Dwuletni przedszkolak – science fiction?

Według nowego projektu Ministerstwa Edukacji, od 2012 roku samodzielny dwulatek będzie mógł uczęszczać do przedszkola.Podziel się na


Pomysł ma na celu ułatwienie młodym mamom szybki powrót do życia zawodowego. Co jednak na ten temat myślą najbardziej zainteresowani, czyli młodzi rodzice właśnie? Czy dwulatek w przedszkolu w polskich warunkach to dobry pomysł?

Edukacja przedszkolna w Polsce

Obecnie do przedszkoli przyjmowane są maluchy od ukończenia trzeciego roku życia, choć w uzasadnionych przypadkach także te dwuipółroczne. Z edukacji przedszkolnej w Polsce korzysta tylko 60 procent malców – sytuacja ma się zmienić w związku z obniżeniem wieku przedszkolnego oraz wprowadzeniem pełnego dofinansowania przedszkoli przez państwo. Projekt ten budzi wiele kontrowersji, zarówno wśród rodziców, jak i pedagogów oraz psychologów. Na forach internetowych młodych mam aż wrze.

Kal: „Nie widzę nic „zdrożnego” w posyłaniu dwulatków do przedszkola. W Belgii, gdzie mieszkam, większość dzieci po ukończeniu 2,5 lat idzie do przedszkola (…) Jest to nie tylko duże ułatwienie dla kobiet pracujących, ale często pozwala niepracującym paniom na zajęcie się młodszymi dziećmi. (…) opieka przedszkolna jest bezpłatna dla wszystkich dzieci (naukę w szkole podstawowej dzieci rozpoczynają w wieku 6-ciu lat). (…) żeby iść do przedszkola dziecko musi być już bez pieluchy i umieć korzystać z toalety.”

blackrose131285: „Osobiście nie jestem co do tego pomysłu przekonana, wiem jak jest w przedszkolach, jeśli miałabym możliwość wysłałabym swojego szkraba do przedszkola gdzie jest tylko grupa dwulatków – dzieci różnie się chowają, jedne potrzebują więcej czasu i uwagi drugie wolą robić wszystko same (…) Moim zdaniem przedszkole musi być dostosowane, z tego co pamiętam aby dziecko w wieku 2,5 lat mogło iść do przedszkola musiało umieć wołać siku i jeść jako tako samo posiłki, teraz ponoć wg tej nowej propozycji mają iść 2-latki do przedszkoli – dla mnie to tak jakby zrobiono grupę 0 w przedszkolu – obowiązkowe przygotowanie do przedszkola… (…)”

Rodzic: „Mam 2- letniego synka, dziś byliśmy złożyć wniosek do przedszkola dla dwulatków. Synek rozpłakał się, bo nie chciał opuścić tego miejsca. Jestem na urlopie wychowawczym i uważam iż przedszkola nie powinny być tylko dla rodziców pracujących bądź matek samotnie wychowujących dzieci, a teraz tak niestety jest. To że moje dziecko nie chciało opuścić przedszkola jest dla mnie dowodem na to iż jest to bardzo trafny pomysł tylko dlaczego jest tak mało przedszkoli dla takiej grupy wiekowej??? :( pozdrawiam”

Pedagog: „Jestem 25 lat nauczycielką w przedszkolu, mam wykształcenie magisterskie. (…) Wyobraźcie sobie malutkie dzieci ledwo chodzące, w pampersach (…), jedzące z butli (…) potrzebujące bliskości matki. Przedszkole nie jest przystosowane do pobytu tak małych dzieci – brak pryszniców lub wanienek do obmycia(…); brak pomieszczeń do przechowywania NOCNIKÓW (dla każdego dziecka nocnik); brak personelu do karmienia, przewijania i noszenia na rękach!!!! Od tego są żłobki! (…)”

Beata Malińska: „Jestem nauczycielką w przedszkolu od 24 lat i mogę powiedzieć, że dzieci z roku na rok są coraz mniej samodzielne, a w związku z tym nie wyobrażam sobie 2-latka w przedszkolu. (…) Przedszkola nie są przystosowane na przyjęcie 2- latka, nie ma na to szans. (…)2- latek potrzebuje troskliwej opieki, przedszkole tego nie zapewni. Dziecko dwuletnie nie nadaje się do przedszkola. (…) Powiedzcie, kto będzie karmił te dzieci, przewijała, kąpał, pudrował pupy, zakładał pampersy, pewnie nauczycielka i pomoc zatrudniona na pół etatu tak jak u mnie w przedszkolu a później będą skargi donosy, że dziecko zaniedbane, ze odparzona pupa. (…) żadna nauczycielka nie jest w stanie zając się indywidualnie taką ilością tak maleńkich dzieci.”

Dwulatek w przedszkolu

Okazuje się, że więcej zastrzeżeń co do zasadności tego pomysłu mają sami pedagodzy. Nauczyciel jest najlepiej zorientowany w obecnej sytuacji przedszkoli w Polsce – największe wątpliwości budzi liczba osób w personelu, przygotowanie techniczne przedszkoli, a także liczność podopiecznych. Nikt jednak nie bierze pod uwagę, że projekt ma wejść w życie dopiero w 2012 roku – do tego czasu jest możliwość wprowadzenia wielu pozytywnych zmian. Z sugestii rodziców wynika, iż wskazane byłoby stworzenie specjalnych grup dla dwuletnich przedszkolaków – wśród starszych dzieci maluchy mogłyby czuć się niekomfortowo. Mamy zamieszkujące kraje zachodnie jednogłośnie wypowiadają się, że projekt ten się sprawdza, a zdecydowana większość polskich mam odnosi się pozytywnie do wprowadzenia tego pomysłu w Polsce. Jak sytuacja wyglądać będzie w praktyce – czas pokaże. Warto jednak zawczasu wziąć pod uwagę, że aklimatyzacja malucha w nowym środowisku zależy przede wszystkim od nas samych – im bardziej samodzielny dwulatek, tym prostsze oswojenie się z nową sytuacją, a pozytywny start w przedszkolu rzutuje na całej jego przyszłej edukacji.