III trymestr – jakie dolegliwości przynosi końcówka ciąży?

W III trymestrze obok radosnego podekscytowania przyszłe mamy muszą zmagać się z wieloma dolegliwościami. Także tymi całkiem nowymi…

kobieta w ciąży w III trymestrze na plaży


Podziel się na


Spis treści
1. 
Dolegliwości ciążowe - III trymestr
1.1. 
Obrzęki w ciąży
1.2. 
Rozstępy w ciąży
1.3. 
Żylaki w ciąży
1.4. 
Hemoroidy w ciąży
1.5. 
Częste oddawanie moczu w ciąży
1.6. 
Bóle pleców w ciąży
1.7. 
Ból brzucha w ciąży
1.8. 
Plamy ciążowe
1.9. 
Kłopoty z oddechem w ciąży
1.10. 
Tkliwość piersi a ciąża

Wkroczenie w III trymestr ciąży to znak, że do rozwiązania ciąży pozostało już naprawdę niewiele – zarówno czasu, jak i niecierpliwego oczekiwania przyszłych rodziców na potomka. Dolegliwości ciążowe, które często cichną na cały II trymestr, pod koniec ciąży wracają – obok radosnego podekscytowania przyszłe mamy znów muszą zmagać się z dolegliwościami. Także tymi całkiem nowymi…

Dolegliwości ciążowe – III trymestr

III trymestr to czas od 27. do 40. tygodnia ciąży. Dziecko waży w tym czasie ok. kilograma, a długość jego ciała to 30 cm. Ma już wszystkie potrzebne do życia narządy i tkanki, teraz nadszedł czas na ich drobne „poprawki” oraz pełne wykształcenie się zmysłów węchu i mowy oraz pamięci. Maluch rośnie wzdłuż i wszerz w zadziwiająco szybkim tempie, to dlatego w tym trymestrze brzuch zaczyna przyszłej mamie mocno ciążyć. Tym samym w macicy jest coraz mniej miejsca na swawole – ruchy dziecka są wciąż intensywne, ale rzadsze niż w drugiej połowie II trymestru.

Choć wydawać by się mogło, że to mdłości, wzdęcia i zgaga są najgorszymi dolegliwościami, z jakimi zmierzyć się musi ciężarna, to III trymestr może przyszłą mamę zaskoczyć. Niestety, negatywnie. Im większa jest masa ciała dziecka, tym większy nacisk małego ciała na narządy wewnętrzne matki, a co za tym idzie nieprzyjemne dolegliwości.

Obrzęki w ciąży

Mogą pojawiać się po intensywnym w ruch dniu, są wynikiem zmęczenia i gromadzenia się płynów w tkankach organizmu. Ratunkiem na obrzęki jest odpoczynek z nogami uniesionymi wyżej tułowia, spanie na lewym boku oraz noszenie lekkiego i przewiewnego obuwia.

kobieta w ciąży w III trymestrze na plaży

Rozstępy w ciąży

Rozstępy są najmniej lubianą dolegliwością ciążową. Jako jedne z niewielu pozostają i są widoczną oznaką ciąży wiele miesięcy po jej zakończeniu.

Powiększający się brzuch sprawia, że skóra rozciąga się w szybkim tempie. Efektem tego są rozstępy – różowe linie, które po ciąży pozostają w formie białych pasów. Najczęściej pojawiają się na brzuchu, piersiach, biodrach i udach, a więc tych miejscach, które są najbardziej narażone na rozciągnięcie wskutek powiększania. Przed rozstępami nie zawsze można się ustrzec (często ich występowanie jest dziedziczne), ale warto profilaktycznie stosować specjalne kremy i żele do ciała, bezpieczne dla dziecka, które pomogą skórze radzić sobie z nadmiernym rozciąganiem.

Żylaki w ciąży

Winę za żylaki ponoszą hormony ciążowe, które zmniejszają elastyczność ścian żylnych, co prowadzi do powstania widocznych zgrubień. Na tę dolegliwość narażone są przede wszystkim ciężarne, które zażywają mało ruchu. Dlatego w ciąży warto jak najwięcej spacerować oraz – jeśli mamy skłonność do żylaków – zaopatrzyć się w rajstopy uciskowe.

kobieta w ciąży w III trymestrze na plaży

Hemoroidy w ciąży

Żylaki odbytu są bardzo przykrą i uciążliwą dolegliwością. Objawiają się swądem i bólem podczas wydalania, a spowodowane są wzrostem ciśnienia krwi w żyłach jelita grubego i wrażliwością naczyń krwionośnych, które znajdują się w pobliżu mięśnia zwieracza odbytu. Także w tym przypadku, aby zapobiec hemoroidom, warto postawić na aktywność fizyczną. Regularne wypróżnianie zapewni dieta bogata w błonnik.

Częste oddawanie moczu w ciąży

Potrzeba ta wynika z parcia, jakie powstaje, gdy powiększona naciska na pęcherz. Tę dolegliwość można nieco złagodzić, ćwicząc mięśnie Kegla. Jeśli parciu towarzyszy ból kręgosłupa, promieniujący w kierunku pośladków oraz swędzenie i ból podczas oddawania moczu, należy zgłosić się do lekarza. Być może doszło do infekcji dróg moczowych.

Bóle pleców w ciąży

Ponad kilogramowe dziecko, łożysko, wody płodowe, dodatkowe kilogramy – wszystko to waży. Kręgosłup, nieprzyzwyczajony do takiego nietypowo rozłożonego ciężaru, może się buntować i pobolewać. Pocieszający będzie z pewnością fakt, że ból ustąpi samoistnie tuż po porodzie. Jednak aby uporać się z nim podczas ciąży, należy poddawać bolesne miejsce masażom, a ciało wprawić w ruch, kojący ból.

Lekki ból podbrzusza w III trymestrze ciąży nie powinien martwić. Dziecko musi zrobić sobie miejsce, by wydostać się z wygodnego łona matki.

Ból brzucha w ciąży

Ból podbrzusza i w okolicach pachwin przypomina rozpieranie, a nawet rozciąganie się narządu rodnego. Nie jest przyjemny, ale bardzo potrzebny – dziecko musi odpowiednio ułożyć się i przygotować do wyjścia, przesuwa się więc w stronę kanału miednicy.

kobiety w III trymestrze ciąży

Plamy ciążowe

Nie występują często, problem z brunatnym zabarwieniem skóry mają raczej ciemnowłose ciężarne. Plamy są wynikiem odkładania się melaniny w skórze, która podczas ciąży występuje w nadmiarze. Pojawiają się zwykle na twarzy, można się przed nimi uchronić lub przynajmniej je zmniejszyć, oszczędzając skórę przed wystawianiem na działanie promieni słonecznych oraz stosując kremy ochronne.

Kłopoty z oddechem w ciąży

Trudność we wzięciu głębszego oddechu i zadyszka po przejściu zaledwie kilku stopni schodów pojawia się na początku III trymestru. Przyczyną kłopotów jest ucisk na przeponę, który mija na miesiąc przed porodem, gdy brzuch nieco się obniża.

Tkliwość piersi a ciąża

Choć piersi zmieniają się przez całą ciążę, przygotowując się do produkcji pokarmu, to właśnie pod jej koniec są szczególnie wrażliwe i bolesne. Są już pełne pokarmu, gotowe na laktację, dlatego mogą sprawiać ból przy dotyku lub podrażnieniu ich ubraniem. Zdarza się, że tuż przed porodem cieknie z nich pierwszy pokarm dziecka – siara.

W III trymestrze ciężarnym nieobce są także nudności, zgaga, zaparcia i skurcze łydek. Z tymi dolegliwościami ciążowymi przyszłe mamy wiedzą już jednak, jak sobie radzić. Warto pamiętać, by być czujną na te dolegliwości, które są niepokojące i nie ustępują mimo zastosowania leczenia domowymi, naturalnymi środkami. Może się bowiem okazać, że mamy do czynienia z poważniejszym schorzeniem, które wymaga konsultacji lekarskiej.

Dowiedz się więcej: