Główka niemowlaka to bardzo ciekawy temat. Nie wierzysz? To prawda! Sprawdź, jak może wyglądać główka twojego maleństwa i od czego to zależy.
Może być spłaszczona, bardziej okrągła, nieproporcjonalnie duża do reszty ciała… i nie znaczy to wcale, że mamy do czynienia z nieprawidłowością czy chorobą. Sprawdź, jak może wyglądać główka twojego maleństwa i od czego to zależy.
Główka rośnie zdrowo
Ważnym parametrem, który mówi nam, czy dziecko rośnie prawidłowo jest obwód główki. Już niedługo po urodzeniu dokonywany jest pierwszy pomiar (dla dzieci urodzonych w terminie norma wynosi od 33 do 37 cm), a następne przy wizytach kontrolnych u lekarza pediatry. Lekarz sprawdza o ile główka rośnie, a także w jakim tempie to robi.
Zaraz po porodzie może być… dziwna
Główka noworodka zaraz po porodzie może wyglądać dość ciekawie. Może być niesymetryczna, wydłużona, a to za sprawą przeciskania się przez kanał rodny, który jest wąski, a więc kości czaszki dziecka muszą się do niego dostosować (są „miękkie” więc nie dzieje się mu żadna krzywda). Jeśli malec rodzi się główką w dół, jest bardzo prawdopodobne, że kształt głowy będzie mniej lub bardziej zmieniony.
Jej dziwny wygląd nie powinien budzić niepokoju – jest czymś najzupełniej normalnym. Wszystko powinno dość szybko wrócić do normy – główka już kilka godzin po porodzie może nabrać bardziej regularnego kształtu. Jej kształt powinien się w zupełności unormować do dwóch, trzech tygodni po wydaniu maluszka na świat.
Czy nie jest aby za duża?
Duża – owszem, ale nie za duża. Głowa noworodka jest faktycznie nieproporcjonalnie duża względem reszty ciała, ale to zupełnie normalny stan, który nie powinien budzić niepokoju. Co ciekawe, po porodzie głowa stanowi około 30% całościowej wagi dziecka. Głowa malucha rośnie naprawdę szybko!
Dlaczego tak spłaszczona?
Ponieważ dzieci kładzie się przede wszystkim na plecach, główka może przez to nieco się spłaszczyć. Taka pozycja jest dla dziecka bezpieczna – dzięki niej zapobiegamy syndromowi nagłej śmierci łóżeczkowej. Ale coś za coś – powoduje, że główka zmienia kształt. Zaradzić temu możemy kładąc swoją pociechę na brzuchu – uwaga – zawsze pod nadzorem i nie przez dłuższy czas!
Ważne miejsce – ciemiączko
Jeśli bierzemy na tapetę temat główki nie sposób nie wspomnieć o tak ważnej jej części jak ciemiączko. Ciemiączko to miejsce, gdzie kości (choć brzmi to może dość strasznie) są jeszcze niezrośnięte. Są dwa takie miejsca – z tyłu i z przodu główki. To z przodu ma około 4 cm szerokości, znajduje się na szczycie główki, a kształtem przypomina romb.
Ciemiączka twardnieją w różnym tempie. To tylnie – już w pierwszych kilku miesiącach po narodzinach. Przednie potrzebuje znacznie więcej czasu – kostnieje dopiero w drugim roku życia dziecka.
Rozwój ruchowy główki
Oprócz tego, jak wygląda, ważne jest też, co dziecko potrafi z nią zrobić.
- Noworodek nie potrafi utrzymać główki, ponieważ zarówno jego układ nerwowy jak i mięśnie nie są jeszcze dostatecznie rozwinięte. Pamiętajmy też, że główka maluszka jest dość spora względem reszty ciała.
- To, jak szybko dziecko będzie wkraczało na kolejne etapy rozwoju ruchowego zależy od wielu czynników, w tym nawet jego… temperamentu. Nie trzeba więc martwić tym, że nasza pociecha zaczyna unosić główkę nieco później.
- Prawdopodobnie pierwszym ruchem główki, jaki opanuje nasz malec będzie przekładanie jej z boku na bok podczas leżenia na brzuchu.
- Kiedy malec skończy pierwsze 4 tygodnie życia może już próbować lekko i na bardzo krótko niepewnie podnieść główkę.
- Kiedy kończy się kolejny miesiąc życia może utrzymać głowę nieco wyżej i nieco dłużej.
- Około 3.-4. miesiąca dziecko będzie już najpewniej potrafiło leżąc na brzuchu wyciągnąć się na wyprostowanych ramionach, podnieść głowę i rozglądać wokół siebie.