Ile powinien spać niemowlak?

Sen jest dla niemowlęcia, dla jego prawidłowego rozwoju, ogromnie ważny.

dziecko śpi


Podziel się na


Nie dziwi więc, że to właśnie wokół snu zbiera się sporo obaw i pytań, szczególnie u świeżo upieczonych rodziców. Czy moje dziecko śpi za mało? A może za dużo? Czy nie śpi zbyt głęboko? A może za często się budzi? Dlaczego śpi inaczej niż dziecko znajomych? Czy to normalne?

Sen jest bardzo ważny

Dla małego dziecka sen jest kluczowy jeśli chodzi o rozwój. Niemowlę przyswaja tak wiele bodźców, uczy się tylu nowych rzeczy, że musi mieć czas, by odpocząć i nabrać sił na dalsze odkrywanie świata. Sen wpływa też korzystnie na proces uczenia się i na wzrost. Maluch bardzo potrzebuje snu, by rozwijać się prawidłowo.

Jak długo sypiają niemowlęta?

Zanim przejdziemy do podania „podręcznikowego” przedziału czasowego, trzeba wspomnieć, że najważniejsza jest obserwacja własnego dziecka. Takie tabelki są pomocne szczególnie w przypadku pierwszego dziecka, kiedy rodzice nie mają jeszcze doświadczenia, wobec tego niepokoi ich cała masa spraw związanych z dzieckiem i każde odchylenie od „normy”.

Tak naprawdę niemowlę będzie spało tyle, ile potrzebuje. Ma przecież ten komfort, że może to zrobić. Zaśnie wtedy, gdy poczuje się zmęczone. Trzeba jednak pamiętać, że przez pierwsze pół roku życia dziecko nie ma uregulowanego rytmu snu i czuwania, dopiero po tym okresie zacznie uczyć się swego rodzaju rutyny.

Dziecko jednomiesięczne

Noworodki potrafią przesypiać od szesnastu do nawet dwudziestu godzin w ciągu doby – dziecko powinno spać całą noc i większość dnia, choć zwykle za jednym razem jest to kilka godzin. Pozostały czas najczęściej poświęca na jedzenie.

Dziecko trzymiesięczne

Śpi około piętnastu godzin na dobę, jednak większość tego czasu przypada już na godziny nocne.

dziecko śpi

Dziecko półroczne

Sypia około czternastu godzin w ciągu doby. W ciągu dnia ma zazwyczaj dwie lub trzy drzemki, z których każda trwa około godziny. Zaczyna rozumieć, że dzień jest czasem czuwania, a noc – spania.

Roczne dziecko

Śpi trzynaście godzin w ciągu doby, z czego znaczna część przypada na noc. Za dnia funduje sobie zazwyczaj tylko jedną drzemkę, trwającą około jednej, dwóch godzin. U dzieci, które mają już niemal rok sen może zaburzyć ząbkowanie, które właśnie wtedy zwykle się rozpoczyna.

Każde dziecko jest inne

Powyższe wartości to jednak tylko statystyka. Nie trzeba się do nich zbytnio przywiązywać. Każdy rodzic musi pamiętać, że dzieci różnią się od siebie – tak jak i dorośli – temperamentem, genami i wieloma innymi czynnikami. Jedne mogą potrzebować nieco większej ilości snu, a inne – mniejszej. Nie można więc wpadać w panikę, kiedy nasz maluch śpi inaczej niż wskazują „książkowe” ramy.

dziecko śpi

Regulacja snu dziecka?

Nie ma potrzeby, by na siłę regulować sen dziecka – na przykład starać się go zmęczyć i nie dawać mu spać w dzień, by potem spało lepiej w nocy. Ingerencja w naturę w tym wypadku przyniesie z pewnością same negatywne skutki. Rytm dobowy maluszka w końcu sam się ustabilizuje, nie warto niczego sztuczne przyspieszać. Jedyne, o co dobrze jest zadbać to stała, niezmienna rutyna – stałe pory spacerów, kąpieli, zabawy. To może pomóc dziecku w dobowej „orientacji”.

Maluch po pewnym czasie będzie wiedział, że jeśli najpierw jest kąpiel, potem jedzenie, potem np. śpiewanie kołysanek to oznacza, że pora spać. Nie można zmusić dziecka do zaśnięcia, ale można pomóc mu zasnąć stwarzając odpowiednią atmosferę i wyciszając je.

Co jeśli dziecko śpi zbyt mało?

Rodzice uważnie obserwujący swoją pociechę na pewno zauważą, kiedy maluch snu będzie miał zbyt mało. Jeśli dziecko śpi znacznie mniej niż powinno, warto zdwoić czujność i obserwować je jeszcze baczniej. Gdy oprócz mniejszej ilości snu pociecha ma apetyt, bawi się i rozwija prawidłowo – najczęściej nie ma powodów do obaw.

Natomiast jeżeli dziecko wolno przybiera na wadzę, jest marudne, a może też często łapie infekcje – to znak, że coś jest nie tak i należy skonsultować się z lekarzem.