Indukcja porodu – wskazania, przeciwwskazania i metody

Poród powinien zacząć się między 37, a 42 tygodniem ciąży. Czasami konieczna jest indukcja porodu (wywołanie skurczy porodowych).

Kobieta w ciąży na plaży a indukcja porodu


Podziel się na


Indukcja porodu może pomóc, kiedy zaistniała sytuacja zagraża kobiecie lub dziecku. Warto jednak znać jej konsekwencje, sposoby, jakich używa się by wywołać poród oraz wskazania do podjęcia konkretnych działań w tym kierunku.

Kiedy trzeba wywołać poród?

Wywoływanie porodu jest wskazane w poniższych przypadkach.

  • Kobieta jest wyczerpana, akcja porodowa przedłuża się, ale nie widać, by prowadziła do szczęśliwego finału. Ważne są czynniki psychosomatyczne po stronie kobiety. Stosuje się indukcję, ponieważ taka sytuacja może zagrażać dziecku – dochodzi do niedotlenienia i zaburzenia akcji serca.
  • Kiedy ciąża jest przenoszona, termin porodu już minął. W przypadku ciąży przenoszonej pojawiają się dysfunkcje łożyska, co może być niebezpieczne. Nie każda ciąża po terminie to ciąża przenoszona. Kiedy termin minął jest to tzw. ciąża przeterminowana, którą często błędnie nazywa się właśnie przenoszoną.
  • Konflikt serologiczny rodziców.
  • Gdy wzrost płodu wewnątrz macicy został zahamowany, lub też w przypadku nadmiernego wzrostu płodu.
  • Stan przedrzucawkowy – to bardzo niebezpieczny stan kobiet ciężarnych, w najgorszym wypadku może zagrażać życiu zarówno matki, jak i dziecka. Jego objawami jest nadciśnienie, białkomocz, obrzęk twarzy, rąk i nóg. Indukcję porodu stosuje się, jeśli ciąża jest już na ostatniej prostej.
  • Cukrzyca insulinozależna u kobiety lub nadciśnienie w ciąży.
  • Kiedy pęcherz płodowy pęknie zbyt wcześnie, lub gdy po jego pęknięciu nie występują ruchy skurczowe macicy (w przypadku ciąży, która jest już donoszona).
  • Niewydolność łożyska.
  • W sytuacji zagrażającej dziecku – mała ilość wód płodowych, mała ruchliwość dziecka, zaburzenia związane z akcją jego serca.

Przeciwwskazania indukcji

Oczywiście, oprócz wskazań, istnieje także szereg przeciwwskazań do zastosowania indukcji porodu. Nie wywołuje się porodu, jeśli następuje regularna czynność skurczowa u rodzącej, a także jeśli mamy do czynienia z łożyskiem przodującym lub przedwczesnym oddzieleniem łożyska. Oprócz tego przeszkodami w wykonaniu indukcji jest poprzeczne ułożenie dziecka, przodowanie lub wypadnięcie pępowiny, zespół zakażonej owodni, alergie na podawane preparaty prostaglandynowe, cesarskie cięcie w przeszłości (oprócz cięcia poprzecznego w dolnym odcinku).

kobieta w ciąży w kwiecistej sukience

Jak się to robi?

Istnieje kilka sprawdzonych metod indukcji porodu. Są to:

  • Podanie oksytocyny (w formie kroplówki). Oksytocyna to hormon (występuje naturalnie), który wywołuje skurcze macicy.
  • Podanie prostaglandyny. Przyspiesza ona rozwieranie się szyjki macicy.
  • Odklejenie dolnego bieguna pęcherza płodowego.
  • Przebicie pęcherza płodowego – to stary sposób, który według Światowej Organizacji Zdrowia nie ma naukowego uzasadnienia. Ta metoda może skutkować infekcją.

Tylko wtedy, kiedy konieczne

Niestety, indukcja jest bardzo często nadużywana. Problem ten ma sporą skalę także w naszym kraju. Porody wywołuje się dla wygody – można wtedy szybciej uporać się z większą ilością rodzących kobiet. Tymczasem indukcja powinna być wykonywana tylko wtedy, kiedy są jasne wskazania medyczne.

Wywołanie porodu ma przecież także i negatywne skutki. Przede wszystkim – akcja porodowa nie przebiega zgodnie z naturą, jest szybsza, a więc i bardziej bolesna dla rodzącej. Podczas takich porodów częściej konieczne jest podanie znieczulenia. Oprócz tego wzrasta ryzyko, że trzeba będzie przeprowadzić poród metodą cesarskiego cięcia. Konsekwencje dotyczą też i dziecka, w przypadku którego wzrasta ryzyko niedotlenienia oraz zaburzeń akcji serca.

Właśnie w związku z tym ciężarną, której podano oksytocynę, monitoruje się za pomocą KTG. Jest to bardzo ważne, bo oksytocyna może wywołać za silne skurcze macicy, które z kolei prowadzą do zaburzeń rytmu serca u dziecka.

Naturalne wywołanie porodu

Jeśli dziecko troszkę za długo siedzi już w twoim brzuchu, możesz spróbować naturalnych sposobów na przyspieszenie porodu. Sprawdzają się m.in. spacery i ruch, ciepłe kąpiele, czy masaż brodawek (to sposób, który pomoże uwolnić naturalną oksytocynę). Inną metodą jest uprawianie seksu. Co ciekawe, ejakulat zawiera… naturalne prostaglandyny, używane do wywoływania porodu.