Idziemy na spacer!

Pierwszy spacer niemowlaka to często spore wyzwanie dla debiutujących rodziców. Pojawia się wiele pytań i wątpliwości.

Pierwszy spacer


Podziel się na


Kiedy jest ten najodpowiedniejszy moment na pierwsze przechadzki, jak ubrać malucha, jak się przygotować i w ogóle – dlaczego spacerowanie jest tak ważne? Odpowiadamy więc na wszystkie te pytania.

Spacery ponad wszystko

Na szczęście już dawno minęły czasy, kiedy przezorne mamy po raz pierwszy wyprowadzały swoje dziecko na świeże powietrze dopiero po dwóch, trzech miesiącach od dnia narodzin. Każdy zdrowy maluch powinien bowiem jak najwięcej przebywać na powietrzu – już od drugiego, trzeciego tygodnia życia. Dlaczego? Światło słoneczne potrzebne jest organizmowi do produkcji witaminy D – niezbędnej do prawidłowego rozwoju układu kostnego, a promienie ultrafioletowe docierają do nas nawet w pochmurny dzień. Dzięki przebywaniu na świeżym powietrzu dzieci dostają sporą dawkę tlenu, co wspiera rozwój ich mózgu. Spacery to też znakomity sposób na hartowanie malucha – dziecko stopniowo przyzwyczaja się do zmian pogody i różnych temperatur, wspomagając rozwój układu odpornościowego. Spacerowanie to w końcu świetna okazja do aktywnego spędzania czasu z maluchem i… niekiedy jedyna chwila relaksu dla rodziców.

Kiedy pierwszy spacer z dzieckiem

Kiedy pierwszy spacer?

Jeśli dziecko urodziło się wiosną lub latem, pierwszy spacer zalecany jest już w drugim tygodniu życia. Jeśli zaś nasz maluszek przyszedł na świat w porze jesienno-zimowej, pierwsza przechadzka powinna odbyć się około trzy tygodnie po narodzeniu – po uprzednim werandowaniu. Oczywiście na spacer wychodzimy tylko ze zdrowym niemowlakiem. Pamiętajmy jednak – mały katarek czy też wydzielina z noska zazwyczaj nie są oznaką choroby – to naturalna reakcja na zmianę temperatury otoczenia.

Werandowanie – co to takiego?

Dzieci urodzone zimą lub późną jesienią należy stopniowo przyzwyczajać do niskich temperatur. Dlatego zaleca się tzw. werandowanie. Na czym ono polega? Należy ciepło ubrać maluszka – prawie tak, jak na spacer i położyć w wózku na jakieś 10 minut przy otwartym oknie. Każde kolejne werandowanie może trwać o 5 minut dłużej. Oczywiście – szczególną uwagę należy zwracać na ewentualne przeciągi, a z werandowania lepiej zrezygnować, kiedy temperatura na zewnątrz spada do – 5 stopni Celsjusza, pada deszcz czy śnieg i wieje silny wiatr. Po upływie około tygodnia takiego przyzwyczajania malucha do niskich temperatur, możemy zabrać go na pierwszy prawdziwy spacer.

Pierwszy spacer – pierwsze wyzwania

Wiele osób debiutujących w roli rodziców nie wie, w jaki sposób przygotować się do wyjścia z maluszkiem na zewnątrz. Młodzi opiekunowie obawiają się szczególnie o to, aby taki spacerek nie skończył się dla dziecka przeziębieniem. Wystarczy zaś trzymać się kilku podstawowych zasad, aby uniknąć przykrych niespodzianek w postaci choroby maluszka.

Nie bez powodu ubieranie „na cebulkę” zaleca się zarówno dorosłym, jak i dzieciom. W przypadku maluszków warstwowe ubieranie to rozwiązanie idealne – zawsze można przecież jedną warstwę zdjąć czy też dodać. Na czas pierwszego spaceru warto więc zabrać ze sobą dodatkowy kaftanik czy sweterek. Znana zasada ubierania małych dzieci w jedną warstwę więcej niż dorosłych sprawdza się niemal zawsze. Latem ubierajmy maluchy w przewiewne, bawełniane ubranka. Zimą najlepszy jest kombinezon albo śpiworek – i oczywiście ciepła czapeczka. Nie zapominajmy też o czymś do okrycia dziecka – w chłodne dni kocyk jest niezastąpiony, w gorące – wystarczy tetrowa pieluszka.

Podczas spaceru szczególnie powinniśmy zadbać o to, aby nie przegrzewać dziecka. Spocony maluch to niemalże pewne przeziębienie. Zawsze sprawdzajmy więc kark niemowlaka – jeśli jest zimny, to maluszkowi zapewne jest zbyt chłodno, jeśli gorący i spocony – to oznaka, że naszemu szkrabowi jest za ciepło.

Kiedy tylko pogoda na to pozwala, spacerujmy codziennie. Pierwszy spacer powinien trwać ok. 20 minut, potem każdego dnia możemy wydłużać go o kolejne minuty. Zawsze obserwujmy dziecko – jeśli razi je słońce – ustawmy budę wózka tak, aby promienie słońca mu nie przeszkadzały. Jeśli skopuje kocyk – być może jest mu za gorąco. Jeśli płacze, jest niespokojne – może trzeba zmienić pieluszkę albo nakarmić malca.

Na spacery wybierajmy miejsca położone z dala od ruchliwych ulic czy też chodników zastawionych przez samochody. Hałas może sprawić, że dziecko będzie niespokojne i rozdrażnione. Ciche skwery, parki i ogrody to zatem idealne miejsce na przechadzki. Pozwolą odpocząć zarówno maleństwu, jak i jego rodzicom.

Hartowanie dzieci

Idziemy na spacer – rodzice radzą

Na spacer najlepiej zabrać nakarmione dziecko – tylko wtedy możemy być pewni, że maluszek nie będzie grymasił i nie trzeba będzie wracać do domu po dziesięciu minutach.

Zawsze pamiętajmy o smarowaniu buzi dziecka kremem – ochroni to malucha przez słońcem, wiatrem czy mrozem.

Stałe pory spacerów regulują rytm życia naszego dziecka – warto więc zawsze wybierać tę samą godzinę. Na spacery zimą idealną porą są godziny przedpołudniowe, a latem – wieczorne, kiedy jest już nieco chłodniej.

Lepiej spacerować w pobliżu domu. W razie przykrych niespodzianek (mokra pieluszka, płacz dziecka, nagła zmiana pogody) można szybko wrócić do mieszkania.

Na spacer zabierzmy ze sobą książkę, gazetę – większość dzieci zasypia na powietrzu – a czasem to jedyna okazja, żeby się odprężyć, poczytać coś ciekawego, czy nawet – pouczyć się (na przykład angielskiego).

Spacery to nie tylko obowiązek i przywilej mam. Najprzyjemniejsze są spacery z całą rodzinką. Nawet jeśli tata pracuje, to możemy przecież wspólnie spacerować w godzinach popołudniowych albo po prostu w weekendy – wystarczy dobra organizacja czasu.

Na spacerze możemy spotkać się z wieloma dobrymi radami ze strony starszych pań i nieznanych przechodniów. Pamiętajmy – rodzice zawsze wiedzą najlepiej, co jest dobre dla ich dziecka, kiedy powinno się założyć czapeczkę, a kiedy zdjąć sweterek. Nie denerwujmy się jednak, jeśli ktoś chce nam podpowiedzieć, jak postępować z dzieckiem – zawsze robi to przecież w dobrej wierze.

Spacer świetnie można połączyć z małymi zakupami – szczególnie kiedy maluszek jest grzeczny i smacznie śpi. Zimą lepiej jednak unikać zakupów podczas spaceru. Narażamy bowiem w ten sposób dziecko na duże skoki temperatur. Jeśli zaś maluch zgrzeje się w sklepie, a potem wyjdziemy z nim na zewnątrz – przeziębienie gotowe.

Właściwie każdy dziecięcy wózek zaopatrzony jest w koszyk czy też specjalną torbę. Warto więc zawsze mieć przy sobie rzeczy na wszelki wypadek: mleko w butelce czy herbatkę dla dziecka, pieluszkę, chusteczki, dodatkowe ubranko, zabawki, pokrowiec w razie deszczu, czapeczkę, a dla mamy – wodę mineralną i telefon komórkowy.

Spacery pozwalają mamie wrócić do dawnej formy, dotleniają, wzmacniają mięśnie nóg. Jeśli nasze dziecko śpi, zawsze możemy trochę poćwiczyć w parku, porozciągać się. Pamiętajmy jednak – dość modne ostatnio bieganie czy jazda na rolkach z wózkiem – może być bardzo niebezpieczne dla maluszka.