Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne dla dziecka?

Dziecko, które już chodzi samodzielnie, w czasie przebywania na słońcu powinno mieć na nosku specjalne okulary. Gdzie je kupić i jak je dobrać?

mama i córki w okularach


Podziel się na


Choć trudno ukrywać, że same często zaopatrujemy się w nie w zwykłych sieciówkach, bo przecież „za rok i tak co innego będzie w modzie”, w przypadku dziecka nie należy ryzykować. Po dziecięce okulary przeciwsłoneczne należy się wybrać wyłącznie do optyka.

Kiedy pierwsze okulary?

Wszyscy zgodzimy się pewnie, że leżący w wózku maluch w okularach przeciwsłonecznych wygląda trochę zabawnie. Tym bardziej, że okulary przeciwsłoneczne w przypadku niemowląt są po prostu niewskazane – ograniczają im naturalne pole widzenia, utrudniają oglądanie świata oraz ćwiczenie zmysłów. Zresztą, warto również zauważyć, że takie okulary nie są maluszkowi do niczego potrzebne – daszek wózka chroni go wystarczająco przed niebezpiecznym promieniowaniem słonecznym, a ochronę tę uzupełnia skutecznie rodzicielska kontrola – rodzice na pewno wiedzą, że z tak małym dzieckiem nie wolno w ogóle przebywać na pełnym słońcu.

Jednak dziecko, które już chodzi samodzielnie, w czasie przebywania na słońcu powinno mieć na nosku specjalne okulary. Gdzie je kupić i jak je dobrać?

mama z dzieckiem w okularach w nosidle

Gdzie kupić okulary dla dziecka?

Wszędzie – nasuwa się odpowiedź. Pytanie jednak nie brzmi, gdzie można je kupić, ale gdzie należy. A na pewno nie zaliczymy do takich miejsc ulicznych straganów ani sklepów z zabawkami. Po okulary dla dziecka powinniśmy się udać do optyka lub do apteki (niektóre mają je na wyposażeniu). Trudno ukrywać, że zapłacimy za nie więcej niż w osiedlowym markecie, ale zauważmy, że małe dziecko nie zwraca jeszcze uwagi na modę i takie okularki wystarczą mu na dłuższą chwilę. Ponadto, nie zapominajmy, że wzrok dziecka kształtuje się nawet do osiągnięcia przez nie 15. roku życia – używanie więc podróbek w jego przypadku może mieć podwójnie negatywne konsekwencje. Nie dość, że nie ochronią wzroku dostatecznie przed szkodliwym promieniowaniem, mogą zaburzyć proces jego prawidłowego rozwoju. Zwykłe szkła sprawiają, że źrenice rozszerzają się, by dopuścić więcej światła, a w wyniku tego do oczu dostaje się znacznie więcej niekorzystnego promieniowania.

Zanim jednak udamy się do optyka, odwiedźmy okulistę. To idealna okazja, by sprawdzić wzrok dziecka, a jeśli istnieją jakiekolwiek nieprawidłowości w jego rozwoju – zacząć je korygować.

dzieci w basenie w okularach

Cechy dobrych okularów dla dziecka

Zebraliśmy dla was jeszcze kilka wskazówek, które ułatwią wybór dziecięcych okularków. Czym powinny się charakteryzować?

  • powinny zawierać filtr UV oraz powłokę antyrefleksyjną – redukuje pojawiające się na powierzchni szkieł odblaski,
  • powinny pochłaniać 100% promieniowania UV,
  • powinny być stworzone z plastiku, ponieważ w przypadku dziecka ryzyko upadku i stłuczenia okularów jest znacznie większe,
  • dla dzieci najbardziej polecane kolory soczewek to szary, ciemny brąz oraz ciemna zieleń, a stopień przyciemnienia powinien wynosić ok. 80 procent – wówczas chronią oczy najskuteczniej,
  • warto rozważyć okulary z fotochromami, ponieważ dzięki tej technologii soczewki się ściemniają pod wpływem dużego natężenia słońca,
  • oprawki powinny być solidne, ale jednocześnie lekkie, by ich noszenie nie sprawiało dziecku dyskomfortu; dobrze, jeśli na zausznikach znajdują się gąbeczki,
  • sporym ułatwieniem będą modele na gumki czy sprężynki – zmniejszają ryzyko zgubienia okularków,
  • z uwagi na to, że dziecko często spogląda w górę, należy tak dostosować oprawki i soczewki, by chroniły oczy szczelnie także w tym przypadku,
  • oprawki powinny być dopasowane do kształtu głowy dziecka, muszą dobrze przylegać do twarzy i nie zsuwać się w momencie, kiedy dziecko się pochyli – z pewnością najlepiej doradzi w tej kwestii optyk.