę także ciałem – nie tylko umysłem! Tym samym pozwalają na rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej – w przeciwieństwie do tych elektronicznych, które „obsłużą się same”, pozwalając dziecku wygodnie siedzieć na kanapie.

Dowiedz się więcej: