Jak dobrać fotelik odpowiedni do wieku, wagi i wzrostu dziecka?

WSPÓŁPRACA Dziecko powinno jeździć w foteliku od urodzenia do 150 cm wzrostu. Zapraszamy na artykuł eksperta: Jacka Rosłonka, prezesa Fundacji Osiem Gwiazdek.

pierwszy fotelik dla dziecka


Podziel się na


Spis treści
1. 
Fotelik pierwszy: Od urodzenia do samodzielnego siadania
2. 
Czy pierwszy fotelik dla dziecka można kupić przez internet?
3. 
Na co zwrócić uwagę wybierając pierwszy fotelik samochodowy dla dziecka?
4. 
Do kiedy wozić dziecko tyłem do kierunku jazdy?
5. 
Kiedy wozić dziecko w foteliku przodem do kierunku jazdy?

WSPÓŁPRACA Wybór fotelika samochodowego dla dziecka jest kluczowy do zapewnienia maluchowi bezpieczeństwa w trakcie podróży. Wprawdzie nawet najlepszy fotelik nie daje nam gwarancji, że absolutnie nic się nie stanie, ale jest ostatnią linią obrony w razie kolizji. Dziecko spędzi w fotelikach samochodowych sporo czasu przez najbliższe lata, więc warto upewnić się, że jest wygodny, sprawny i użyteczny. Zapraszamy na artykuł eksperta: Jacka Rosłonka, prezesa Fundacji Osiem Gwiazdek, ratownika medycznego z powołania, od lat działającego na rzecz poprawy bezpieczeństwa dzieci w samochodach.

Wymagane jest, aby dziecko jeździło w foteliku samochodowym od urodzenia do 150 cm wzrostu.  Z uwagi na zmiany w budowie dziecka wynikające z rozwoju, najlepiej by miało ono przez ten czas przynajmniej trzy foteliki dostosowane do wzrostu dziecka.

Fotelik pierwszy: Od urodzenia do samodzielnego siadania

Pierwszy fotelik w praktyce użytkowany jest przez dziecko do maksymalnie ok. 12 miesiąca życia. Foteliki te znane są pod wieloma nazwami: skorupka, łupinka, nosidełko, zerówka. Wszystkie foteliki tej kategorii mają podobną budowę z charakterystyczną rączką, która przede wszystkim jest ramą antyrotacyjną w przypadku montażu na pas samochodowy. Drugą opcją montażu jest baza ze złączem isofix. Wśród rodziców są zwolennicy zarówno jednej jak i drugiej opcji, z perspektywy bezpieczeństwa – obie opcje są tak samo bezpieczne – pod warunkiem prawidłowego montażu.

Baza fotelika może mieć dodatkowe funkcje, o których warto pomyśleć na etapie wyboru. Niektóre z nich są modułowe, co oznacza, że można wpiąć w nią siedzisko fotelika z następnej grupy, kiedy dziecko wyrośnie już z łupinki. Wielu rodziców nie wyobraża sobie bazy bez funkcji obrotu – na rynku są dostępne 180 oraz 360 stopni, które ułatwiają wsadzanie i zapinanie dziecka w foteliku.

Wymagane jest, aby dziecko jeździło w foteliku samochodowym od urodzenia do 150 cm wzrostu.

fotelik do jazdy przodem

Czy pierwszy fotelik dla dziecka można kupić przez internet?

Fotelik samochodowy dla dziecka powinien być sprawdzony w samochodzie, w którym będzie jeździł. Należy sprawdzić:

  • czy dobrze trzyma się kanapy,
  • czy rama antyrotacyjna fotelika oraz bazy dobrze przylega do oparcia,
  • czy są wystarczające punkty styku z kanapą,
  • czy kąt pochylenia fotelika zapewnia nam bezpieczeństwo – wartość, jaką przyjmujemy jako rekomendowaną to kąt między 40 a 45 stopni.

Przy wyborze fotelika dla swojego dziecka najlepiej wybrać się na zakupy do profesjonalnego, dedykowanego salonu, w którym pracownicy pomogą dobrać odpowiedni fotelik i odpowiedzą na wszelkie pytania i wątpliwości rodziców.

Na co zwrócić uwagę wybierając pierwszy fotelik samochodowy dla dziecka?

Skorupki ważą z reguły ok 4 kg, ale są też modele ultralekkie i trochę cięższe. Jeśli planujemy podróże samolotem od pierwszych miesięcy życia dziecka może być dla nas ważne czy mają certyfikat lotniczy. W codziennym użytkowaniu znaczenie ma również wielkość budki i możliwość wpięcia w ramę wózka – tu często potrzebne są specjalne adaptery.           

Gdy dziecko siada samodzielnie możemy bezpiecznie zmienić fotelik na następny. Kiedyś rekomendowano, aby dziecko jeździło w skorupce najdłużej jak to możliwe, powodem tego był fakt, że następny fotelik był montowany przodem do kierunku jazdy. Obecnie mamy modele, w których dziecko może wygodnie jeździć tyłem nawet do 7. roku życia, więc nie ma potrzeby przedłużania użycia łupinki. Dziecko siadające samodzielnie zazwyczaj przestaje chcieć leżeć podczas jazdy, zaczyna marudzić, płacze podczas jazdy. Kolejny fotelik często niweluje te problemy.

Gdy dziecko siada samodzielnie możemy bezpiecznie zmienić fotelik na następny.

czy fotelik samochodowy można kupić przez internet

Do kiedy wozić dziecko tyłem do kierunku jazdy?

Zgodnie z badaniami wożenie tyłem jest nawet 5 razy bardziej bezpieczne. Standardem jest, aby dziecko przewożone było do minimum 4 roku życia tyłem do kierunku jazdy, a najlepiej: najdłużej jak to możliwe. Jak wygląda to w praktyce? Aktualnie norma homologacyjna R129 zwana i-size przewiduje dwa typy fotelików tyłem dla dzieci – do 105 cm i do 125 cm.

Jeśli twoje dziecko jest w 50 centylu wzrostu i wagi to w wieku 4 lat będzie miało 105 cm i 18 kg, a 125 centymetrów osiągnie w okolicach szóstego – siódmego roku życia. Czy tak dużym dzieciom wygodnie jest jeździć tyłem? Z tego co mówią dzieci – tak! Ale często to rodzic nie jest gotowy na takie rozwiązanie i sam z siebie obraca dziecko przodem, pod pretekstem na przykład lepszego widzenia. Dużo również zależy od ilości miejsca na nogi, co często wiąże się z… wielkością auta.

Czym głębiej wchodzimy w temat okazuje się, że dobór kolejnego fotelika samochodowego dla dziecka nie jest taki prosty i wychodzi coraz więcej aspektów, które powinniśmy wziąć pod uwagę.

Czy dużym dzieciom wygodnie jest jeździć tyłem? Z tego co mówią dzieci – tak!

czy można kupić używany fotelik samochodowy

Kiedy wozić dziecko w foteliku przodem do kierunku jazdy?

Przejście na ostatni fotelik powinno nastąpić najwcześniej po 4 roku życia. Ostatnie fotele nie mają pasów wewnętrznych, dziecko zapina się tym samym pasem co dorosły. Istnieją też foteliki przodem z pasami pięciopunktowymi, ale jazda w pasach wewnętrznych przodem nie jest najlepszym rozwiązaniem. Czasem jest koniecznością, ale sztywne pasy pięciopunktowe mogą zwiększyć ryzyko urazu kręgosłupa szyjnego w czasie kolizji. To, kiedy dziecko będzie gotowe na jazdę w ostatnim foteliku zależy nie tylko od jego wzrostu, ale też dojrzałości i charakteru. Jeśli dziecko bawi się pasem, przekłada go pod pachą, luzuje, kręci się – to są znaki, że jeszcze nie czas na tę zmianę.

Ostatni fotelik jest lekki, dziecko w nim siedzi wyżej, ma zabezpieczone boki, w tym głowę i najważniejsze – fotelik stanowi prowadnice pasów samochodowych, aby prawidłowo pozycjonowały się na ciele dziecka. Aby pasy mogły prawidłowo zadziałać i dać ochronę w razie wypadku nie mogą przecinać szyi dziecka i miękkiej części brzucha, jak to zwykle wygląda u zbyt małych dzieci zapinanych w samochodzie bez fotelika.

Oczywiście, na rynku są foteliki hybrydowe od 15 miesięcy do ok. 140-150 cm wzrostu przodem, czasem są również tyłem do 105 cm. Pod względem bezpieczeństwa nie rekomendujemy tej opcji. Powyżej przedstawiona kompozycja fotelików: łupinka, fotel tyłem, fotel przodem na pas samochodowy to optymalna propozycja, która najlepiej sprawdzi się u znacznej większości dzieci.

 

Autor: Jacek Rosłonek, prezes Fundacji Osiem Gwiazdek, ratownik medyczny z powołania, od lat działający na rzecz poprawy bezpieczeństwa dzieci w samochodach.

 

Tekst powstały we współpracy z Fundacją Osiem Gwiazdek.