W tym momencie absolutnie każdy powinien wprowadzić co najmniej kilka zmian, żeby pomóc środowisku. Jak zostać eko mamą?
W świecie, gdzie troska o środowisko staje się istotnym elementem życia codziennego, coraz więcej kobiet decyduje się na bycie eko mamą. To nie tylko sposób na troskę o przyszłość naszej planety, ale również wyraz odpowiedzialności za zdrowie dziecka. Przyjrzymy się bliżej, jakie wybory podejmuje eko mama, jakie wartości przekazuje swojemu potomstwu i jakie korzyści przynosi ekologiczne macierzyństwo. Eko mama za grosze to Ty? Przeczytaj koniecznie!
Eko mama, czyli mama lubi eko
Zmiany zaszły za daleko, nieprawdopodobnego zanieczyszczenia naszej planety i postępujących zmian klimatu nie da się ignorować i nie da się im zaprzeczyć. Można z tymi faktami nie zrobić nic, albo… postanowić dorzucić swoje trzy grosze i zainicjować zmiany. Każda jedna siatka foliowa mniej, każda butelka plastikowa i słomka mniej – to już krok w dobrą stronę!
Eko mama to Ty? Wejdźmy razem w świat eko macierzyństwa, gdzie każda decyzja, począwszy od pieluchy, aż po wybór zabawek, ma znaczenie dla naszej planety i zdrowia najmłodszych.
Eko mama – eko torby. Stop foliowym siatkom na zakupy!
To bardzo ważny punkt, który nie jest wcale trudny do wprowadzenia. Rezygnacja z jednorazowych foliowych siatek na warzywa, owoce i produkty „luzem”, oraz większych, plastikowych, na całe zakupy to absolutna podstawa, jeśli chcemy żyć bardziej świadomie i mniej szkodzić środowisku.
Czym zastąpić jednorazowe siatki foliowe?
Eko torby i woreczki wielorazowego użytku powinna zabierać ze sobą na zakupy każda eko mama. Są wygodne, uszyte z siateczkowego, lekkiego materiału i zaopatrzone w ściągacz. Nie ma problemu z kupieniem ich w sieci, a i coraz więcej sklepów stacjonarnych włącza je do swojej oferty. Wiele kobiet postanawia uszyć je też samodzielnie. Wystarczy do tego… zwykła firanka!
Duże siatki na zakupy to bardzo prosta zmiana – własna eko torba (lub kilka). Podczas zakupów w piekarni, cukierni czy na bazarku – można prosić też o papierowe torebki lub nosić własne.
Eko mama – eko opakowania
Przerażający fakt o plastiku jest taki, że każdy jeden, najdrobniejszy plastikowy element wyprodukowany do tej pory dalej znajduje się na ziemi w takiej lub innej formie. Plastik, nawet ten, który powstał najwcześniej, nie zaczął się nawet rozkładać. Ilość plastiku w wodach – morzach i oceanach, jest przerażająca. Co gorsza, trafia on także do naszych układów pokarmowych w postaci tzw. mikroplastiku, co prowadzi do wielu chorób. Mówi się o tym coraz więcej, by uświadomić, że jeśli nic nie zmienimy, zmierzamy wprost w stronę katastrofy.
Ale eko mama już to pewnie wie, prawda?
Warto przyjrzeć się temu, ile z naszych zakupów spożywczych zapakowanych jest w plastik. Na pewno sporo. Trzeba szukać zamienników i ograniczać kupowanie produktów w opakowaniach z tworzyw sztucznych. Woda w butelce plastikowej może być z powodzeniem zastąpiona… wodą z kranu (tak, w Polsce mamy wodę z kranu nadającą się do spożycia!) albo taką przepuszczoną przesz dzbanek z filtrem.
Eko mama lubi gazowaną?
Możesz zaopatrzyć się w specjalne dystrybutory wody gazowanej. Coraz więcej firm zaczyna też produkować wodę w opakowaniach szklanych.
Najlepiej zacząć od małych kroków, ale jeśli one nie wystarczą – można robić więcej!
Eko mama – eko słomki
Słomki nie poddają się recyklingowi, zrezygnować należy także z plastikowych jednorazowych:
- kubków,
- sztućców,
- talerzyków.
Na szczęście Parlament Europejski przegłosował zakaz sprzedawania m.in. tych produktów.
Eko mama – eko kubek
Wydaje ci się, że na wynos dostajesz napój w kubku papierowym? Nie jest to prawda. Wnętrze jest pokryte warstwą plastiku. Takie kubki raczej nie są poddawane recyklingowi, gdyż oddzielenie tych dwóch warstw jest zbyt czasochłonnym i kosztownym procesem. Jednak na rynku pojawia się coraz więcej wielorazowych kubków specjalnie na kawę. Coraz więcej kawiarni zgadza się też na przygotowywanie napojów w takich pojemnikach, a część daje nawet za to zniżkę!
Wydaje ci się, że na wynos dostajesz napój w kubku papierowym? Nie jest to prawda. Wnętrze jest pokryte warstwą plastiku. Takie kubki raczej nie są poddawane recyklingowi, gdyż oddzielenie tych dwóch warstw jest zbyt czasochłonnym i kosztownym procesem. Jednak na rynku pojawia się coraz więcej wielorazowych kubków specjalnie na kawę. Coraz więcej kawiarni zgadza się też na przygotowywanie napojów w takich pojemnikach, a część daje nawet za to zniżkę!
Eko mama – eko środki czystości
Bardziej przyjazne dla zdrowia i środowiska środki czystości można kupić, ale nawet lepszym pomysłem będzie ich… samodzielne wykonanie! To wcale nie jest tak trudne, a dzięki temu nie kupujemy niepotrzebnych opakowań, gdyż nasze własne „wyroby” możemy przechowywać w takich do wielokrotnego użytku.
Jak zrobić podstawowy, uniwersalny środek do czyszczenia? Najprostszy przepis to:
- ocet spirytusowy
- boraks
- woda (wszystko w takich samych proporcjach)
- do tego po 3 krople olejków eterycznych – lawendowego i z drzewa herbacianego.
Do czyszczenia łazienki (płytek, sanitariatów) można użyć szklanki sody oczyszczonej i około 6. łyżek octu (lub proporcjonalnie mniej). Lustra wspaniale wyczyści z kolei mieszanka octu i wody (wystarczy łyżeczka octu na litr ciepłej wody).
To tylko kilka przykładów, ale podobnych przepisów istnieje cała masa – wystarczy zastanowić o się jaką powierzchnię nam chodzi i poszperać np. w książkach na temat ekologicznego stylu życia. Zastąpić „zdrowszym” odpowiednikiem można nawet proszek lub płyn do prania – istnieją gotowe, ekologiczne odpowiedniki, a często eko mama decyduje się też na orzechy piorące.
Eko mama – porady dla zaawansowanych
Rzeczą wymagającą z pewnością większego samozaparcia i wytrwałości są eko pieluchy wielorazowe. Zamiast chusteczek nawilżanych można zdecydować się z kolei na bawełniane myjki i wodę z szarym mydłem. Zabawki też mogą być wybierane zgodnie z filozofią eko. Kobiet mogą również mogą wybrać kubeczki menstruacyjne zamiast podpasek.
Kiedy mama lubi eko, nie ma rzeczy niemożliwych! Znasz jeszcze więcej rad dla eko mamy za grosze?