E-papieros a ciąża

E-papierosy to ostatnio bardzo modna i, ponoć, zdrowsza alternatywa tradycyjnych papierosów. Ale czy kobiety ciężarne również mogą z nich korzystać?

kobieta w ciąży z papierosem w dłoni


Podziel się na


W czasie ciąży istnieje wiele kwestii zdrowotnych związanych z używaniem e-papierosów. Oto kilka istotnych informacji na temat e-papierosów w kontekście ciąży. Jak działa e-papieros? Czy kobiety spodziewające się dziecka mogą korzystać z e-papierosa?

E-papieros – co to jest?

E-papieros to elektroniczne urządzenie, które dostarcza użytkownikowi nikotynę za pomocą inhalacji. Jego działanie polega na podgrzaniu e-liquidu do temperatury, dzięki której zamienia się on w parę i może być wdychany. E-liquidy różnią się ze względu na ilość nikotyny i aromatów. Rodzajów e – liquidów jest sporo, mogą być np. miętowe, czekoladowe, waniliowe, kawowe.

E-papierosy zyskały ostatnio sporą popularność ze względu na zachwalaną przez producentów mniejszą szkodliwość dla zdrowia w porównaniu do papierosów. Wciąż nie ma jednak wystarczającej ilości badań dotyczących ich wpływu na ciążę i rozwój płodu. I to właśnie to sprawia, że dla kobiet w ciąży e-papieros nie jest dobrym rozwiązaniem. Nie można wykluczyć potencjalnego ryzyka dla dziecka związanego z używaniem e-papierosów w czasie ciąży.

Wpływ e-papierosów na kobietę w ciąży

Nikotyna to silnie uzależniająca substancja. Nie pozostaje dla organizmu obojętna, powoduje bowiem wzmożone wydzielanie adrenaliny, a co za tym idzie – wzrost częstości akcji serca, oddechu i ciśnienia. Podwyższa się też poziom glukozy we krwi. Co zdecydowanie najbardziej niepokojące, nikotyna wpływa na zwapnienie żył i ich zwężanie.  Niestety, nie ma bardzo konkretnych i gruntownych badań, które jednoznacznie potwierdziłyby lub wykluczyły szkodliwość e-papierosów dla kobiet w ciąży. Jednak to, że takie dowody nie istnieją, nie oznacza, że Panie spodziewające się malucha mogą elektronicznych papierosów używać. Wręcz przeciwnie – powinny absolutnie z nich zrezygnować.

Decydując się na dziecko i zachodząc w ciążę stajemy się odpowiedzialne nie tylko za siebie, ale i za małą, bezbronną istotę, która rozwija się w naszym ciele. Powinnyśmy więc odstawić wszelkie substancje chemiczne, które są w stanie przekroczyć barierę łożyska łączącego matkę z dzieckiem. To jedyne rozsądne podejście!

kobieta w ciąży z e-papierosem w ustach

Wpływ e-papierosów na rozwijający się płód

Jeśli chodzi o wpływ nikotyny na rozwijające się w brzuchu matki dziecko, nie ma również bardzo jasnych i konkretnych badań oraz idących za nimi wniosków. Nie powoduje ona bowiem żadnej określonej choroby, którą można by nazwać i opisać.

Można jednak dojść do kilku ważnych konkluzji odnosząc się do wyżej opisanego wpływu nikotyny na organizm. Paląca e-papierosy matka dostarczając swojemu organizmowi nikotyny może zaburzyć gospodarkę hormonalną u dziecka i wpłynąć negatywnie na jego, rozwijający się dopiero, układ krwionośny. Kolejną sprawą jest wpływ nikotyny na układ insulinowy. Przez nikotynę ilość glukozy we krwi podnosi się (w związku z zaburzeniem pracy nadnerczy), a do tego potrzeba jej coraz więcej więc zachodzi ryzyko rozwoju cukrzycy. Co prawda osoby niemające cukrzycy nie mają problemów z insuliną. Co innego jednak dziecko, którego organizm jest dopiero kształtowany. Ono nie poradzi sobie jeszcze z dostarczaną nikotyną.

Większość e-papierosów zawiera nikotynę, która może być szkodliwa dla płodu i zwiększać ryzyko wystąpienia powikłań ciążowych, takich jak przedwczesne porody czy niski wzrost urodzeniowy dziecka. Poza nikotyną, e-papierosy zawierają różne inne substancje chemiczne, które mogą być szkodliwe dla zdrowia zarówno matki, jak i dziecka.

kobieta w ciąży z e-papierosem w ustach

Wniosek nasuwa się więc sam – w czasie ciąży należy zrezygnować z papierosów i e-papierosów. Nikotyna bowiem ma zdecydowanie negatywny wpływ na rozwijające się dziecko, którego organy dopiero się kształtują.