Farbowanie włosów w ciąży

Każdej kobiecie, a szczególnie tej, która spodziewa się dziecka, należą się drobne przyjemności. Czy taką przyjemnością może być farbowanie włosów w ciąży?

kobieta w ciąży podczas farbowania włosów


Podziel się na


Wszystkie przecież chcemy dobrze wyglądać, czuć się atrakcyjnie. W tym celu chodzimy do kosmetyczki, fryzjera, na zakupy. Czy podczas ciąży powinno się to zmienić? Czy kobieta ciężarna nie może chodzić do fryzjera, farbować włosów? Pamiętając, że ciąża to nie choroba, obalamy mity.

Farbując włosy w ciąży, będziesz mieć rude dziecko

To oczywiście mit. Farbowanie przez mamę włosów nie ma wpływu na kolor włosów dziecka. Jest to po prostu niemożliwe. Jeśli byłoby to prawdą, moglibyśmy się także rodzić z włosami zielonymi czy niebieskimi, bo przecież i na takie kolory mogą dziś farbować się mamy.

Farbowanie włosów zaszkodzi dziecku

Farbowanie włosów w ciąży nie zaszkodzi dziecku, jeśli tylko nie będziesz wdychać amoniaku. Jest to chyba najczęstszy i najmocniej osadzony mit dotyczący czasu błogosławionego. Wciąż wielu lekarzy odradza lub nawet zabrania farbowania włosów podczas dziewięciu miesięcy. Czy są ku temu podstawy? Otóż nie udowodniono naukowo, by malowanie włosów przez matkę miało wpływ na jej dziecko.

Skąd więc te kategoryczne zakazy? Pamiętać należy, że farby do włosów zawierają wiele substancji, które mogą być groźne, jeżeli mama będzie na nie bardzo narażona. Chodzi tu głównie o wdychanie oparów, zwłaszcza amoniaku, który rzeczywiście jest groźny dla płodu. Dziś nie jest to jednak żadną przeszkodą, ponieważ włosy można zafarbować środkiem nie zawierającym tej substancji. Udowodniono, że farba i substancje w niej zawarte mogą przedostać się przez skórę do dziecka, ale w tak niewielkim zakresie, że nie zaszkodzą maluchowi.

kobieta w ciąży podczas farbowania włosów

Rady dla mam

Idąc w ciąży do fryzjera, wybierz gabinet z dobrą wentylacją i klimatyzacją. W ciąży ważne jest, byś o siebie zadbała – jak najbardziej możesz więc farbować włosy. Jedynym zastrzeżeniem jest, byś nie wdychała amoniaku. Jak to zrobić? Wybierz się do salonu, w którym znajduje się klimatyzacja czy dobra wentylacja, tak byś nie musiała wdychać oparów z farb innych osób. Przed wizytą powiadom fryzjerkę o tym, że spodziewasz się dziecka i poproś o zastosowanie farb bez amoniaku. Dla fryzjerki nie będzie to żadnym problemem, jeśli tylko zauważy twój stan, z pewnością sama dobierze odpowiednie środki. Jeśli jednak ciąża nie jest widoczna, koniecznie powiedz o niej.

Jeśli mimo wszystko boisz się farbowania, możesz zdecydować się na baleyage, ponieważ podczas jego robienia nie dotyka się skóry głowy, a same włosy nie przenoszą substancji z farb. Możesz też poprosić fryzjera o nie farbowanie włosów przy samej skórze, uzyskując ten sam efekt. Podczas samej wizyty, zwłaszcza jeśli jesteś w ostatnich tygodniach ciąży, rób przerwy, żeby zbyt długo nie siedzieć w jednej pozycji oraz nie jedz nic w miejscu, gdzie są farbowane włosy.

kobieta dodająca farbę do włosów do miski podczas farbowania włosów ciężarnej kobiecie

Uważaj na pierwsze miesiące

W ciąży włosy inaczej przyjmują farbę. Pamiętaj o tym! Zazwyczaj lekarze zalecają, by włosy farbować od drugiego trymestru. Wynika to z ostrożności i profilaktyki, ponieważ to w pierwszych tygodniach kształtuje się dziecko i jest największe ryzyko poronienia. Jest jednak druga strona tego zalecenia – w ciąży zmieniają się także włosy kobiety, które stają się grubsze i szybciej rosną (w przeciwieństwie do czasu po porodzie, kiedy stają się słabe i wypadają. W związku z tymi zmianami farba może się źle przyjmować. Reakcja włosów na farbę w tych miesiącach może negatywnie zaskoczyć panie. By nie być zdziwioną kolorem, lepiej odczekać do drugiego trymestru.

Zdjęcia autorstwa cottonbro z Pexels