Dziecko nie chce pić wody? Poznaj porady ekspertki

Dziecko nie chce pić wody? Zapytaliśmy ekspertki marki Waterdrop o to, jak możemy przekonać maluszka do regularnego picia wody.

jak nauczyć dziecko pić wodę


Podziel się na


Spis treści
1. 
Dziecko nie chce pić wody? Po pierwsze – wiedza
2. 
Dziecko nie chce pić wody? Po drugie – odpowiednie podejście
3. 
Dziecko nie chce pić wody? Po trzecie – przyjemna nauka zdrowych nawyków
4. 
Jak nauczyć niemowlę pić wodę?
5. 
Dziecko nie chce pić wody? Działaj!

W okresie zimowym, gdy temperatura za oknem spada, nasze dzieci często niechętnie sięgają po wszelkie napoje. Twoje dziecko nie chce pić wody? To całkowicie normalne – w zimie (podobnie, jak dorośli) nie odczuwają tak dużego pragnienia, jak podczas gorących, letnich dni. Jeśli dziecko nie chce pić wody, musimy  pamiętać, że odpowiednie nawodnienie jest kluczowe w ich prawidłowym rozwoju i nie należy z niego rezygnować. Zapytaliśmy ekspertki marki Waterdrop o to, jak zachęcić dziecko do picia wody!

Dziecko nie chce pić wody? Po pierwsze – wiedza

O tym, jak ważny element w życiu naszego dziecka stanowi prawidłowe nawodnienie nie trzeba nikogo przekonywać. Jako rodzice powinniśmy jednak zwrócić uwagę na to, ile litrów płynów dziennie powinno przyjmować dziecko, aby jego organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Przyjmujemy, że woda stanowi ponad 80% masy ciała u noworodka, a u dziecka to już 75%. Co za tym idzie, wraz z wiekiem zmienia się jego zapotrzebowanie na wodę. Jak więc obliczyć, ile wody powinno pić nasze dziecko?

– To, ile płynów powinny przyjmować dzieci, uzależnione jest od wielu czynników. Uzależnione jest to m.in. od wieku, wagi, poziomu aktywności fizycznej, czy stanu zdrowia. Jeśli chcemy dokładnie wiedzieć, ile wody powinniśmy podawać dziecku, warto zapytać o to pediatrę. On pomoże nam oszacować ilość płynów w diecie dziecka, mając na uwadze wszystkie powyższe czynniki. Jeżeli chcemy samodzielnie spróbować obliczyć zapotrzebowanie na wodę, możemy skorzystać z gotowych wzorów uznanych przez dietetyków – np. z popularnej metody Hollidaya i Segara, która bazuje na wadze dziecka. – podpowiada Katerina Navratilova z Waterdrop.

jak zachęcić dziecko do picia wody

Dziecko nie chce pić wody? Po drugie – odpowiednie podejście

Gdy już wiemy, ile wody powinno przyjmować nasze dziecko, powinniśmy zastanowić się nad tym, jak włączyć płyny do codziennej diety. Nie zawsze nasi milusińscy mają ochotę na sok, zupkę czy herbatę. Szczególnie w zimie, gdy na widok szklanki z wodą lub herbatą nasze pociechy mogą odpowiadać grymasem i buntem. Wówczas, powinniśmy skupić się na dostarczaniu płynów alternatywnymi drogami. Jak nawadniać dziecko, gdy nie chce pić? 

– Warto pamiętać o tym, aby nie zmuszać dzieci do picia wody, ale próbować umiejętnie włączyć płyny do diety. Według dostępnych badań średnio 20-30% dziennego zapotrzebowania na wodę dostarczyć możemy wraz z jedzeniem. Dlatego im więcej w diecie dziecka produktów bogatych w płyny, tym lepsze nawodnienie organizmu. Takimi produktami są przede wszystkim owoce i warzywa, które składają się głównie z wody. Warto zadbać o to, aby takie produkty znalazły się w codziennym menu dziecka – radzi ekspertka.

jak nauczyć dziecko pić wodę

Dziecko nie chce pić wody? Po trzecie – przyjemna nauka zdrowych nawyków

Nauka zdrowych nawyków, takich jak częste picie wody, to nie lada wyzwanie dla każdego rodzica. Czasem brakuje nam pomysłów na to, jak przekonać do nich malucha, który często nie ma ochoty na spożywanie czystej wody z tradycyjnych kubków czy szklanek. Szukając alternatywy często sięgamy po słodzone soki, napoje z dużą ilością cukru lub wodę w kolorowych, plastikowych butelkach. Istnieje jednak zdrowsza i bardziej ekologiczna propozycja, którą proponuje nam marka Waterdrop. Jak nauczyć dziecko pić wodę? Jak zachęcić dziecko do picia?

– Niemowlęta oraz starsze dzieci dopiero odkrywają świat, a rolą rodziców jest wspieranie ich w tym. Dlatego bardzo ważne jest, aby uczyć dobrych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat. W Waterdrop wiemy, jak trudno jest przekonać dzieci (oraz dorosłych) do częstego picia wody. Rodzice szukają różnych sposobów, ale czasem zdarza się, że jedyną opcją są napoje pełne cukru. Dlatego z myślą o najmłodszych, zaprojektowaliśmy piękne i bezpieczne butelki, dzięki którym picie wody stanie się prawdziwą przyjemnością. Butelka w kształcie słodkiego zwierzątka może nie tylko przykuć uwagę dziecka, ale także pomóc w tym, aby chętniej sięgało po wodę – mówi Katerina Navratilova.

jak podawać wodę niemowlakowi

Jak nauczyć niemowlę pić wodę?

Nauczenie niemowlęcia picia wody jest ważnym krokiem w procesie wprowadzania stałych pokarmów i nawadniania organizmu. Jak zachęcić niemowlę do picia wody?  Zacznij wprowadzać wodę, gdy niemowlę ma około 6 miesięcy i zaczyna eksperymentować z innymi płynami niż mleko matki lub mleko modyfikowane. Jest to również dobry moment, gdy niemowlę zaczyna pokazywać zainteresowanie szklanką lub kubkiem. Jak podawać wodę niemowlakowi? W butelce lub specjalnym kubeczku.

A co jeśli niemowlę nie chce pić wody? Nawyk picia wody rozwija się stopniowo, więc nie zrażaj się, jeśli początkowo dziecko nie chce jej pić. Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie, więc nie ma potrzeby spieszyć się. Bądź cierpliwy i nie zmuszaj dziecka do picia, jeśli nie jest na to gotowe. Jeśli masz wątpliwości dotyczące wprowadzania wody do diety dziecka, zawsze najlepiej jest skonsultować się z pediatrą.

Dziecko nie chce pić wody? Działaj!

Butelki od marki Waterdrop, zostały zaprojektowane tak, aby wygodnie zmieścić się w dziecięcych rączkach. Każda butelka posiada certyfikat TÜV (została sprawdzona pod względem bezpieczeństwa, spełnia wymagania niemieckiej ustawy o bezpieczeństwie urządzeń i produktów) oraz jest wolna od BPA.

W nowej, dziecięcej kolekcji dostępnej na stronie Waterdrop, znajdziemy przesympatyczne wzory butelek i towarzyszącym im akcesoriom, które wywołają uśmiech na twarzy każdego dziecka. Bohaterami kolekcji zostały sympatyczne zwierzątka:   Każdy ze wzorów butelki posiada dziubek, który ułatwia picie. Podczas korzystania z butelek, nie musimy obawiać się o przeciekanie czy zgniecenie butelki – są one wytrzymałe na wstrząsy. Mając na uwadze bezpieczeństwo najmłodszych, producent rekomenduje, aby butelkę podawać dzieciom powyżej 18 miesiąca życia.