Gadżety mamy – jeździki, pchacze, bujaki…

Wszelkiego rodzaju tzw. jeździki czy pchacze to gadżety, które mają pomóc dziecku w nauce chodzenia. Poniżej przedstawiamy ich krótki przegląd.

dziecko w jeździku


Podziel się na


Spis treści
1. 
1. Jeździk
2. 
2. Chodzik
3. 
3. Pchacz
4. 
4. Leżak/bujak
5. 
5. Huśtawka
6. 
6. Huśtawka „skoczek”
7. 
7. Mata edukacyjna

Dzięki zabawie z nimi maluch uczy się zachowywania równowagę, rozwija zdolności motoryczne i nabiera sprawności. Z kolei różne bujaki, maty czy leżaczki mają pomóc w uspokojeniu dziecka oraz sprawić, że będzie mu wygodnie. Podobnych ciekawych urządzeń jest całe mnóstwo. Poniżej przedstawiamy ich krótki przegląd.

1. Jeździk

Co kryje się pod tą intrygującą nazwą? Jeździk to zabawka, na której dziecko siada i odpychając się nóżkami porusza do przodu. Ma oczywiście kółka. Jest pomocny w nauce chodzenia, utrzymywania równowagi, a także zapewnia maluchowi wsparcie w rozwoju umiejętności motorycznych. Stanowi także fantastyczną zabawę dla dziecka. Nadaje się do używania zarówno w domu, jak i na zewnątrz, podczas spacerów.

Jeździk wybrany dla malucha powinien być przede wszystkim bezpieczny i podobać się dziecku. Warto wybrać odpowiedni model, ponieważ w sklepach aż roi się od możliwości: jeździki w formie samochodów, motorów, zwierzątek, pociągów… Co do bezpieczeństwa, zabawka nie może mieć ostrych krawędzi, małych elementów i musi być odpowiedniego rozmiaru oraz dobrze wyważona (tak, aby maluch jej nie przeważył).

2. Chodzik

Chodzik to zabawka przeznaczona do nauki chodzenia. Dziecko siada w specjalnych „majteczkach” w środku stabilnego chodzika. Dookoła ma zazwyczaj „ramę”, a na niej różnorakie zabawki, grzechotki, przyciski. Chodzik ma nóżki zakończone kółkami, a więc porusza się gdy dziecko przebiera nogami.

Wydaje się idealną zabawką? Niekoniecznie. Lekarze ostrzegają, że te popularne gadżety mogą być szkodliwe. Przede wszystkim, gdy używane są przez dziecko, które nie jest jeszcze przygotowane do przyjęcia pionowej postawy. Chodzik podtrzymuje je wbrew naturalnemu porządkowi rzeczy, co może skończyć się wadami kręgosłupa. Specjaliści twierdzą także, że chodzik sztucznie ingeruje w naturalny proces nauki chodzenia (w którym ważną rolę odgrywają przecież… upadki), obciąża też nogi oraz miednicę malca.

dziecko w jeździku

3. Pchacz

Jak wskazuje nazwa, pchacz to zabawka, którą maluch pcha przed sobą idąc. Ma kółka, może też przyjmować najróżniejsze kształty. Często jeździki są jednocześnie pchaczami dzięki zamontowanemu z tyłu uchwytowi. Pchacze są przeznaczone dla dzieci, które opanowały już większą część nauki chodzenia. Ważne, aby taka zabawka była stabilna oraz dobrze trzymała się podłoża – nie może się ślizgać, dziecko nie może być też w stanie jej przeważyć.

4. Leżak/bujak

Leżak to gadżet, który pozwala maluchowi w wygodnej pozycji przyglądać się otoczeniu. Z pewnością przyda się w wielu sytuacjach. Różnorodność leżaczków dla dzieci może przytłaczać – nie chodzi tylko o design i kolor, ale funkcje, a raczej wszechobecną „wielofunkcyjność”.

Może być jednocześnie bujakiem (jeśli posiada sprężynowe płozy), a nawet wibrować, co ma uspokajać dziecko. Do konstrukcji są często przymocowane zabawki, stanowiące dodatkową atrakcję. Leżaczek powinien być wykonany bardzo solidnie, stabilny oraz bezpieczny i wygodny. Najlepiej jeśli posiada funkcję regulowania oparcia oraz pasy. Nie powinien ograniczać ruchów dziecka.

5. Huśtawka

Huśtawka to gadżet, który ma pomóc uspokoić (lub uśpić) dziecko. Jest podobna do leżaczka z tym, że najczęściej zamontowana na specjalnym stelażu umożliwiającym huśtanie. Może być na baterie. Większość mam używających huśtawki twierdzi, że pozwala ona uspokajać malucha na nie więcej niż godzinę. To może wydawać się krótko, ale po pierwsze taki czas pozwoli załatwić kilka spraw lub po prostu odpocząć, a po drugie nikt nie spodziewa się przecież, że dziecko spędzi w huśtawce pół dnia (i absolutnie nie powinno tak być).

dziecko w jeździku

6. Huśtawka „skoczek”

Ten gadżet składa się ze specjalnych „majtek”, w które wkładamy dziecko oraz elastycznych szelek, które mają podtrzymywać malucha, a które należy zamontować np. we framudze drzwi. „Skoczek” jest przeznaczony dla dzieci, które potrafią już samodzielnie siedzieć. Taka zabawa będzie dla nich ogromną frajdą, będą podskakiwać i przy okazji przyzwyczajać do przebywania w pozycji pionowej. Oczywiście w huśtawce dziecko nie może przebywać zbyt długo.

7. Mata edukacyjna

Mata edukacyjna to obecnie bardzo popularny gadżet dla dziecka. Idea stojąca za nią jest genialna w swej prostocie. Składa się bowiem z miękkiej, kolorowej maty, na której można położyć malucha, nad którą rozłożony jest stelaż z pałąków – zwisają z niego przeróżne zabawki, najczęściej wydające także dźwięki. Mata ma pobudzać zmysły dziecka, rozbudzać ciekawość. Powinna być dość duża (tak, by dziecko mogło się na niej swobodnie obracać) i wygodna, a zabawki – odczepiane.