Drugie dziecko, czyli kiedy zdecydować się na drugie dziecko?

Ile czasu powinno upłynąć od urodzenia pierwszego dziecka, zanim zdecydujemy się na kolejną ciążę? Pytamy ginekologa, psychologa i samych rodziców.

kiedy drugie dziecko po cesarce


Podziel się na


Dopiero co „otrząsnęliście się” z pieluszek i pobudek w środku nocy, a tu znajoma pyta, kiedy sprawicie dziecku siostrzyczkę lub braciszka. Sami zaczynacie się zastanawiać, czy to już pora na drugie dziecko? Kiedy starać się o drugie dziecko? Kiedy drugie dziecko po porodzie naturalnym? Kiedy drugie dziecko po cesarce? Zapraszamy do artykułu! 

Kiedy drugie dziecko – co na to medycyna?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile czasu powinno upłynąć od urodzenia pierwszego dziecka, zanim zdecydujemy się na drugie dziecko. A jednak, zdaniem lekarzy, przy porodzie naturalnym minimalny czas pomiędzy porodem a kolejnym zapłodnieniem – wynosi około 12 – 18 miesięcy. W tym okresie organizm ma możliwość wystarczająco się zregenerować i powrócić do całkowitej równowagi po zmianach, jakim uległ w czasie poprzedniej ciąży, a także w wyniku porodu i połogu. Kiedy drugie dziecko po porodzie naturalnym – to już wiemy, a kiedy drugie dziecko po cesarce?

Nieco inaczej jest w przypadku cesarskiego cięcia. By kolejna ciąża nie była zbyt wielkim obciążeniem dla osłabionego organizmu, warto nieco wydłużyć odstęp pomiędzy kolejnymi ciążami  – ten okres to około 2 lata! Wcześniejsza ciąża może także powodować komplikacje, wywołane niekompletnym wygojeniem się miejsca po poprzednim porodzie np.

  • przodujące łożysko;
  • odklejenie się łożyska;
  • rozejście się blizny po cesarskim cięciu;
  • pęknięcie macicy.

Teraz wiesz, kiedy po cesarce drugie dziecko, a co  w przypadku poronienia? Powrót płodności po utracie ciąży zależy od tego, jaki charakter miało zaistniałe poronienie. W przypadku całkowitego poronienia – powrót płodności wraz z potencjalną możliwością poczęcia kolejnego dziecka można zaobserwować bardzo szybko – już w pierwszym kolejnym cyklu.

Jeżeli jednak poronienie miało charakter niecałkowity, kobieta odzyskuje płodność w przybliżonym czasie 2 – 4 tygodni. Co więcej, mimo tego, że nastąpił powrót płodności, para powinna poczekać ze staraniami o kolejną ciążę od 3 do 6 miesięcy. Czas taki jest potrzebny na prawidłowe zagojenie się ran narządu rodnego po zabiegu łyżeczkowania. Niektórzy specjaliści twierdzą, że minimalny czas pomiędzy utratą ciąży a staraniami o kolejną, powinien być równy co najmniej trzem cyklom. Nie bez znaczenia jest także, jak długo trwała utracona ciąża – im dłużej, tym więcej czasu należy odczekać.

Zdaniem lekarzy, przy porodzie naturalnym minimalny czas pomiędzy porodem a kolejnym zapłodnieniem – wynosi około 12 – 18 miesięcy.

kiedy starać się o drugie dziecko

Kiedy najlepiej drugie dziecko – co na to twoje ciało?

Zazwyczaj kolejna ciąża przebiega łagodniej niż pierwsza – z trzech co najmniej powodów. Po pierwsze, wiele z dolegliwości, jakie nękały przyszłą mamę w trakcie jej ciążowego debiutu może już się nie pojawić (np. mdłości itp.), po drugie – na wiele z nich doświadczona mama ma już sprawdzone sposoby, a po trzecie – obawy towarzyszące pierwszej ciąży, związane z niewiedzą i oczywistym brakiem doświadczenia – ustępują. Mama po prostu ma świadomość tego, czego powinna się spodziewać. Ta z kolei – z pewnością jest lepsza od niewiedzy.

Obserwacje pokazują, że w kolejnych ciążach dolegliwości związane z rozciąganiem macicy, a więc bóle, kłucia, dotkliwe skurcze, są znacznie mniej kłopotliwe. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – ściany macicy są już przecież bardziej elastyczne i wyćwiczone. Warto jednak zauważyć, że ciału podczas drugiej ciąży będzie łatwiej tylko pod warunkiem, że w czasie pierwszej – mamusia go nie zaniedbała. Zmęczenie, niezrzucone kilogramy po pierwszej ciąży i słabe, niećwiczone miesiącami mięśnie mogą powodować bóle kręgosłupa i pleców. Mogą pojawić się również rozstępy czy żylaki w ciąży.

Pocieszającym z pewnością jest fakt, że drugi poród zwykle jest krótszy i przebiega mniej boleśnie.

kiedy po cesarce drugie dziecko

Kiedy starać się o drugie dziecko – co na to psychika?

Pocieszającym z pewnością jest fakt, że drugi poród zwykle jest krótszy i przebiega mniej boleśnie. Tu jednak duże znaczenie odgrywa psychika. Jeżeli poprzedni nadal wywołuje nieprzyjemne skojarzenia, przygotowania do kolejnego mogą się okazać równie trudne, a nawet trudniejsze (lęk nasila ból). W przypadku kolejnej ciąży odpadają też, przynajmniej częściowo – obawy o koszty, związane z przyjęciem na świat maluszka. Wiele rzeczy, ubranek, akcesoriów mamy już zakupione. Inne – jak w przypadku lekarstw czy kosmetyków – przynajmniej przetestowane.

Sporym argumentem za kolejnym potomkiem jest też z pewnością obawa o przyszłość poprzedniego… Jak wiadomo, dzieci w towarzystwie rodzeństwa rozwijają się znacznie lepiej, od małego uczą się życia w grupie, nawiązywania i utrzymywania kontaktów, szacunku dla drugiego i jego potrzeb, konieczności dzielenia się, rozwiązywania konfliktów itp. A jednak, decyzja o kolejnej ciąży nie powinna być podyktowana jedynie tym względem. Nie ma wątpliwości, że to, na jakiego człowieka wyrośnie nasze dziecko, w pierwszej kolejności zależy od tego, jak sami je wychowamy. Nie jest też prawdą, że najlepsza różnica wieku pomiędzy dziećmi, to ta najmniejsza. Relacje pomiędzy rodzeństwem zależą przede wszystkim od tego, jak dzieci są traktowane przez rodziców. Decydując się na odłożenie kolejnej ciąży na jakiś czas pozwalamy na to, by pod bokiem „dorosło” nam odpowiedzialne, pomocne wsparcie, na które będziemy mogli liczyć podczas opieki nad młodszym potomkiem.

Dlatego też najważniejsze jest, by rodzice, nim zdecydują się rozpocząć starania o kolejną ciążę zastanowili się, czy chęć wydania na świat kolejnego potomka na pewno jest podyktowana ich własnym pragnieniem i potrzebą, presją społeczną czy oczekiwaniami otoczenia. Decyzja o drugim potomku w niczym nie ustępuje rangą tej, o poczęciu pierwszego.

Decyzja o tym, czy jest już pora na drugie dziecko, jest bardzo osobista i zależy od wielu czynników, w tym od sytuacji życiowej, zdrowia fizycznego i psychicznego, relacji partnerskich, stabilności finansowej oraz od pożądania rodziny.

Dowiedz się także: