Dziecko w aucie podczas upałów – o czym pamiętać

Sezon urlopowy w pełni, trzeba więc wykorzystać dni pięknej pogody.Podziel się na


Jeśli chcesz się wybrać na wycieczkę samochodem z małym dzieckiem musisz pamiętać, że dla niego upał jest o wiele bardziej męczący i niebezpieczny niż dla dorosłego. Możesz jednak, stosując się do kilku dobrych rad, uprzyjemnić mu podróż i sprawić, że pogoda nie będzie tak bardzo dawała się we znaki.

Bezpieczna wycieczka

W dłuższą podróż można wyruszyć z dzieckiem, które ukończyło trzeci miesiąc życia (chyba, że było wcześniakiem lub chorowało po porodzie – wtedy należy skonsultować się z lekarzem). To, jak przebiegnie wycieczka zależy w dużej mierze od malucha i jego usposobienia. Jeśli jest spokojny i sporo śpi w ciągu dnia, jest szansa, że dzięki temu podróż będzie dla niego mniej męcząca.

Trzeba pamiętać, że każda podróż autem z niemowlakiem może przysporzyć problemów, a wycieczka w upalny dzień – tym bardziej. Skóra malutkiego dziecka jest cienka i dlatego narażona na szkodliwe działanie słońca. Maluszka należy więc chronić zarówno przed promieniowaniem słonecznym, jak i przed przegrzaniem, o które w samochodzie niestety bardzo łatwo.

Upalny dzień w samochodzie z dzieckiem

Jak przetrwać wycieczkę samochodową z maluszkiem, gdy z nieba leje się żar? Oto kilka prostych porad:

  • Absolutnie NIGDY nie zostawiaj dziecka samego w aucie! Samochód stojący w słońcu potrafi się nagrzać do 60°C.
  • Podróżując, należy w miarę możliwości omijać godziny największych upałów, czyli między 11 a 17. Lepiej wstać wcześniej, wyruszyć o 6 rano i być na miejscu zanim słońce zacznie grzać naprawdę mocno.
  • Przed podróżą przewietrz samochód.
  • Nie przesadzaj z klimatyzacją – gwałtowne zmiany temperatur szkodzą. Kiedy musisz ją włączyć pamiętaj, aby na około pół godziny przed dotarciem do celu wyłączyć ją i np. uchylić nieco szyby. W ten sposób organizm nie dozna szoku po nagłym wyjściu z pojazdu.
  • Zasłoń szyby specjalnymi osłonkami, dodatkowo możesz posmarować malca kremem z filtrem.
  • W podróż zabierz duże ilości wody (pamiętaj, że słodkie napoje tylko wzmagają pragnienie). Dziecko bardzo szybko się odwadnia, podawaj mu ją więc bardzo często.
  • Możesz się także zaopatrzyć w wodę w sprayu (termalną), która świetnie sprawdza się w gorące dni i może szybko schłodzić malucha.
  • Róbcie częste postoje, dziecko podczas długiej podróży męczy się i nudzi.
  • Ubierz maluszka w przewiewne, bawełniane ubranko.

Uwaga, niebezpieczeństwo!

Niestety, może się zdarzyć, że dziecko gorzej się poczuje. Jeśli maluch wymiotuje, jest niespokojne, a skórę ma zaczerwienioną i suchą może to być udar cieplny. Gdy dziecko ma mocno czerwoną skórę na twarzy, a bladą na ciele, ma mdłości, boli je głowa
– istnieje niebezpieczeństwo, że to porażenie słoneczne. W takich przypadkach połóż malucha w cieniu i rób mu mokre, zimne okłady. Jeśli przypadek jest poważny, wezwij pogotowie.