Ginekologiczny savoir-vivre. Jak się zachować podczas wizyty u ginekologa?

Golenie, spódniczki, buty, podmywanie, opróżnianie pęcherza przed badaniem… tłumaczymy ginekologiczny savoir-vivre!

kobieta z kwiatami w kubeczku menstruacyjnym w dłoniach


Podziel się na


Pozornie nie ma w tym niczego trudnego, jednak zdarzają się sytuacje, szczególnie, kiedy po raz pierwszy jesteśmy w nowym gabinecie, które mogą wywołać w nas lekką konsternację. Golenie, spódniczki, buty, podmywanie, opróżnianie pęcherza przed badaniem… tłumaczymy ginekologiczny savoir-vivre!

Rozebrana od pasa w dół

Na każdej wizycie podczas której wykonywane będzie badanie ginekologiczne, lekarz poprosi nas o rozebranie się od pasa w dół. Może to zrobić na wiele sposobów – zaprosić do łazienki, za parawan, poprosić o przebranie się, rozebranie się, o przygotowanie się do badania…. W każdym przypadku chodzi jednak o to samo – że mamy zostać na dole nagie, bez bielizny i wierzchniego ubrania – np. spodni.

Nawet jeśli podczas tej samej wizyty mamy zaplanowane badanie piersi, nie trzeba ściągać od razu biustonosza, bluzki czy swetra – lekarz albo poprosi nas o podniesienie bluzki później albo każe ubrać najpierw „dół”, a dopiero później ściągnąć ”górę”.

Czy zakładać jednorazową spódniczkę?

W gabinetach ginekologicznych lub przylegających do nich łazienkach do dyspozycji pacjentki są m.in. jednorazowe „spódniczki” (zazwyczaj w kolorze białym lub zielonym). Ich celem jest zapewnienie komfortu kobiecie, która dzięki założeniu jej nie czuje się do końca naga. Taka spódniczka nie przeszkadza jednocześnie lekarzowi w wykonaniu badania.

W butach czy bez?

To, czy wejdziemy na fotel ginekologiczny w jednorazowych klapkach, skarpetkach, butach (z założonymi ochraniaczami) czy boso – zależy od nas. Ginekologom jest w absolutnej większości przypadków wszystko jedno. Należy przy tym oczywiście zachować zdrowy rozsądek i trzymać zasad kultury osobistej – położenie się na fotelu z ubłoconymi botkami nie będzie o nas świadczyło najlepiej. Jednak poza tym w zakresie obuwia lub jego braku panuje dowolność.

kobieta na kozetce rozmawia z doktor ginekolog

Podmywanie się przed badaniem

Przed badaniem nie należy myć się dokładniej niż zazwyczaj, ponieważ dla ginekologa istotne są też takie zjawiska, jak upławy czy nawet zapach. W gabinetach ginekologicznych powinny być dla pacjentek dostępne toalety z możliwością podmycia się. Można to zrobić bezpośrednio przed wizytą, jeśli nie było takiej możliwości wcześniej w domu.

Czy oddawać mocz?

Przed badaniem ginekologicznym zaleca się kobiecie oddanie moczu. Dlaczego? Ponieważ pełny pęcherz może wywoływać dyskomfort u pacjentki podczas badania, a z drugiej strony – utrudnia badanie, gdyż nieco zasłania macicę.  Jeśli jest opróżniony ginekologowi jest znacznie łatwiej.

kubeczek ginekologiczny i czerwone kuleczki

Golić się czy nie?

To kwestia indywidualna. Jeśli kobieta na co dzień się nie goli, nie musi robić tego specjalnie przed wizytą. Jeżeli owłosienie jest bardzo bujne i może zasłaniać lekarzowi widok, można je przyciąć. Dla ginekologa nie ma znaczenia, jaką „fryzurę” tam na dole się preferuje, o ile nie utrudnia jego pracy.

Inne zasady, o których warto wiedzieć

  • Przed wizytą warto przypomnieć sobie dzień rozpoczęcia ostatniej miesiączki.
  • 2-3 dni wcześniej nie zaleca się współżycia.
  • Tydzień przed wizytą nie należy stosować globulek dopochwowych.
  • Jeśli bardzo niepokoją nas takie objawy, jak upławy czy zapach nie powinno się ich specjalnie maskować przed badaniem i podmyć się bardzo oszczędnie lub, ewentualnie, nie robić tego wcale bezpośrednio przed położeniem się na fotelu.
  • W razie jakichkolwiek wątpliwości – także co do postępowania w gabinecie – warto po prostu zapytać lekarza.