Ile trwa połóg?

Połóg to niezwykle wymagający okres – zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Jak długo trwa połóg i jakie są etapy połogu?

6 tygodniu połogu


Podziel się na


Połóg to niezwykle wymagający okres – zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Po trudzie ciąży i porodu ciało powoli wraca do siebie i do swojej „normy”, umysł zaś mierzy się z całkiem nową sytuacją i próbuje do niej dostosować. Jak długo trwa połóg i jakie są etapy połogu?

Jak długo trwa połóg?

W ginekologii i położnictwie słowem – połóg – określany jest okres po porodzie, obejmujący około 6 tygodni (czasem przyjmuje się, że może trwać do 8 tygodni). W trakcie połogu ciało kobiety krok po kroku wraca do stanu sprzed ciąży i niezwykle intensywnie się regeneruje. Do tego dochodzi rozpoczynająca się, czasem niestety z pewnymi trudnościami – laktacja, gojenie ran poporodowych (po cesarskim cięciu, pęknięciu krocza lub jego nacięciu), obciążenie psychiczne oraz spadający gwałtownie poziom hormonów. Wszystko to mocno odbija się na kondycji fizycznej i psychicznej świeżo upieczonej mamy.

Dlaczego połóg trwa 6 tygodni?

Dlaczego połóg ma tak konkretnie określony zakres czasowy? Długość połogu wyznaczają procesy fizjologiczne mające miejsce w organizmie kobiety po porodzie. Pochwa wraca do stanu sprzed wydania dziecka na świat około 3 tygodnie, ale macica potrzebuje więcej czasu – około 6 tygodni. W tym okresie kurczy się ona do „normalnych” rozmiarów, wydalane są także tzw. odchody połogowe – w ten sposób macica się oczyszcza. Stabilizacja laktacji powinna zająć także między 4 a 6 tygodni. Należy też pamiętać o hormonach, których poziomy będą równoważyły się właśnie w takim zakresie czasowym.

połóg

Co dzieje się w czasie połogu?

Wyżej wymienionym zmianom może towarzyszyć w czasie połogu szereg dolegliwości i dla niektórych mam – nieprzyjemnych doznań. Przede wszystkim – krwawienie z dróg rodnych (wspomniane odchody połogowe) mogące trwać nawet kilka tygodni, a także odczuwanie skurczów (związane z obkurczaniem macicy), ból i trudności z siadaniem, a także obfite pocenie się.

Początkowo mogą także występować trudności związane z laktacją, jak nawał pokarmu, jego zastój, ból brodawek, który początkowo, kiedy piersi przyzwyczajają się do nowego doznania, bywa dotkliwy. Nie można też nie wspomnieć o problemach związanych z poczuciem smutku, przytłoczenia, o wahaniach nastroju, które są czymś zupełnie normalnym po porodzie. Warto jednak być wyczulonym na objawy depresji poporodowej.

jakie są etapy połogu

Etapy połogu

Połóg nie jest okresem jednorodnym, dlatego wyróżnia się kilka jego faz – niezależnie od tego, czy poród odbył się siłami natury czy przez cesarskie cięcie.

Połóg bezpośredni

Połóg bezpośredni obejmuje pierwsze 24 godziny po porodzie. To okres zdecydowanie najcięższy i obarczony najwyższym ryzykiem powikłań. Organizm mamy jest kompletnie wyczerpany trudem porodu, a hormony szaleją.

Połóg wczesny

Połóg wczesny obejmuje pierwszy tydzień po porodzie. Jest to również okres bardzo trudny, wiąże się ze zmianami hormonalnymi, nierzadko bólem i dyskomfortem.

Połóg późny

Połóg późny to pozostały okres połogu, podczas którego krok po kroku kobieta zaczyna czuć równowagę, a organizm wraca do sił i regeneruje się.

Jeśli chcesz dobrze przygotować się do połogu (a zapewniamy, że warto to zrobić), przeczytaj ten artykuł, w którym wyjaśniamy czym jest wyprawka połogowa, jak ją skompletować i o czym warto pamiętać w trakcie kilku tygodni po porodzie.