Idziemy na jesienny spacer! Przegląd ubranek

Spacery i zabawy na zewnątrz powinny być stałym elementem codzienności nawet jesienią i zimą. W co ubrać wtedy dziecko? Podpowiadamy!

mama bawi się z niemowlakiem jesienią


Podziel się na


Aktywność na świeżym powietrzu to jedna z najlepszych rzeczy, jaką możemy zrobić dla siebie i swoich pociech. Spacery i zabawy na zewnątrz powinny być  stałym elementem codzienności, jednak zwykle ograniczamy je, kiedy pogoda staje się gorsza, a temperatura – niższa. Jednak jak mówi szwedzkie przysłowie – nie ma złej pogody na spacer, są tylko złe ubrania!

Szwedzka mądrość

Skandynawska mądrość mówi, że nie ma złej pogody, są tylko źle dobrane ubrania. Jest w tym wiele prawdy i Skandynawowie faktycznie żyją według takiej właśnie zasady. Dla nich aktywność na zewnątrz jest czymś nieodzownym – codziennością, rzeczą absolutnie naturalną i normalną – niezależnie od pogody. Starają się wpajać dzieciom taki tryb życia, a przy tym – szacunek do natury. Jest to oczywiście uwarunkowane historycznie czy geograficznie, ale nie oznacza to, że my – Polacy, nie możemy zaczerpnąć nieco inspiracji z takiego podejścia.

Wędrówki, spacery i spędzanie czasu na świeżym powietrzu to dla Skandynawów coś absolutnie koniecznego, coś związanego mocno z ich tożsamością. Jest to wpajane już najmłodszym dzieciom, które uczą się, że najlepsza zabawa to taka na łonie natury. O skandynawskim stylu wychowania dzieci została wydana książka – Nie ma złej pogody na spacer. Tajemnica szwedzkiego wychowania dzieci (Linda Åkeson McGurk). Będzie ciekawą pozycją dla wszystkich, którzy chcieliby zainspirować się skandynawskim podejściem.

mama bawi się z niemowlakiem jesienią

Jak ubierać dziecko na spacery jesienią?

Skoro mamy już inspirację i motywację, czas zastanowić się nad konkretami  – jak ubrać dziecko, by bez przeszkód mogło cieszyć się czasem spędzanym na zewnątrz jesienią. Najważniejszą zasadą jest – nie przegrzewać! Niestety, mamy tendencję do ubierania dzieci zbyt ciepło, bo wydaje nam się, że na pewno zmarzną. Dziecko nie powinno się przegrzać i spocić, co może być nawet dla jego organizmu gorsze niż chwilowe wyziębienie.

W związku z tym zawsze poleca się ubierać dziecko na cebulkę, czyli warstwowo. Najbardziej przy ciele – coś cienkiego, „oddychającego”, może być to bielizna termiczna. Druga warstwa to klasyczna bluza, sweter. Na koniec oczywiście kombinezon lub kurtka, a do tego coś na ręce oraz głowę. Wielu rodziców instynktownie stosuje taką właśnie zasadę przy ubieraniu swoich pociech na spacer w zimniejsze dni. Faktycznie, nie jest to nic nowatorskiego – opiera się po prostu na zdroworozsądkowym podejściu.

Te ubrania i gadżety się przydadzą!

Ubranka z wełny Merino

Materiałem, który na świecie jest bardzo ceniony i często poszukiwany w ubrankach dla dzieci jest wełna Merino (Merino Wool). Produkty z niej wykonane są bardzo delikatne dla skóry, miękkie i mają właściwości termoregulacyjne, świetnie absorbują też wilgoć, a do tego wszystkiego – są łatwe w pielęgnacji i wytrzymałe. Sprawdzą się jako materiał dla cienkich, bieliźnianych ubranek lub też swetrów czy nawet kombinezonów dla niemowląt. Oto nasze wybory!

dziecko w sweterku z merino

Nasz typ: sweter z wełny merino Lonk, różowo-brązowy od Mari Fairy

kombinezon merino egel natur

Nasz typ: Kombinezon z wełny merino z kapturem Engel Natur

Nieprzemakalne kombinezony

Must have dla aktywnych dzieci, które chcą się cieszyć zabawą na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Oferta jest w tym przypadku bardzo szeroka. Można znaleźć je zarówno w popularnych sieciówkach (np. H&M Coccodrillo lub KappAhl), jak i mniejszych sklepach z odzieżą dziecięcą. Nasze ulubione są od Ducksdays.

dziecko w kombinezonie na działce

Nasz typ: kombinezon przeciwdeszczowy dla dziecka, Ducksday, Karo

Bielizna termiczna

Zdecydowanie przyda się podczas wędrówek i spacerów! Wśród popularnych sklepów dobrą ofertą z pewnością może pochwalić się firma KappAhl, a dobrą ofertą dla starszych pociech m.in. 4F.

bielizna termiczna dla dzieci

Nasz typ: majtki z domieszką wełny od Kapphal

Gotowi? To zapraszamy na spacer!