Połóg to niezwykle wymagający okres – zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Jak długo trwa połóg i jakie są etapy połogu?
Połóg to niezwykle wymagający okres – zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Po trudzie ciąży i porodu ciało powoli wraca do siebie i do swojej „normy”, umysł zaś mierzy się z całkiem nową sytuacją i próbuje do niej dostosować. Jak długo trwa połóg i jakie są etapy połogu?
Jak długo trwa połóg?
W ginekologii i położnictwie słowem – połóg – określany jest okres po porodzie, obejmujący około 6 tygodni (czasem przyjmuje się, że może trwać do 8 tygodni). W trakcie połogu ciało kobiety krok po kroku wraca do stanu sprzed ciąży i niezwykle intensywnie się regeneruje. Do tego dochodzi rozpoczynająca się, czasem niestety z pewnymi trudnościami – laktacja, gojenie ran poporodowych (po cesarskim cięciu, pęknięciu krocza lub jego nacięciu), obciążenie psychiczne oraz spadający gwałtownie poziom hormonów. Wszystko to mocno odbija się na kondycji fizycznej i psychicznej świeżo upieczonej mamy.
Dlaczego połóg trwa 6 tygodni?
Dlaczego połóg ma tak konkretnie określony zakres czasowy? Długość połogu wyznaczają procesy fizjologiczne mające miejsce w organizmie kobiety po porodzie. Pochwa wraca do stanu sprzed wydania dziecka na świat około 3 tygodnie, ale macica potrzebuje więcej czasu – około 6 tygodni. W tym okresie kurczy się ona do „normalnych” rozmiarów, wydalane są także tzw. odchody połogowe – w ten sposób macica się oczyszcza. Stabilizacja laktacji powinna zająć także między 4 a 6 tygodni. Należy też pamiętać o hormonach, których poziomy będą równoważyły się właśnie w takim zakresie czasowym.
Co dzieje się w czasie połogu?
Wyżej wymienionym zmianom może towarzyszyć w czasie połogu szereg dolegliwości i dla niektórych mam – nieprzyjemnych doznań. Przede wszystkim – krwawienie z dróg rodnych (wspomniane odchody połogowe) mogące trwać nawet kilka tygodni, a także odczuwanie skurczów (związane z obkurczaniem macicy), ból i trudności z siadaniem, a także obfite pocenie się.
Początkowo mogą także występować trudności związane z laktacją, jak nawał pokarmu, jego zastój, ból brodawek, który początkowo, kiedy piersi przyzwyczajają się do nowego doznania, bywa dotkliwy. Nie można też nie wspomnieć o problemach związanych z poczuciem smutku, przytłoczenia, o wahaniach nastroju, które są czymś zupełnie normalnym po porodzie. Warto jednak być wyczulonym na objawy depresji poporodowej.
Etapy połogu
Połóg nie jest okresem jednorodnym, dlatego wyróżnia się kilka jego faz – niezależnie od tego, czy poród odbył się siłami natury czy przez cesarskie cięcie.
Połóg bezpośredni
Połóg bezpośredni obejmuje pierwsze 24 godziny po porodzie. To okres zdecydowanie najcięższy i obarczony najwyższym ryzykiem powikłań. Organizm mamy jest kompletnie wyczerpany trudem porodu, a hormony szaleją.
Połóg wczesny
Połóg wczesny obejmuje pierwszy tydzień po porodzie. Jest to również okres bardzo trudny, wiąże się ze zmianami hormonalnymi, nierzadko bólem i dyskomfortem.
Połóg późny
Połóg późny to pozostały okres połogu, podczas którego krok po kroku kobieta zaczyna czuć równowagę, a organizm wraca do sił i regeneruje się.
Jeśli chcesz dobrze przygotować się do połogu (a zapewniamy, że warto to zrobić), przeczytaj ten artykuł, w którym wyjaśniamy czym jest wyprawka połogowa, jak ją skompletować i o czym warto pamiętać w trakcie kilku tygodni po porodzie.