Polska oferuje wiele wspaniałych parków rozrywki, które są idealne dla rodzin z dziećmi. Oto przegląd niektórych z najpopularniejszych miejsc!
Czerwiec to idealny czas na wycieczki w plener. Warto wykorzystać ten czas i zabrać dziecko w miejsce stworzone dla najmłodszych – do parku rozrywki. Atrakcje znajdą w nim dla siebie zarówno maluchy, jak i ich rodzice, a dobra zabawa dla obu stron – gwarantowana. Co proponują parki rozrywki i gdzie warto się udać ze swymi pociechami?
Pomysł na wycieczkę – park rozrywki
Do dyspozycji rodziców i ich pociech są nie tylko parki rozrywki, łączące zabawę z nauką, ale także parki minia-tur, dinoparki, parki tematyczne, lunaparki oraz parki wodne. Parki rozrywki rozlokowane są na terenie całej Polski. Często znajdują się w małych miejscowościach, w okolicach lasów, jezior i innych terenów zielonych, stwarzając doskonałe warunki do odpoczynku od wielkomiejskiego życia. Oferta większości parków stworzona jest z myślą o najmłodszych, ale nie brakuje w nich też atrakcji dla młodzieży i dorosłych.
Są to nie tylko znane z wesołych miasteczek karuzele, kolejki górskie, zjeżdżalnie, młyny, statki, trampoliny czy samochodziki, ale także wiele atrakcji, które łączą zabawę z edukacją. Te ostatnie są doskonałym wabikiem dla niezdecydowanych rodziców, którzy wahają się, czy tego typu miejsca mogą zapewnić ich dzieciom coś więcej niż miejskie centra rozrywki. Specjalnie zaprojektowane sprzęty oraz animacje mają za zadanie zainteresować najmłodszych prawami fizyki, historią życia na Ziemi, życiem zwierząt (oceanaria, fokaria) i pobudzić wyobraźnię zagadkami i quizami wiedzy.
Wielką popularnością cieszą się dinoparki, czyli parki dinozaurów, w których można podziwiać prehistoryczne gady, a także parki miniatur, które skupiają w sobie zabytki z całego świata w wersji mini. Każdego roku powstają też nowe parki tematyczne, proponujące atrakcje związane z konkretną dziedziną życia (miasteczka westernowe, bajkowe, kolejowe, morskie itp.). Dzieci z pewnością nie pogardzą też wycieczką do lunaparku czy parku wodnego. Poniżej przedstawiamy kilkanaście parków rozrywki wartych zobaczenia.
Parki rozrywki i edukacji – który wybrać z dziećmi?
- Rodzinny Park Rozrywki Rabkoland (Rabka-Zdrój) – dom stojący do góry nogami, muzea poświęcone rekordom i różnym osobliwościom, dziecięcy konwój złożony ze strażackich wozów bojowych i karetek, karuzele, kolejki górskie, gokarty, dom z krzywymi zwierciadłami, elektroniczna strzelnica – to tylko niektóre atrakcje, które serwuje Rabkoland. Park czynny od maja do września, siedem dni w tygodniu.
- Dream Park Ochaby (Ochaby Wielkie w woj. śląskim) – posiada bogatą ofertę edukacyjną (miniatury zabytków, dinozaury, oceanarium prehistoryczne, kula sferyczna, namiot małego odkrywcy) oraz rozrywkową (amfiteatr, kino 6d, wieża mocy, liniowy tor przeszkód). Do dyspozycji odwiedzających są jednak pakiety, w ramach których dostęp do atrakcji jest nieograniczony.
- Park Edukacyjno-Rozrywkowy Mikrokosmos (Ujazd w woj. łódzkim) – to niepowtarzalny park owadów, stworzony z myślą o grupach zorganizowanych (szkoły, kluby dla dzieci, kolo-nie, wycieczki dla najmłodszych), które – spacerując ścieżkami dydaktycznymi – mogą poznać bogaty świat latających zwierząt.
- Mega Park (Grudziądz) – w malowniczej, leśnej części miasta położonego w województwie kujawsko-pomorskim rodzice ze swoimi pociechami mają okazję wybrać się na spacer po jurajskiej ścieżce pełnej dinozaurów, wstąpić do Krainy Bajek, Baśni i Legend, obejrzeć naturalnych rozmiarów dzikie zwierzęta oraz te hodowlane, udomowione, mieszkające w mini zoo, skorzystać z lunaparku, niezwykłego placu zabaw, w których gospodarzami są Flinstonowie i odwiedzić wyjątkowe Miasteczko Westernowe Western Kansas City.
- Farma Iluzji (Mościska w woj. mazowieckim) – to raj dla maluchów spragnionych wrażeń i ciekawych świata: do ich dyspozycji są tu m.in. Latająca Chata Tajemnic, Studnia Nieskończoności, Lewitujący Kran, Giga Szachy i Plaża z Wykopaliskami.
Dinoparki w Polsce
- JuraPark Bałtów (w woj. świętokrzyskim) – w Bałtowie dinozaury można nie tylko zobaczyć, ale też wiele się o nich dowiedzieć choćby w ramach lekcji muzealnych; ponadto w ofercie parku jest wycieczka po oceanarium, spływ rzeką Kamienną, park rozrywki wraz z roller coasterem, a także kino 5d.
- Park Dinozaurów i Rozrywki Dinolandia (Inwałd w woj. małopolskim) – w Dinolandii rodzice i ich pociechy zwiedzić mogą park z prehistorycznymi gadami oraz jaskinię pełną tajemnic, ale i skorzystać z atrakcji sportowych: mini golfu, pétanque (gra w bule), ścianki wspinaczkowej, zjazdów tyrolskich.
- DinoZatorland (Zator w woj. małopolskim) – spacer po starym lesie, w którym spotkać można dinozaury, muzeum pełne szkieletów i skamieniałości, plac zabaw ze stanowiskiem wykopaliskowym, lunapark i kino 5d – to główne atrakcje parku. DinoZatorland to także Park Owadów, Park Mitologii oraz czynny w sezonie świątecznym Park Mikołaja.
Parki miniatur w Polsce
- Park Miniatur „Świat Marzeń” (Inwałd) – oferuje podróż dookoła świata za kilkanaście zło-tych i bez konieczności okazywania paszportu. Miniatury najbardziej znanych zabytków, mini lunapark, zielony labirynt są do dyspozycji zwiedzających przez cały rok.
- Park Miniatur Latarni Morskich (Niechorze) – podczas niespełna godzinnego spaceru rodzice i najmłodsi mają okazję zobaczyć najciekawsze latarnie morskie polskiego wybrzeża oraz poznać historię latarnictwa morskiego.
- Skansen Miniatur w Pobiedziskach (w woj. wielkopolskim) – zobaczyć w nim można makiety takich historycznych obiektów jak Ruiny Zamku w Wenecji, Biskupin, Opera Poznańska, Stary Rynek w Poznaniu, a także miniaturowe prace polskich i europejskich artystów, umieszczone w Centrum Sztuki Współczesnej.
- Park Miniatur Ogrodzieniec (w woj. śląskim) – miniatury polskich zamków oraz repliki ma-chin oblężniczych podziwiać można od kwietnia do listopada.
Warto zobaczyć także…
- Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko – największy lunapark w Polsce, proponujący atrakcje dla najmłodszych (karuzele, dmuchane zamki, podróże ciekawymi pojazdami) i odważnych (roller-coastery, młyny).
- Park Rekreacyjno-Edukacyjny Sea Park Sarbsk (Sarbsk w woj. pomorskim) – fauna i flora, morza i oceany oraz historia i kultura regionu pomorskiego to główne motywy nowo otwartego parku w Sarbsku; atrakcjami są tu oceanarium prehistoryczne, fokarium, park zwierząt morskich i muzeum marynistyczne.
- Park Kolejowy na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej (Ogrodzieniec) – na dwóch hektarach ziemi dzieci i ich rodzice mogą udać się w podróż tunelami, mostami i wiaduktami, zobaczyć miniaturowe pociągi czy skorzystać z gokartów lub seansu w kinie 5d.
- Kraina Westernu Sarnowa Góra (woj. mazowieckie) – zwiedzający mogą nie tylko zwiedzić wioskę indiańską i poznać elementy kultury Indian, ale także wziąć udział w scenkach kowbojskich, podziwiać indiańskie tańce, a w ramach rekreacji skorzystać z placu zabaw bądź wybrać się na spacer po mini zoo.
- Majaland (Kownaty) – park tematyczny inspirowany popularną bajką „Pszczółka Maja”, z licznymi atrakcjami dla dzieci, w tym karuzelami i placami zabaw.
- Energylandia (Zator) – największy park rozrywki w Polsce, oferujący atrakcje dla wszystkich grup wiekowych, w tym roller coastery, karuzele i wodne parki tematyczne.
Do którego parku rozrywki wybierzesz się w tym roku?
Dowiedz się także: