Według badań EU Kids Online (z 2010 roku) w Polsce pierwszy kontakt dziecka z Internetem przypada dopiero na dziewiąty rok życia.
Korzystanie z sieci stało się integralną częścią codziennego życia dzieci. Aż 96% młodych Polaków loguje się co najmniej raz w tygodniu, a 72% codziennie. Wskaźniki te są nawet o kilkadziesiąt procent wyższe niż średnie korzystanie z sieci w Europie. Internet stał się dla nas nie tylko oknem na świat, ale przede wszystkim podstawowym medium, z jakiego korzystamy nie tylko do pracy, ale także (a może częściej) dla rozrywki. Nic więc dziwnego, że i dzieci traktują sieć jako źródło zabawy i nauki.
Zagrożenia
Najważniejsze jest, by rodzice interesowali się tym, co dziecko robi w sieci i by pokazali mu jak dobrze z niej korzystać. To, co dobre dla nas niesie wiele zagrożeń dla naszych pociech. Bardzo często same dzieci stają się sieciowymi przestępcami, np. ściągając muzykę/filmy, grając w gry hazardowe online czy promując agresję w sieci. Liczne kampanie społeczne nagłaśniają, jakie mogą być szkodliwe skutki korzystania z Internetu przez dzieci. Pamiętamy kampanię dotyczącą groomingu, czyli uwodzenia dzieci przez sieć, gdzie czterdziestoletni mężczyzna podawał się za nastolatka i uwodził dziewczynkę. To tylko jedna z wielu możliwości przemocy, jakiej może doświadczyć nasz pociecha. Nawet jeśli będziemy kontrolować strony, z jakich maluch korzysta, to nigdy nie uchronimy go przed reklamami, przed kontaktami z osobami mającymi złe intencje np. na czatach, przed spamem czy innymi szkodliwymi treściami. By dowiedzieć się więcej na temat Internetu i jego wpływu na dzieci warto zajrzeć na stronę www.dzieckowsieci.pl czy www.helpline.org.pl.
Szanse
Oczywiście, Internet niesie ze sobą także wiele korzyści dla dzieci. Jest nieograniczonym źródłem wiedzy, dzięki któremu możemy podróżować po całym świecie, nie ruszając się z domu, poznawać kolory, zwierzęta, uczyć się języków obcych czy bawić i poznawać ludzi.
W Internecie powstaje coraz więcej stron skierowanych do maluchów i nastolatków. Na stronie www.opiekun.pl znajdziemy listę bezpiecznych dla najmłodszych stron, które zapewnią im zabawę i naukę.
Oto kilka najpopularniejszych serwisów dla dzieci :
Ciufcia.pl
Serwis dla rodziców i dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Znajdziemy tu internetowe gry, które dostosowane zostały do wieku dzieci. Gry mają wspierać rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny. W Ciufcia.pl znajdziemy także językowe przedszkole, gdzie maluchy w przyjemny sposób nauczą się pierwszych angielskich słów.
Bajeczkinadobranoc.pl, Bajki.com, Bajka.pl
Rodzice znajdą tu zbiór bajek, wierszy i piosenek, które można czytać dziecku przed snem. Oprócz tego rodzice mogą wykorzystać zamieszczone kołysanki wraz z tekstami czy karaoke do dziecięcych piosenek. Strona zawiera także kilkadziesiąt bajek do oglądania i słuchania.
Matematykadladzieci.pl
Jest to serwis poświęcony nauce dzieci podstawowych zagadnień matematycznych. Przy pomocy zamieszczonego tam programu nasze pociechy nauczą się liczyć, dodawać, odejmować czy poznają tabliczkę mnożenia.
Zosiaikevin.pl
Zosia i Kevin – główni bohaterowie tej zabawy – dopiero się poznają, ich języki się różnią. Dziecko zapoznaje się wraz z Zosią z językiem angielskim i uczy się go dzięki sympatycznym postaciom i zabawom.
Qlturka.pl i kulturalnyplaczabaw.pl
Pierwszy z wymienionych serwisów kierowany jest do rodziców. Znajdą tam oni teatry, kina, muzea i inne miejsca kultury, do których mogą zabrać swoje pociechy na odpowiednie dla nich przedstawienia, filmy, książki czy piosenki.
Drugi skierowany jest do samych dzieci. Są tam kolorowanki, bajki, przedstawienia i filmy, gry i zabawy, a także wirtualne galerie i muzea.