Dzieje się w sierpniu

Zapraszamy na nowy cykl „Dzieje się…”, w którym podpowiemy Wam, co ciekawego przeczytać, obejrzeć lub zrobić w danym miesiącu! Ciekawi?

dzieci skaczą z pomostu do jeziora


Podziel się na


Zapraszamy na kolejną odsłonę naszego nowego cyklu „Dzieje się…”, w którym podpowiemy Wam, co ciekawego przeczytać, obejrzeć lub zrobić w danym miesiącu! Ciekawi? Zapraszamy! Teraz czas na sierpień!

Stan Georgia w USA wprowadził ulgę podatkową dla płodów

W USA od czerwca trwa ogólnonarodowa debata na temat aborcji. Około połowa stanów wprowadziła już nowe ograniczenia w tej kwestii lub planuje takie przepisy. Stan Georgia nie tylko zakazał większości aborcji, ale poszedł o krok dalej. Wprowadził ulgę podatkową dla płodów w wieku do 6 tygodni (to granica wieku, po której aborcja jest zakazana). Podatnicy, którzy skorzystają z takiego rozwiązania mogą liczyć na ulgę rzędu nawet 3 tys. dolarów. Co ważne, ulga przysługuje tylko płodom z „wykrywalnym biciem serca”, a skarbówka może zażądać dowodu, związanego ze stanem jego zdrowia.

Decyzja spotkała się z krytyką sporej części społeczeństwa i wywołała wiele wątpliwości. Nie wiadomo przykładowo, co w sytuacji, jeśli ktoś zdecyduje się skorzystać z ulgi, a ciąża zakończy się poronieniem właśnie po sześciu tygodniach. Specjaliści zauważają, że państwo wyda ogrom pieniędzy na ciąże, które nigdy nie doczekają się szczęśliwego rozwiązania.

Chrissy Teigen po raz kolejny w ciąży

36-letnia aktorka, modelka i osobowość telewizyjna ogłosiła na swoim Instagramie, że po raz kolejny zostanie mamą. Chrissy Teigen i John Legend są już rodzicami dwójki dzieci – córki Luny i syna Milesa, a dwa lata temu stracili trzecie. – Ostatnie lata były dla nas nie lada huśtawką emocjonalną, ale radość ponownie wypełniła nasz dom i nasze serca – napisała celebrytka na swoim Instagramie i pokazała zdjęcie, na którym pozuje w krótkim topie, odsłaniającym powiększony brzuszek. Nie poinformowała, który to miesiąc, ale zaznaczyła, że trudno było utrzymać tę nowinę w tajemnicy przez tak długi czas. Można więc się domyślać, że Teigen już niedługo znowu zostanie mamą. Gratulujemy!

Ministerstwo Zdrowia podało, ile aborcji przeprowadzono w Polsce w 2021 roku

Jak się okazuje, liczba aborcji przeprowadzonych legalnie w Polsce po wyroku Trybunału Konstytucyjnego zmniejszyła się aż dziesięciokrotnie. O ile w 2020 r. było to 1076 legalnych zabiegów, o tyle w roku ubiegłym liczba to wyniosła zaledwie – 107. Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny komentuje te statystyki na swoim Instagramie: – Jest to liczba żenująco niska, ponieważ osób potrzebujących aborcji jest dużo, dużo więcej. Tylko większość aborcji odbywa się poza systemem – tabletkami w domu lub w zagranicznych klinikach aborcyjnych.

Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny zauważa także, że w rzeczywistości w polskich szpitalach odbyło się znacznie więcej aborcji niż podają statystki (np. tych, przeprowadzonych z powodu zagrożenia zdrowia psychicznego). Dlaczego nie widnieją w tabelach MZ? Federacja zakłada, że z obawy przed władzą zostały inaczej ujęte w szpitalnych statystykach (np. jako poronienie). Skąd takie przypuszczenie? Od wydania wyroku Trybunału Konstytucyjnego członkowie federacji udzielili porad setkom kobiet, które dowiedziały się z badań prenatalnych o ciężkich wadach płodu i w związku z tym ich stan psychiczny zaczął się pogarszać. Jak sami mówią, poinformowali je, że w Polsce możliwa jest aborcja z powodu zagrożenia zdrowia – również psychicznego. Polecili psychiatrę, wytłumaczyli ścieżkę prawną. A takich przypadków było zdecydowanie więcej, niż 107…

Dziecko stało się wiralem ze względu na ogromne podobieństwo do aktora

Jedna z użytkowniczek Twittera z Irlandii Północnej uznała, że jej 9-miesięczna córeczka jest podobna do znanego aktora Woody’ego Harrelsona. Zamieściła zdjęcie swojego dziecka i zestawiła je właśnie ze zdjęciem aktora. Post szybko stał się viralem – polubiły i udostępniły go na swoich profilach  tysiące internautów. Tym sposobem porównanie dotarło do samego zainteresowanego, który zdecydował się odpowiedzieć na nie na swoim Instagramie. Nie tylko udostępnił post na własnym profilu, ale nawet – napisał wierszyk, który zadedykował dziewczynce i jej mamie. W ten sposób mała Cora stała się sławna jeszcze przed ukończeniem pierwszego roku życia!

3 sezon serialu „Rodzice” już dostępny na HBO Max

Już od sierpnia na HBO Max można oglądać dziesięć nowych odcinków 3. sezonu serialu „Rodzice”. To brytyjska komedia, która w bezkompromisowy sposób przestawia trudy rodzicielstwa i codzienność rodziców – często naprawdę daleką od ideału. Paul (Martin Freeman) i Ally (Daisy Haggard) próbują pogodzić karierę zawodową, opiekę nad starzejącymi się rodzicami, spłatę kredytu hipotecznego oraz nieustanne perturbacje w związku z wychowywaniem dzieci – Luke’a i Avy. Brytyjski serial ukazuje paradoks, który zna każdy rodzic, chociaż nigdy się do tego nie przyzna – rodzic jest gotowy oddać życie za swoje dzieci, ale czasem – ma też ochotę je zabić!

Nowy dziesięciodocinkowy sezon serialu „Rodzice” jest już dostępny w serwisie HBO Max. Widzowie mogą tam również oglądać poprzednie sezony produkcji.

„Mężczyźni też mogą być w ciąży” – kontrowersyjna akcja Le Planning Familial

Kampania, której pomysłodawcą jest francuska organizacja Le Planning Familial, wzbudziła wiele kontrowersji oraz wywołała lawinę krytyki ze strony środowisk prawicowych. „Mężczyźni też mogą być w ciąży” to tytuł jednego z plakatów, będących częścią akcji społecznej, dotyczącej planowania rodziny wśród osób transpłciowych. Jej głównym celem jest zachęcenie do rodzicielstwa w związkach, w których są właśnie osoby transpłciowe.

Na plakacie widzimy dwóch mężczyzn, z których jeden ma pokaźny brzuszek, zaś informacja pod zdjęciem potwierdza, że chodzi o ciążę. Kontrowersyjny plakat ma zachęcić zarówno do planowania rodziny, jak i do rozmów i dyskusji na ten temat. Jak jednak można się domyślić, przeciwników nie brakuje – zwłaszcza w środowiskach prawicowych. Niektórzy politycy zażądali usunięcia ilustracji, a nawet rozwiązania organizacji Le Planning Familial i zaprzestania jej dalszej działalności.