Dziecko na plaży bez stroju – tak czy nie?

Czy małe dziecko powinno przebywać na plaży bez stroju? Dlaczego dziecko nie powinno bawić się na plaży „na golasa”? A może nie ma w tym nic nieodpowiedniego?

dziecko na plaży bez stroju


Podziel się na


Czy dziecko nago na plaży to powinien być normalny widok nad polskim morzem?  A może wcale nie ma w tym nic nieodpowiedniego? Uśmiechnięta, biegające dziecko na plaży bez stroju to dla większości rodziców czysta radość.  Niestety, najczęściej tylko dla nich. Nagie dzieci na plaży – tak czy nie?

Dziecko na plaży bez stroju, czyli nagość dzieci na plaży

Dzieci nago na plaży – ten temat powraca każdego lata. I jak co roku dotyczy wszystkich, oprócz samych małych bohaterów zamieszania. Na tapecie są rodzice i kwestie obyczajowe, każące jednym obserwować biegające nago maluchy z radością w oczach, innym – z dezaprobatą i zażenowaniem. O co właściwie chodzi?

Punktem wyjścia są normy obyczajowe, których granice w tym szczególnym wypadku są niewyraźne i subiektywne. To, czy nagość dzieci na plaży wzbudza w nas negatywne emocje zależy nie tylko od naszego poczucia wstydu czy granic intymności, które sobie stawiamy, ale także od wychowania i środowiska, w którym dojrzewaliśmy i żyjemy.

Podobna zależność dotyczy drugiej strony – rodzice, zasłaniający miejsca intymne dziecka na plaży i ci pozwalający pociechom biegać po niej nago, nie są od siebie lepsi czy gorsi. Podjęli inną decyzję i osoby postronne powinny uszanować ich wybór. To nie opinia innych na temat przyzwolenia na nagość dziecka na plaży winna być punktem zapalnym sporów dotyczących tematu: dzieci nago na plaży.

nagie dzieci na plaży

Dziecko na plaży bez stroju – kwestia higieny

O wiele istotniejsze są bowiem zagrożenia zdrowotne płynące z nieskrępowanego korzystania z uroków plaży. Kontakt miejsc intymnych dziecka na plaży bez stroju z piaskiem może skończyć się podrażnieniem, a nawet infekcją. Skóra małego dziecka nago na plaży jest jeszcze bardzo delikatna, wrażliwa i podatna na wszelkie urazy. A o te na plaży, piaszczystej, pełnej małych kamyków i odpadów bardzo łatwo.

Groźne dla skóry dziecka na plaży bez stroju jest także silne słońce. Niewystawiane na co dzień na działanie promieni słonecznych miejsca intymne (szczególnie pupa dziecka) mogą zareagować szczególną wrażliwością, mimo zastosowania kremu z wysokim filtrem UV (i poparzenie gotowe). Problematyczny okazuje się również bezpośredni kontakt miejsc intymnych dziecka na plaży bez stroju z piaskiem (do tego wystarczy siedzenie lub przewrócenie się na piasek „gołą pupą”), który gromadząc się w zakamarkach może wywołać podrażnienie, zaczerwienienie, a nawet stan zapalny. Jest to szczególnie niebezpieczne u dziewczynek, których cewka moczowa jest bardzo wrażliwa i szybko „łapie” infekcje bakteryjne. To również u dziewczynek układ moczowy reaguje negatywnie na szybkie zmiany temperatur (gorący piasek – chłodna woda w morzu, jeziorze czy basenie).

Dziecko na plaży bez stroju – inni plażowicze

Wiele osób twierdzi, że kwestia wielkiego zagrożenia dla małych dzieci w postaci osób z dewiacjami seksualnymi, jest już wystarczająco nagłośniona. Czy aby na pewno? Nagie dzieci na plaży mogą stać się  łatwym celem dla osób widzących w nich obiekty seksualne. Warto mieć to na uwadze, zastanawiając się, czy widok gołej dziecięcej pupy na plaży naprawdę może kogoś przejąć.

nagość dziecka na plaży

Dziecko nago na plaży – radość vs. przyzwoitość

Jak więc postępować? Czy puszczać dziecko na plaży bez stroju? Czy można znaleźć w tej kwestii jakiś złoty środek? Najrozsądniejszy – jak zawsze – jest umiar. W końcu:

  • wakacje,
  • urlop,
  • i wypoczynek na plaży

powinny kojarzyć się z relaksem, a nie niepotrzebnymi dyskusjami i złymi emocjami.