Wyniki cytologii – interpretacja

Rak szyjki macicy to diagnoza, którą codziennie w Polsce słyszy aż dziesięć kobiet. Niestety dla 40% z nich oznacza to brak szansy na pełne wyleczenie. Główną przyczyną jest zbyt późno wykonane badanie cytologiczne.

co oznaczają wyniki cytologii


Podziel się na


Rak szyjki macicy to diagnoza, którą codziennie w Polsce słyszy aż dziesięć kobiet. Niestety dla 40% z nich oznacza to brak szansy na pełne wyleczenie. Główną przyczyną jest zbyt późno wykonane badanie cytologiczne.  U wielu kobiet cytologia wywołuje nieuzasadniony strach. W rzeczywistości badanie to jest bezbolesne, trwające zaledwie kilka minut i niewymagające specjalnego skierowania od lekarza. Kluczową zaletą cytologii jest możliwość oceny stanu szyjki macicy, a co za tym idzie – wykrycia ewentualnego ryzyka zmian nowotworowych.

Co oznaczają wyniki cytologii?

Regularne wykonywanie badania cytologicznego jest zalecane od momentu rozpoczęcia aktywności seksualnej. W przypadku kobiet, które nie prowadzą życia seksualnego i nie mają wskazań do wykonania tego badania, odpowiednią granicą wieku będzie mniej więcej 25. rok życia. Cytologia powinna być powtarzana raz w roku. Najlepszym okresem do wykonania cytologii jest etap między 10. a 18. dniem cyklu, nie wcześniej niż 4. dni po zakończeniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed następną. Należy pamiętać też, że przed badaniem zalecana jest abstynencja seksualna, nie zaleca się zaś stosowania leków dopochwowych czy tamponów.

Cytologia odbywa się w gabinecie ginekologicznym. Podczas badania, po wprowadzeniu wziernika do pochwy, lekarz używa specjalnej szczoteczki do pobrania próbki śluzu i złuszczonych komórek z dwóch obszarów: powierzchni szyjki macicy oraz głębiej położonego kanału szyjki. Zebrane próbki są następnie aplikowane na szkiełko mikroskopowe i analizowane w laboratorium pod mikroskopem.

cytologia kiedy wykonać

Wyniki cytologii – jak interpretować?

Jeśli zastanawiasz się, jak interpretować wyniki cytologii, z pewnością zainteresuje Cię fakt, że są one oceniane według Skali Papanicolau i zaliczane do jednej z pięciu grup:

  • Grupa I – w próbce znajdują się wyłącznie zdrowe komórki nabłonka płaskiego i gruczołowego. Następne badanie zaleca się przeprowadzić po 2-3 latach.
  • Grupa II – wynik uznaje się za niebudzący podejrzeń. Oprócz komórek z grupy I obecne są komórki zapalne, ale nie ma komórek nieprawidłowych wskazujących na stan przedrakowy. Taki wynik często występuje u kobiet z nadżerką. Po leczeniu nadżerki należy powtórzyć cytologię.
  • Grupa III – wynik jest niepewny, ponieważ w próbce pojawiają się komórki nieprawidłowe. Zmiany klasyfikuje się jako łagodne, umiarkowane lub zaawansowane. Łagodne zmiany mogą ustąpić po leczeniu zapalenia. W przypadku zmian umiarkowanych lub zaawansowanych zaleca się przeprowadzenie dodatkowych badań, takich jak kolposkopia czy biopsja.
  • Grupa IV – wynik wskazuje na obecność komórek atypowych, sugerujących raka przedinwazyjnego, który jest w nabłonku i który można wyleczyć w 100%.
  • Grupa V – wynik wskazuje na obecność zmian nowotworowych. Jeżeli komórek atypowych nie jest wiele i szybko rozpocznie się leczenie, istnieje duża szansa na wyleczenie.

Regularne wykonywanie cytologii jest kluczowe, ponieważ pozwala na wczesne wykrycie zmian zapalnych i nowotworowych, co może uratować życie. Kobiety ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia mają prawo do bezpłatnej cytologii raz na 3 lata w ramach Rządowego Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, skierowanego do kobiet w wieku 25-59 lat.