Źle dobrany biustonosz to prawdziwa zmora wszystkich kobiet. Nieodpowiedni stanik może zdziałać więcej złego niż dobrego.
Okazuje się, że dobór właściwego modelu i rozmiaru jest niezwykle istotny także w okresie karmienia piersią. Nie chodzi tu tylko o kwestie estetyczne, czyli szybsze wiotczenie piersi czy powstawanie rozstępów, ale również o zdrowie. Jak więc wybrać ten właściwy?
Cud dobranego stanika
Niestety, bardzo wiele kobiet przez większą część życia nosi źle dobrane biustonosze. Zbyt wąskie, za szerokie lub z niewłaściwą miseczką. Właśnie dlatego tak popularny jest brafitting – dobór odpowiedniego modelu wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać.
Jakie efekty może mieć noszenie źle dobranego stanika? Okazuje się, że… bardzo poważne. Zbyt małe miseczki mogą być powodem nieprawidłowego przepływu limfy, bólu piersi. Źle dobrany jest także w stanie spowodować ból kręgosłupa i głowy, stany zapalne, obrzęk, dolegliwości ze strony barków, ramion, karku, nie mówiąc o deformacji piersi. Biustonosz, który wybierzemy do karmienia jest równie ważny jak te noszone przed ciążą. Warto poświęcić więc chwilę i wybrać odpowiedni.
Specjalny biustonosz do karmienia
Kobiety zamierzające karmić piersią powinny zaopatrzyć się w specjalny biustonosz. Czym różni się od „zwykłego”? Przede wszystkim jest niesamowicie wygodny, ma też najczęściej zapięcie z przodu lub odpinane miseczki (miseczkę można odpiąć nie zdejmując stanika, pierś nadal podtrzymywana jest z dołu i z boku). Dzięki niemu częste karmienia nie będą wymagały dodatkowego mocowania się z zapięciem i ściągania go za każdym razem. Piersi podczas laktacji są bardziej wrażliwe, znacznie większe i wymagają szczególnego traktowania, co zapewnia im właśnie specjalny biustonosz, wykonany najczęściej z przyjemnych, miękkich materiałów. Stanik do karmienia to naprawdę dobry pomysł i rzecz, w którą warto zainwestować dla własnego komfortu oraz… estetyki piersi.
Zarówno końcowej fazie ciąży, jak i podczas karmienia, gdy piersi znacznie się powiększają, należy nosić stanik, który będzie je naprawdę dobrze podtrzymywał, a tym samym zapobiegał utracie jędrności i rozstępom.
Jaki powinien być biustonosz dla ciężarnej?
Pierwszy stanik powinien mieć miseczkę o rozmiar bądź dwa większą niż ta, którą nosiłaś przed ciążą, a obwód taki sam bądź o rozmiar większy – jeśli przytyłaś. Pamiętaj, że początkowo piersi będą jeszcze większe, nabrzmiałe od pokarmu. Na początku nie wybieraj staników z fiszbinami – w pierwszych kilku tygodniach po porodzie rozmiar piersi może się zmieniać dość znacznie nawet jednego dnia w zależności od tego czy jesteś przed karmieniem czy już po. Po pewnym czasie, gdy wszystko się ustabilizuje, jeśli lubisz, możesz zdecydować się na biustonosz z fiszbinami.
Stanik do karmienia powinien być wykonany z nierozciągliwej, oddychającej tkaniny. Bawełna nie jest najlepszym wyborem – rozciąga się. Lepiej zdecydować się na model z tkanin syntetycznych bądź
z bawełny z ich dodatkiem. Dobrze, aby miał też wygodne, szerokie ramiączka, które nie będą wbijać się w skórę. Nie powinien także w żadnym miejscu drapać skóry ani uwierać.
Jak dobrać rozmiar biustonosza w ciąży?
Przed zakupem stanika najlepiej zmierz swój obwód pod biustem i w biuście (na wydechu). Taka wiedza z pewnością pomoże w doborze odpowiedniego rozmiaru. Od otrzymanego wyniku odejmij 5 i zaokrąglij wynik w dół do najbliższego rozmiaru. Przykładowo, kiedy wyszło Ci 93, po odjęciu jest to 87, a więc powinnaś wybrać obwód 85 cm.
Podczas mierzenia już w sklepie zwróć uwagę na to, czy ramiączka nie uciskają, a przestrzeń między miseczkami przylega do ciała. Tylna część ma przylegać do pleców, nie może przesuwać się w górę. Jeśli wybierasz stanik z fiszbinami, pamiętaj, że mają obejmować całość piersi, nie mogą się w nie wbijać ani nigdzie uciskać.
Kiedy zacząć myśleć o zakupie biustonosza do karmienia?
Wybierać biustonosza do karmienia nie warto wcześniej niż pod sam koniec ciąży. Najwcześniej na około miesiąc przed porodem. Jeśli zrobisz to we wczesnej fazie ciąży, stanik może okazać się za mały kiedy piersi znacznie się powiększą.
Czego się wystrzegać?
Nie warto kupować staników w uniwersalnym rozmiarze. Wykonane są najczęściej z rozciągliwego materiału, co niestety spowoduje, że biustonosz się rozciągnie i nie będzie odpowiednio podtrzymywał piersi.