Idziemy na rowery, czyli jak przygotować się do sezonu rowerowego z dziećmi

Jak przygotować się do sezonu rowerowego z dziećmi? Jakie gadżety mogą okazać się przydatne? Podpowiadamy!

gadżety na rower


Podziel się na


Rowery to aktywność i rozrywka praktycznie dla każdego – dzieci niemal w każdym wieku i dorosłych. Taki sposób spędzania wolnego czasu nie tylko zapewnia dawkę ruchu, świeżego powietrza, ale jest  też bardzo przyjemny. Jak przygotować się do sezonu rowerowego z dziećmi? Jakie gadżety mogą okazać się przydatne? Podpowiadamy!

Najmłodsze dzieci – fotelik lub przyczepka

Jeśli dziecko jest jeszcze za małe, by jechać na własnym rowerze, wybory są dwa – fotelik przymocowany do roweru jednego z rodziców (z przodu lub z tyłu) lub specjalna przyczepka wieziona za rowerem. Te dwa rozwiązania różnią się diametralnie – funkcjonalnością, przeznaczeniem, bezpieczeństwem i… ceną.

Fotelik to opcja znacznie tańsza, szybsza i wygodniejsza do zamontowania i przechowywania. Można wybrać fotelik montowany z przodu lub tyłu pojazdu. Poleca się ją jednak raczej na krótsze dystanse o równej powierzchni ponieważ pozycja dziecka nie jest w nim optymalna – szczególnie, kiedy zaśnie. Oprócz tego fotelik nie ma także tak dobrej amortyzacji jak przyczepka, dziecko będzie więc bardziej odczuwać ewentualne wstrząsy jeśli jedziemy po nierównym terenie.

Przyczepka ma tę zaletę, że nie przewróci się nawet gdy rower upadnie, jest więc pod tym względem opcją bezpieczniejszą. Może się też okazać wygodniejsza dla malucha, który jest w stanie w środku siedzieć lub leżeć – ma lepszą swobodę ruchu i, co ważne, miejsce na zabawki, książeczki. Jednak nie każde dziecko będzie się czuło komfortowo w przyczepce! To też opcja o wiele droższa – należy się liczyć z wydatkiem rzędu co od około 2000 zł.

gadżety rower

Nasze typy: przedni fotelik rowerowy Bobike Mini One; fotelik HAMAX Siesta; przyczepka rowerowa THULE

Gadżety do przyczepki rowerowej

 • Chorągiewka – niektóre przyczepki są już z nią sprzedawane, jednak jeśli nie ma jej w opcji, na którą się zdecydowaliśmy – warto dokupić. Chorągiewka zwiększy widoczność.
 • Nakładki na pasy bezpieczeństwa – zwiększą komfort dziecka w czasie jazdy.
 • Specjalne wkładki do przyczepki dla najmłodszych dzieci – kiedy nasz maluszek nie siedzi jeszcze stabilnie i samodzielnie, należy przyczepkę wyposażyć w specjalną wkładkę-fotelik. Ten gadżet przeznaczony jest dla dzieci do 9 mies. Jeśli nasza pociecha jest nieco starsza, ale przyczepka nadal ma za duże siedzisko, należy wybrać wkładkę do przyczepki pomniejszającą je. Ta będzie odpowiednia dla maluchów samodzielnie siedzących.

Starsze dziecko z własnym rowerem

Jakie gadżety przydadzą się dziecku, które na wyprawę lub przejażdżkę pojedzie już własnym rowerem?

 • Światełka rowerowe – to bardzo ważny gadżet, który poprawi widoczność (należy montować je
  i z przodu i z tyłu). Światełka rowerowe dostępne są w wielu kolorach i kształtach, dziecko może więc wybrać który najbardziej mu pasuje.
 • Dzwonek rowerowy o ciekawym kształcie – to bardzo istotny element! Z dzwonkiem w kształcie biedronki lub w zasadzie – jakim tylko wzorem dziecko sobie zamarzy – podróż od razu stanie się lepsza.
 • Kask – kaski i elementy odblaskowe to konieczność dla całej rodziny, a dla dziecka dodatkowo – ochraniacze.
gadżety na rower

Nasze typy: kask Micro Tucan S; lampka rowerowa i klakson Mini HORNIT PINK – TURQ; lampka Micro Deluxe Purple

 • Koraliki na szprychy – klasyka, którą być może pamięta wielu rodziców, jednak nieodmiennie dodająca uroku dziecięcym rowerom. Oprócz klasycznych można wybrać takie np. w kształcie gwiazd i księżyców.
 • Rękawiczki dziecięce na rower – w przypadku dłuższych wypraw warto dziecko zaopatrzyć w rękawiczki. I ponownie, do wyboru mamy mnóstwo wzorów i kolorów.
 • Inne gadżety, w jakie warto zaopatrzyć dziecięcy rower to z pewnością uchwyt na bidon i sam bidon, a także – coś do przechowywania drobiazgów, jak koszyczek czy torba.
gadżety na rower

Nasze typy: rękawiczki rowerowe dziecięce KROSS; bidon rowerowy BOBIKE YELLOW; kolorowe nakładki na szprychy – gwiazdki.

gadżety na rower

Nasze typy: torba Btwin na kierownicę roweru biegowego i rowerów dziecięcych 2-6 lat; mini kosz na rower róż; torebka na kierownicę Puky / fotelik dla lalki; wstążki na rower KROSS; kolorowe zabezpieczenia rowerów.

Jak przygotować się na wyprawę rowerową?

Do podróży rowerowych, szczególnie tych dłuższych, warto się przygotować. Nie tylko w kwestii sprzętu i gadżetów, ale też – własnej kondycji. Lepiej nie rzucać się od razu na głęboką wodę, ale zacząć od krótszych przejażdżek i stopniowo zwiększać dystans. Podczas nich trzeba pamiętać koniecznie o ochronie przeciwsłonecznej i odpowiednim nawodnieniu, dla tego krem z filtrem i woda to coś, co zawsze powinno znaleźć się w wyposażeniu na przejażdżkę.

Jeśli nie jesteśmy pewni czy dziecko pokona zaplanowaną odległość samodzielnie (lub wiemy, że będzie mu ciężko) można zastanowić się nad holem rowerowym, dzięki któremu łączy się rower rodzica i dziecka. W przypadku dłuższych wypraw należy zabrać też ze sobą narzędzia, które przydadzą się w sytuacji awarii.

Wyprawa rowerowa z dziećmi wymaga z pewnością większej przestrzeni do pakowania. Z pomocą przyjdą tu pojemne sakwy rowerowe – koniecznie nieprzemakalne i dające się łatwo wyczyścić.