Kręgosłup w trakcie ciąży nie ma lekko. Musi znieść naprawdę sporo i przez całe dziewięć miesięcy dobrze się trzymać.
Wiele zależy od tego, a jakiej kondycji jest jeszcze zanim maluch zagości w brzuchu. Dlatego bezdyskusyjnie warto myśleć o nim wcześniej – wzmacniać, uważać na codzienne czynności, odciążać gdy tylko nadarza się taka okazja… Co jednak zrobić, aby odpowiednio zadbać o niego już po porodzie?
Ciąża – ciężki czas dla kręgosłupa
Okres ciąży jest dla kręgosłupa przyszłej mamy sporym wyzwaniem. Kobiety oczekujące dziecka bardzo często skarżą się na bóle pleców. Z reguły takie dolegliwości pojawiają się pod koniec 6 miesiąca i są wywołane m.in. powiększającą się wagą mamy (rosnące piersi stanowią także spore obciążenie) i dziecka, wadami postawy.
Podczas opieki nad dzieckiem
Po porodzie spędzasz z dzieckiem mnóstwo czasu. Zadbaj o to, aby nie przeciążać kręgosłupa. Wystarczy, że będziesz trzymała się kilku prostych zasad, a twoje plecy na pewno odczują różnicę.
Noś, ale nie przesadzaj
Jasne, że noszenie malucha jest przyjemne dla obydwu stron i bardzo pomocne, kiedy pociecha wymaga uspokojenia. Postaraj się jednak nosić je tylko wtedy, kiedy jest to konieczne – szczególnie, jeśli miałaś lub masz problemy z kręgosłupem. Blisko dziecka możesz być także leżąc koło niego. Jeśli już masz malucha na rękach, niech będzie blisko ciała. Nie trzymaj go na wyciągniętych rękach ale przytulonego do siebie.
Podczas karmienia siedź prawidłowo
Karmienie, szczególnie na początku, może trwać dość długo. Dlatego to, w jaki sposób to robisz jest bardzo ważne. Zadbaj, by kręgosłup nie był wtedy w pozycji, która mogłaby mu zaszkodzić. Siedź prosto, nie garb się. Twoje plecy powinny mieć oparcie. Możesz też położyć się na boku.
Nie schylaj się jeśli nie musisz
Kąpiąc dziecko, przewijając, zbierając zabawki z podłogi staraj się nie pochylać – to jedna z najgorszych pozycji dla kręgosłupa. Wanienkę i przewijak ustaw na tyle wysoko, żebyś schylała się jak najmniej. Jeśli w takich momentach czujesz ból, poproś aby zrobił to za ciebie partner. Możesz także zasugerować, aby to on zawsze kąpał malucha. Dzięki temu mniej obciążysz plecy, które po ciąży i tak nie mają się najlepiej.
Ćwicz!
Kiedy tylko uzyskasz pozwolenie od lekarza, zacznij ćwiczyć. Możesz wykonywać specjalne ćwiczenia na kręgosłup. Wzmocnią mięśnie go stabilizujące i sprawią, że unikniesz bólu w przyszłości. Jedną z najlepszych aktywności, jaką możesz zafundować swoim plecom jest pływanie. Pływanie kraulem oraz na plecach wspaniale wzmacniają mięśnie grzbietu. Dodatkowym plusem tego sportu jest oczywiście dbanie o sylwetkę i szybszy powrót do formy po porodzie.
Śpij dobrze
Mimo, że jako mamie niemowlaka może ci się czasem wydawać, że nie śpisz w ogóle… powinnaś zadbać o materac. Najgorsze to te, w które się zapadasz, są zdecydowanie zbyt miękkie. Idealny powinien być dość twardy, dzięki temu podeprze w odpowiednie sposób całe ciało.
Po powrocie do pracy – usiądź poprawnie
Jeśli twoja praca wymaga spędzania godzin za biurkiem, pamiętaj o tym, aby odpowiednio siedzieć. Przede wszystkim – monitor komputera powinien być ustawiony na wprost twarzy. Kolana powinny być ugięte pod kątem prostym, a całe stopy znajdować się na podłodze. Najlepiej, aby oparcie fotela było wyprofilowane w taki sposób, by podpierać odcinek lędźwiowy. Jeśli to możliwe, dobrze, by blat znajdował się na wysokości twoich łokci.
Kiedy boli – idź do lekarza
Z kręgosłupem nie ma żartów. Jeśli ból naprawdę ci dokucza, najlepiej nie lecz się na własną rękę, ale zapisz do lekarza. Twoim problemom powinien przyjrzeć się ortopeda. Pamiętaj, że ból pleców może mieć różne źródła, nie jesteś się więc w stanie zdiagnozować samodzielnie.