Idą ferie – 7 wspomnień, które powinnaś zbudować razem ze swoimi dziećmi zimą

Idą ferie – doskonały czas na budowanie więzi i pięknych wspomnień na całe życie. Przedstawiamy rzeczy, które warto zrobić ze swoim dzieckiem właśnie zimą.

co robić w ferie


Podziel się na


Robiliście już wspólnie poniższe rzeczy? Nie? To chyba najwyższa pora! Wymagają tak mało starań, a niosą za sobą bezcenne wspomnienia na lata.

Stoczcie bitwę na śnieżki

Tegoroczna zima nieco utrudnia wykonanie tego zadania – przynajmniej w sporej części naszego kraju. Tym bardziej więc, jeśli uda wam się znaleźć śnieg bądź jesteście tymi szczęśliwcami (tak, szczęśliwcami!), u których przynajmniej przez kilka dni jest biało, wykorzystajcie to koniecznie. Za kilka lat klimat może zmienić się do tego stopnia, że bitwa na śnieżki będzie właśnie bezcennym wspomnieniem.

jak spędzić zimę z dzieckiem

Idźcie na wieczorny spacer

Kto powiedział, że spacerować można tylko w ciągu dnia? Tym razem złamcie zasady i poczekajcie ze spacerem do wieczora. Obserwujcie rozgwieżdżone niebo, wsłuchujcie się w dźwięki przyrody, które o tej porze dnia słychać zdecydowanie wyraźniej i porozmawiajcie o czymś baaaardzo ważnym.

 

Zasadźcie własne roślinki

Ważne, żeby zrobić to wspólnie i każdego dnia doglądać, jak z małego ziarenka powstaje okazała roślinka. To nie tylko lekcja przyrody, ale i nauka, jak dbać o swoją własność – jak opiekować się tym, za co jesteśmy w stu procentach odpowiedzialni.

ferie

Pobiegajcie boso po śniegu

Banalne, proste, tak mało wymagające, ale – ile razy biegaliście boso razem ze swoim dzieckiem? Najwyższa pora to zmienić! Dajcie się ponieść bosym stopom jak najdalej. A potem ciepłe skarpety, kocyk i przytalnie na rozgrzewkę.

 

Rozpalcie ognisko

Od samego początku – najpierw pozbierajcie wspólnie gałązki, potem rozpalcie ogień i razem go doglądajcie. Na koniec upieczcie kiełbaski, a kiedy zrobi się chłodniej, otulcie się grubymi swetrami i z kubkami ciepłej herbaty w dłoniach śpiewajcie piosenki. Najlepiej w towarzystwie kogoś, kto potrafi brzdękać na gitarze.

zima z dzieckiem

Zbudujcie bazę lub igloo

Baza może być wszędzie – w pokoju, w łazience, na balkonie…. Jak ma wyglądać? Dajcie się ponieść wyobraźni! Pamiętacie, jak to robiliśmy w dzieciństwie? W domu zawsze znalazło się coś, co pomogło zbudować wspaniały schron i dawało kilka godzin naprawdę dobrej zabawy. Do dzieła!

 

Idźcie do lasu

Macie to już za sobą? To pewnie planujecie już kolejną wycieczkę, bo las „wciąga” w swoje głębiny każdego. W ciszy wsłuchujcie się w leśne odgłosy, szukajcie skarbów, ciekawych żyjątek, rozpoznajcie rośliny. Patrzcie uważnie pod stopy i nad głowy – w korony drzew, między którymi prześwituje niebo.