Drugi trymestr ciąży – kilka rad i wskazówek

O czym warto pamiętać w drugim trymestrze ciąży? Podrzucamy kilka wskazówek i porad.

kobieta w ciąży na plaży


Podziel się na


Właśnie wkraczasz w najbardziej wdzięczny okres całej ciąży! Podrzucamy kilka wskazówek, które pomogą ci przejść przez drugi trymestr ciąży ze spokojem, ale i z ręką na pulsie. 

Po pierwszych 13-tu tygodniach ciąży powoli zaczynasz się przyzwyczajać do zmian, jakie zachodzą w twoim organizmie. Pierwsze ciążowe dolegliwości mijają i choć zwykle ustępują kolejnym, radzisz sobie z nimi zdecydowanie lepiej niż na początku. Czujesz się coraz pewniej w swojej nowej „odsłonie” mimo, że ta – zmienia się praktycznie z dnia na dzień. Brzuszek zaczyna coraz szybciej rosnąć, a ubrania – stają się coraz mniej wygodne.

Głowa do góry! Właśnie wkraczasz w najbardziej wdzięczny okres całej ciąży! Do porodu jeszcze stosunkowo daleko, maluszek nie daje się na razie zbytnio we znaki, a ty nabierasz sił po – zwykle wyczerpującym – pierwszym trymestrze. Podrzucamy kilka wskazówek, które pomogą ci przejść przez drugi trymestr ciąży ze spokojem, ale i z ręką na pulsie.

Skompletuj wygodną garderobę

W tej kwestii trudno o jakiekolwiek reguły – niektóre kobiety już około 12. tygodnia ciąży mają potrzebę założenia luźniejszych ubrań, inne czują się dobrze w dotychczasowym rozmiarze nawet do 5 – 6 miesiąca! A jednak istnieje spore prawdopodobieństwo, że w drugim trymestrze ciąży spodnie zaczną cię uciskać, bluzki opinać, a kurtki – coraz trudniej będzie dopiąć. Jeśli czujesz się dobrze, wyciągnij przyjaciółkę na rajd po sklepach w poszukiwaniu kilku dodatkowych ubrań!

kobieta w ciąży

Zaopatrz się w wygodny stanik

W czasie ciąży rośnie nie tylko brzuch! Powiększają się też piersi oraz obwód pod biustem – i to nawet o kilkanaście centymetrów! Dobry stanik to więc twój ciążowy must have. Ale, ważna uwaga: nie kupuj biustonoszy na zapas i na wyrost. Lepiej kupić jeden stanik dobrej jakości i w razie potrzeby wymienić go na większy, niż kupić kilka, które potem okażą się niepotrzebne bądź od razu się rozciągną. Najlepiej na bieżąco monitorować rozmiar swojego biustu, a raczej – swoją własną wygodę. Bo jeśli dyskomfort będzie budzić wyłącznie zbyt mały obwód pod biustem, wystarczy zaopatrzyć się tzw. przedłużkę (znajdziesz ją nawet w pobliskiej pasmanterii).

Zwiększ rozsądnie ilość spożywanego jedzenia

Wraz ze wzrostem dziecka rośnie też jego zapotrzebowanie żywieniowe. Ale spokojnie, nie musisz serwować sobie kolejnego posiłku między obiadem a podwieczorkiem (chyba, że naprawdę masz na niego ochotę). W drugim trymestrze ciąży dzienna porcja kalorii powinna być o 300 kcal większa niż w pierwszym – to niewiele. Na pewno warto włączyć do swojej diety większą ilość mleka, bo maleństwo potrzebuje teraz dużo białka i wapnia. Do każdego posiłku dołączaj warzywa  – w sumie ok. pół kilograma dziennie. Pamiętaj też o rybach morskich, które są bogate w cenny kwas tłuszczowy DHA – serwuj je sobie dwa razy w tygodniu.

Obserwuj ruchy dziecka

Dziecko porusza się już około 10 tygodnia ciąży, ale ty zaczniesz to odczuwać zdecydowanie później. Pierwszych wyczuwalnych ruchów dziecka można się spodziewać dopiero po 20. tygodniu. Chyba, że to twoja kolejna ciąża – wówczas możesz czuć ruchy już koło 16 – 18 tygodnia! Ale spokojnie, to jeszcze nie czas na liczenie. Obserwuj, wsłuchuj się w swojego malucha, ucz się jego reakcji na swoje zachowanie i emocje. Na liczenie przyjdzie pora!

Kontroluj ciśnienie krwi

W czasie ciąży należy kontrolować ciśnienie krwi. Nie tylko podczas rutynowej wizyty u ginekologa, ale także samodzielnie, w domu. Musisz wiedzieć, że po 20. tygodniu ciąży może pojawić się poważne schorzenie – nadciśnienie ciążowe. To zwiększone ciśnienie krwi ≥140/90, powracające do wartości prawidłowych dopiero kilka tygodni po porodzie. Powikłaniem nadciśnienia w ciąży może być stan przedrzucawkowy, który stanowi poważne zagrożenie zarówno dla matki, jak i dla płodu. Prawidłowe ciśnienie w ciąży powinno się mieścić w granicach od 90/60 mm Hg do wspomnianego wyżej 140/90 mm Hg.

Zapisz się na USG połówkowe

Między 18. a 22. tygodniem ciąży powinnaś się zapisać na USG połówkowe. Tak tak, powoli zbliżamy się do półmetka! Celem badania jest przede wszystkim dokładna ocena i pomiar ciała dziecka oraz jego narządów wewnętrznych, określenie ilości wód płodowych i długości szyjki macicy. W tym okresie płód jest już na tyle duży, że możemy dokładnie przyjrzeć się większości narządów i części ciała oraz z dużą dozą pewności stwierdzić jego płeć. Badanie pozwala też wykryć ewentualne wady rozwojowe płodu.

kobieta w ciąży na plaży

Rozmawiaj ze swoim dzieckiem

Drugi trymestr ciąży to najlepszy moment, by nawiązać kontakt ze swoim dzieckiem. Oczywiście możesz rozmawiać z maleństwem już od samego początku ciąży, ale pewnie trudno mówić do płaskiego brzucha, który na dodatek wcale się nie rusza. Z czasem coraz łatwiej będzie sobie wyobrazić, że jednak w środku ktoś już mieszka. O czym rozmawiać z maluszkiem? O wszystkim! Mów mu, co właśnie robisz albo opowiadaj, co będziecie robić wspólnie, kiedy już przyjdzie na świat. Dotykaj, masuj, głaszcz, powtarzaj, że go kochasz i na niego czekasz. Możesz też wspólnie z maluchem słuchać relaksującej muzyki – jest spora szansa, że i po porodzie znane dźwięki będą działać na niego uspokajająco.

Kup preparat zapobiegający rozstępom

Drugi trymestr ciąży to czas, kiedy skóra gwałtownie się rozciąga. Powiększający się brzuch i piersi mogą – choć wcale nie muszą  – powodować powstawanie rozstępów. Ich ryzyko zmniejsza odżywcza dieta oraz nawilżanie skóry. W tym celu warto zaopatrzyć się w aptece w specjalne preparaty zapobiegające powstawaniu rozstępów – im wcześniej włączysz je do codziennej pielęgnacji, tym ryzyko powstania rozstępów mniejsze. Wybierając preparat zwróć jednak uwagę, by był dedykowany właśnie kobietom w ciąży oraz sprawdź, od kiedy można go bezpiecznie stosować. Większości można bez obaw używać już od 4. miesiąca ciąży.

Zapisz się do szkoły rodzenia

Już początkiem drugiego trymestru można zapisać się do szkoły rodzenia – najlepiej razem z partnerem. Warto, by rozważyły to szczególnie te kobiety, które jeszcze nigdy nie rodziły. W czasie spotkań można dowiedzieć się wielu informacji na temat ciąży i jej przebiegu oraz uzyskać cenne wskazówki, jak radzić sobie z ciążowymi dolegliwościami. To najlepsze źródło wiedzy na temat przebiegu porodu oraz tego, jak oddychać w jego poszczególnych fazach. Prowadzące udzielają też wielu wskazówek, które przydają się podczas opieki nad maleństwem w pierwszych tygodniach jego życia. Przede wszystkim jednak – to doskonała okazja do spędzenia czasu ze swoim partnerem oraz poznania innych rodziców, znajdujących się na podobnym etapie życiowym. Takie znajomości mogą przetrwać latami!

Rozważcie z partnerem wspólny poród

Dla niektórych to oczywistość, dla innych – kwestia do rozważenia. To, że coraz więcej par decyduje się na poród rodzinny wcale nie znaczy, że ty także musisz. Zastanówcie się wspólnie z partnerem, czy chcecie przejść przez poród wspólnie, a jeśli tak – jak najwięcej o tym ze sobą rozmawiajcie. Mów mu o swoich obawach, wątpliwościach, oczekiwaniach i potrzebach. Nakreśl mu mniej więcej, jaką rolę widzisz dla niego w tym szczególnym momencie. Ma ci wyłącznie towarzyszyć, trzymać za rękę i wspierać samą obecnością czy przeciwnie – aktywnie uczestniczyć w porodzie?

Pomyśl o wyborze szpitala do porodu

W drugim trymestrze ciąży zacznij się też rozglądać za szpitalem do porodu. Popytaj znajome mamy, poszukaj opinii w internecie, zapytaj o polecenie swojego lekarza. Być może właśnie szpital, w którym on prowadzi praktykę okaże się najodpowiedniejszy? Z pewnością czułabyś się pewniej wiedząc, że lekarz, który zna ciebie i przebieg twojej ciąży, będzie też z wami w czasie rozwiązania.