Jak być dobrym tatą

O czym należy pamiętać, aby być dobrym tatą? Wiele już powiedziano i napisano mnóstwo artykułów na ten temat, ale z pewnością młodym ojcom przyda się przewodnik, pokazujący jak być wzorowym tatą.Podziel się na


Autorytet ojca i matki

Okazując szacunek dla mamy swoich dzieci i wymagając tego od nich, a jednocześnie budując swój autorytet sprawiasz, że Twoje dzieci odczuwają prawdziwą nierozerwalną więź opartą na szacunku i miłości. Więź ta łączy Was razem – jesteście w końcu jedną rodziną i nic tego nie zmieni. Dziecko będzie pamiętać, że w razie problemów zawsze może się do Was zwrócić i nie zostanie odtrącone.

Czas i jego wartość

Czas, jaki poświęcasz dzieciom, jak i jego jakość, są prostym komunikatem – mówią im, na ile są dla Ciebie ważne. Jeśli będziesz przechodzić obok nich, one także zaczną traktować Ciebie jak powietrze. Bądź wymagający, ale sprawiedliwy, miej czas dla dziecka, znajdź zawsze dla niego chwilę, nie odmawiaj rozmowy – wówczas na pewno nie dojdzie do sytuacji, że maluch będzie Cię unikał, czy to ze strachu, czy z braku poczucia zrozumienia. A wspomniany czas naprawdę wato poświęcić – to wyjątkowa inwestycja dla wyjątkowego dziecka i jego taty.

Telewizor – morderca związków międzyludzkich

Czego nie nauczysz swojego dziecka, nie będziesz miał prawa od niego wymagać – czy będą to codzienne czynności, czy dyscyplina i porządek, czy zrozumienie, że obok prawdy może być fałsz, co jest dobre, a co złe.

Pamiętaj, wspólna rozmowa nie może być zastąpiona przez wieczór przed telewizorem. Słusznie mówi się, że jest to morderca związków międzyludzkich. Podając przykłady, pomocną dłoń, wychowujesz – jeśli samemu doszedłeś do wszystkiego sam, chwała Ci za to, ale nie znaczy to, że tak właśnie powinno być. Motywuj i zachęcaj do wysiłków, rozwijania pasji, nauki – to kapitał na przyszłość. Pamiętaj, wspólna rozmowa nie może zostać zastąpiona przez wieczór przed telewizorem. Słusznie mówi się, że jest to morderca związków międzyludzkich. Zachęcaj do czytania, uprawiania sportu – rób wszystko, aby odciągnąć dziecko od telewizji i komputera, bo to niestety często pierwsze nałogi najmłodszych.

Dorosłe dzieci

Autorytet i ciepło, zaufanie i pomoc w każdej sytuacji – to fundamenty, na których powinieneś utrwalać więzi rodzinne. To, czy jesteś dobrym ojcem, z pewnością „wypłynie” prędzej czy później. Jeśli zaniedbasz swoje obowiązki rodzicielskie bądź przykryjesz niepowodzenia wychowawcze gładkimi frazesami – pamiętaj, że wszystkie fałszywe tony powrócą i odezwą się echem w słowach i czynach. Tylko nie od razu, a wtedy, gdy Twoje dzieci już trochę podrosną, i pewnych spraw już nie będzie można zamiatać pod dywan (nie wtedy, kiedy „dzieci i ryby głosu nie mają”). Jest taki czas, kiedy synowie i córki – jeszcze niedawno maluchy – zaczynają być niezależne, jest też czas, kiedy opuszczają dom rodzinny. Czy będą chciały do niego wracać?