Homeopatia to niewątpliwie kontrowersyjna metoda leczenia. Można ją jednak uznać za w pełni bezpieczną, o ile nie będzie traktowana jako alternatywa dla leczenia konwencjonalnego. To jedynie jego uzupełnienie.
Homeopatia to niewątpliwie kontrowersyjna metoda leczenia. Można ją jednak uznać za w pełni bezpieczną, o ile nie będzie traktowana jako alternatywa dla leczenia konwencjonalnego. To jedynie jego uzupełnienie.
Homeopatia – czym jest?
Homeopatia to forma farmakoterapii, która polega na stosowaniu specjalnie przygotowanych leków. Metoda ich przygotowywania polega na wytwarzaniu substancji aktywnej wskutek rozcieńczania oraz dynamizacji substancji wyjściowej, a w następnej kolejności złączenia jej z podłożem. Główną ideą tego typu leczenia jest stymulowanie organizmu do uzyskania naturalnej równowagi wewnętrznej, czyli tzw. homeostazy. Ważne jest, aby dawki substancji aktywnych, podawane choremu, nie były duże. W większych ilościach wywołują one u osoby zdrowej objawy podobne do chorobowych.
Podsumowując – homeopatia opiera się na założeniu, że ta sama substancja aktywna, która chorobę wywołuje, może ją także wyleczyć. Zmniejszenie dawki substancji następuje wskutek jej rozcieńczenia, co w naturalny sposób pobudza organizm do walki ze schorzeniem, wzmacniając jego wewnętrzną odporność. Mówiąc obrazowo, homeopatia to leczenie podobnym, co można porównać do zapobiegania chorobom za pośrednictwem szczepionek (a i te zdają się niektórym kontrowersyjnym rozwiązaniem).
Homeopatia w ciąży – na co pomaga?
Warto jednak zauważyć, iż homeopatia, mimo, że jest dziedziną medycyny uznaną przez WHO oraz Unię Europejską, stanowi jedynie uzupełnienie medycyny klasycznej – nie jest jej alternatywą. Powstała w oparciu o praktyczne obserwacje kliniczne, badania doświadczalne, a także dane toksykologiczne i farmakologiczne wykorzystywanych substancji.
Jako zalety stosowania homeopatii podaje się fakt, że poprawia ona stan zdrowia pacjenta i jakość jego życia, nie narażając go przy tym na ryzyko skutków ubocznych leczenia. Zauważa się jednak, że metoda ta przynosi najlepsze efekty w pierwszym etapie leczenia, czyli wtedy, kiedy organizm chorego ma ciągle własne siły do samoregulacji i walki z chorobą. Można więc stwierdzić, że homeopatia to swego rodzaju metoda terapeutyczna, która cieszy się sporym zaufaniem ludzi.
Homeopatia a ciąża
Farmaceuci i lekarze specjalizujący się w homeopatii są zdania, że dla przyszłej mamy i jej dziecka leki homeopatyczne są w pełni bezpieczne. Motywują to tym, że leki te wytwarzane są jedynie z naturalnych substancji – roślinnych, zwierzęcych oraz mineralnych. Ich rozcieńczenie jest tak duże, że gotowy do przyjęcia lek zawiera naprawdę niewielką dawkę wyjściowej substancji aktywnej. To właśnie znaczny stopień rozcieńczenia ma gwarantować bezpieczeństwo nawet kobietom ciężarnym oraz karmiącym piersią.
Jak przekonują homeopaci, metoda pomoże w przypadku mdłości, zgagi, zaparć, bólu głowy, obrzęków nóg czy przeziębienia. Przyszła mama musi się jednak stosować do pewnych zasad. Leków homeopatycznych nie powinna stosować na własną rękę. Przed ich zastosowaniem koniecznie powinna zasięgnąć opinii swojego ginekologa i zapoznać się z informacjami, zawartymi na opakowaniu, a zaraz po zauważeniu niepożądanych objawów – musi odłożyć lekarstwo.
Dowiedz się więcej: