Druga ciąża zaraz po porodzie – historie mam

Ciąża, poród, chwila odpoczynku, a potem… kolejna ciąża. I dwójka malutkich dzieci w domu. Jak to jest? Pytamy mam dzieci rok po roku!

dziewczynki rok po roku na deskorolkach


Podziel się na


Przedstawiamy historie mam, które, świadomie lub też z przypadku, zaszły w drugą ciążę zaraz po porodzie.

Jak to możliwe?

Podczas połogu (czyli do sześciu tygodni po porodzie) generalnie ciało nie jest jeszcze gotowe na kolejne zapłodnienie. Jest ono utrudnione, a nawet niemożliwe – owulacja wraca bowiem dopiero po pewnym czasie od wydania dziecka na świat. U większości ten okres bezowulacyjny trwa od nieco ponad miesiąca do około trzech miesięcy, a i kilka miesięcy potem płodność nie jest jeszcze całkowicie przywrócona.

To jednak wcale nie jest regułą. Niektóre kobiety są zdolne do poczęcia kolejnego dziecka już w niecały miesiąc po porodzie!

Magda – szczęśliwy traf

Magda ma dwójkę dzieci – Natalkę i Roberta. Chłopiec jest starszy, choć nie widać tego na pierwszy rzut oka. Od siostry dzieli go około rok. W zasadzie gdyby Natalia poszła do szkoły w wieku sześciu lat, wylądowałaby w jednej klasie ze swoim bratem. Rodzeństwo dogaduje się świetnie, a starszy brat to zawsze najlepsze oparcie dla siostry. Dziś dzieci Magdy mają 9 i 8 lat, są ze sobą bardzo zżyte, do czego przyczynił się w ogromniej mierze zbliżony wiek. Bardzo dobrze było to widać podczas niedawnego rozwodu rodziców, który dzieci bardzo przeżyły, ale wspierały się i pomagały sobie nawzajem.

To, że na świecie tak szybko pojawiła się Natalka nie było planowane. Magda była w ogromnym szoku – Najpierw myślałam, że to straszne i że nie dam sobie rady. Zupełnie się nie spodziewałam i nie byłam przygotowana. Ale to trwało w zasadzie dość krótko. Potem porozmawiałam z przyjaciółkami i to one mnie przekonały, że ma to swoje dobre strony, których ja wcześniej nie widziałam. Na przykład – po tym okresie… już nigdy nie będę musiała zmieniać pieluch.

dziewczynki rok po roku

Agnieszka – interesująca motywacja

W przeciwieństwie do Magdy, Agnieszka zupełnie świadomie zaszła w drugą ciążę zaraz po pierwszej. I tak oto do Michała dołączyła Karolinka. Motywacja mamy była bardzo ciekawa, ale nie ma też co ukrywać, że prawdziwa. W pierwszej ciąży bardzo utyła. Niestety, czasem tak się po prostu zdarza. Wiedziała, że chce mieć drugie dziecko, ale była prawie pewna, że w drugiej ciąży stanie się to samo. Nawet, gdyby bardzo o siebie dbała i doszła do przedciążowej figury, wszystko poszłoby na marne kiedy w drodze byłoby drugie maleństwo. Musiałaby zaczynać od początku, co, jak wiadomo, jest bardzo frustrujące.

Postanowiła więc wspólnie z mężem jeszcze nosząc pod sercem synka, że od razu będą starać się o kolejne dziecko. Obydwoje przeszli najpierw przez wszystkie plusy i minusy takiego rozwiązania. Wiedzieli, że momentami będzie bardzo ciężko, ale byli na to przygotowani. – Z perspektywy czasu uważam, że to była dobra decyzja, choć przyznam, że bywały momenty, że naprawdę zastanawiałam się jak mogłam wpaść na taki okropny pomysł – podsumowuje Agnieszka.

Zalety i wady ciąży po ciąży

Zarówno Agnieszka jak i Magda zachwalają zalety natychmiastowego zajścia w kolejną ciążę po urodzeniu pierwszego dziecka. Dla nich to była bardzo dobra decyzja. Faktycznie, okazało się że istnieje sporo plusów. Przez fazę „pieluchową” przechodzi się tylko raz (o ile nie ma w planach więcej niż dwójki dzieci), dzieci są ze sobą od początku niesamowicie zżyte, a to starsze nie będzie przechodziło fazy złości i zazdrości o młodsze. Będą się razem bawić, razem spędzać czas na takich samych aktywnościach, bo różnica wieku, a więc i różnica w rozwoju, nie jest zbyt duża.

Z drugiej strony, wiele mam uważa, że po jednym maluchu musi odetchnąć i nie wyobraża sobie zajmowania się dwoma maleństwami jednocześnie. Szczególnie, jeśli nie ma nikogo do ewentualnej pomocy, bo np. dziadkowie z jednej i drugiej strony mieszkają daleko. Nie ma się co oszukiwać, dwójka małych dzieci w domu to duże wyzwanie dla rodziców!

dziewczynki rok po roku

Nie tak szybko!

Co ciekawe, Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by nie zachodzić od razu po porodzie w kolejną ciążę. „Od razu” znaczy w tym wypadku dwa, trzy, cztery miesiące od momentu, gdy na świecie pojawiło się maleństwo.

Bezpieczna przerwa to sześć miesięcy. Skąd takie wytyczne? Otóż badania wykazały, że bardzo szybkie ponowne poczęcie zwiększa ryzyko wystąpienia komplikacji u dziecka i poronienia. Trzeba pamiętać, że nawet, jeśli chcemy szybko zajść w drugą ciążę, należy uszanować potrzeby swojego ciała, dać mu się zregenerować i odpocząć. Ciąża i późniejszy poród to przecież ogromne wyzwania dla organizmu.